Aký kraj, také nárečie. Kto si viedol najlepšie?

Nárečia sú parádne, no môžu byť aj parádne náročné. Zistite, aké nárečové slová boli najľahšie, ktoré najťažšie a kto si viedol najlepšie. 

Koľkými nárečiami hovoríš, toľkokrát si Slovákom. Poznáte to, vyjdete za hranice svojho regiónu a nestačíte sa čudovať, aká pestrá slovenčina je! S nami ste nemuseli ani cestovať. Parádne nárečia prišli priamo k vám domov. A ešte koľké! V súťaži Parádne nárečia si otestovalo svoje vedomosti takmer 25-tisíc Slovákov. A viete čo všetkých súťažiacich spája? Slovo rihac. Kašľať. Nevieme, azda je nepopulárne, alebo si ho je ľahké zameniť, no neuhádol ho nikto. Naozaj nikto. A pritom, každý z nás občas kašle. 

Najťažšie slová: dokapať, erdžok a cajg

Pri akých ďalších slovách rozum zaváhal? Na východe to bolo pri goralskom slove dokapať – prísť, aj keď Gorali sú aj na Spiši. Ale asi ich nebolo dosť v našej súťaži. Tím Stred najviac pohorel na slove erdžok. Schválne, mysleli by ste si, že sa jedná o roztomilé zvieratko krtka, ktoré sa mení v nemilé, keď sa špacíruje po našej záhrade? Takže týmto rokom začíname hliadkovať príchod erdžokov! Nuž niekomu vadia krtkovia, ale lepšie ako cajgom do oka, nie? Že neviete čím? To budete pravdepodobne z tímu Západ, ktorému dalo slovo cajg, drôt, riadne zabrať.

Najľahšie sú tie vlastné

Teraz sa však už poďme pozrieť na to, čo vám išlo najlepšie. Nie prekvapivo, najjednoduchšie je uhádnuť slovo, zo svojho vlastného regiónu. A tak to aj bolo, na východe určite viac neprší ako inde na Slovensku, no i tak najviac ľudí z tímu Východ vedelo, že dišč je dážď. Ak by ste si však vypýtali od suseda požičať kýbel – vedro, najviac by vám rozumel tím Stred, odkiaľ slovo pochádza.   A aké slovo bolo najľahšie pre ľudí z tímu Západ? Bolo to nenápadné slovo fotela – pohovka. Každý z nás si rád oddýchne v pohodlnej fotele, no na západe možno trošku častejšie. 

Experti na Parádne nárečia

Nárečia nás naozaj bavia. Svedčí o tom nielen počet súťažiacich, ale aj to, že až 36 % z vás nahralo plný počet bodov. A ako si viedli jednotlivé tímy? Pozrite si stupienok víťazov:

1. miestotím Západ, 43% plný počet bodov
2. miestotím Východ, 30% plný počet bodov
3. miestotím Stred, 26% plný počet bodov

Ako ste si viedli? Boli pre vás najviac uhádnuté slovíčka ľahké a tie nesprávne ťažké? Nech už ste dopadli akokoľvek, naša súťaž Parádne nárečia ukázala, že celé Slovensko nárečia spájajú a vždy sa radi jeden od druhého niečo učíme. Napríklad aj také lokálne nárečové slovíčka. A to je parádne.

SÚŤAŽ PARÁDNE NÁREČIA JE UKONČENÁ

Súťaž Parádne nárečia, v ktorej ste si mohli otestovať svoje vedomosti prebehla od 28. 2. do 9. 3..2022 Výhrou bolo 3 x 200 €. Zároveň ak ste sa zapojili do jedného z tímov ZÁPAD, STRED či VÝCHOD, hrali ste tiež o hlavnú výhru 500 €.

Súťažiť ste mohli na raiffeisen.sk/paradnenarecia/

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a zároveň gratulujeme výhercom:
Dagmar Š., Horná Súča 160 €
Stanislav V., Bratislava 200 €
Michal Š., Domaniža 160 €

Výherca 500 €:
Mária F., Nitra

Do tímovej súťaže sa zapojilo celkovo 3 911 hráčov
1. Miesto: tím ZÁPAD 1544 hráčov
2. Miesto: tím VÝCHOD 1423 hráčov
3. Miesto: tím STRED 944 hráčov

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/sutaze/paradne-narecia/