Starobné dôchodkové sporenie - II. pilier
Sporte si na dôchodok na osobnom dôchodkovom účte bez toho, aby ste čokoľvek platili zo svojich peňazí.
Výhody
- Neplatíte nič navyše – na váš osobný dôchodkový účet sa pripisuje časť odvodov, ktoré tak či tak platíte na dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne. II. pilier je teda jediné sporenie, kde nemusíte platiť nič z vlastných peňazí.
- Dôchodkové úspory sú váš súkromný majetok a celá nasporená suma je predmetom dedenia. Vaše úspory tak nikdy neprepadnú, ale využijete ich vy alebo vaši blízki.
- Vyplácanie nasporenej sumy aj v hotovosti – ak po dosiahnutí dôchodkového veku splníte určité podmienky, môžete si nechať celú nasporenú sumu vyplatiť aj jednorazovo v hotovosti.
- Počas materskej dovolenky za vás sporí štát - na váš osobný dôchodkový účet stále prichádzajú peniaze.
Ako funguje II. pilier
- Do II. piliera sa presúva časť odvodov, ktoré inak platíte štátu (do Sociálnej poisťovne).
- Z dôchodkového poistenia, ktoré tvorí 18 % z hrubej mzdy, sa do II. piliera presúva 4 %.
- Každý sporiteľ má v dôchodkovej spoločnosti vytvorený osobný dôchodkový účet, kde sú evidované jeho úspory.
- Úspory v II. pilieri sa zhodnocujú v dôchodkových fondoch.
- Allianz SDSS spravuje 2 fondy: PROGRES (negarantovaný indexový fond) a GARANT (garantovaný dlhopisový fond).
Zmeny v II. pilieri
Do II. piliera automaticky vstupuje každý, kto vstupuje na trh práce od 1.5.2023.
Zvýšila sa veková hranica pre vstup do II. piliera až do dovŕšenia veku 40 rokov.
Vieme urobiť prestup z inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti bez potreby akceptačného listu.
Január 2023
Garancie sa budú vyhodnocovať individuálne pre každého sporiteľa, ktorý požiada o dôchodok z druhého piliera
- Od 1. januára 2023 sa individuálne garancie v dlhopisovom fonde vypočítavajú všetkým sporiteľom, ktorí odchádzajú do dôchodku.
- Garancie sa týkajú majetku tvoreného z povinných príspevkov v garantovanom fonde.
- Účet v garantovanom fonde otvára dôchodková správcovská spoločnosť sporiteľovi pri jeho prvom príspevku do tohto fondu. Ak je v garantovanom fonde nulový majetok, účet sa zatvára.
- Individuálna garancia je suma príspevkov, ktoré sporiteľ vložil, alebo presunul do garantovaného fondu. Garancia sa znižuje o sumu, ktorú sporiteľ presunul z garantovaného fondu od otvorenia aktuálneho účtu. Odpočítavajú sa odplaty za vedenie osobného dôchodkového účtu, vyplatené výnosy z investovania a vrátené príspevky do Sociálnej poisťovne.
Ak sporiteľ požiada o dôchodok z druhého piliera, dôchodková správcovská spoločnosť skontroluje, aký je jeho aktuálny majetok v pomere k individuálnej garancii. Ak je aktuálny majetok sporiteľa pred odchodom do dôchodku nižší ako individuálna garancia, rozdiel doplatí DSS zo svojho majetku.
Ruší sa poplatok za vedenie účtu aj výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch. Poplatok za správu bude 0,45 percenta ročne.
- Poplatok za správu účtu bude 0,45 percenta ročne do konca roka 2024. Od roku 2025 bude klesať počas dvoch rokov na cieľový stav 0,40 percenta ročne.
- Zrušili sa poplatky za vedenie účtu, ktoré predstavovali jedno percento z každého nového príspevku, a výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch.
Zaniká povinnosť sporiteľov požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie akceptačného listu, ak majú záujem o zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
V roku 2023 je výška príspevkov do druhého piliera stanovená na 5,5 percenta hrubej mzdy (rozklik ak chce čítať dalej)
- Pre sporiteľov v druhom pilieri sa 18-percentné povinné odvody v nasledujúcich dvoch rokoch rozdeľujú tak, že 12,5 percenta ostáva v Sociálnej poisťovni a 5,5 percenta putuje na súkromný účet sporiteľa v DSS.
- V rokoch 2023 – 2024 bude výška príspevku do druhého piliera 5,5 percenta hrubej mzdy, v rokoch 2025 - 2026 bude 5,75 percenta a od roku 2027 budú príspevky 6 percent.
1. máj 2023
Do druhého piliera automaticky vstupuje každý, kto vstupuje na trh práce od 1. mája 2023.
- Ak mladý človek vstúpi na trh práce a začne si odvádzať poistenie, automaticky vstupuje do druhého piliera a časť jeho povinných odvodov putuje na jeho osobný účet.
- Účasť v druhom pilieri nebude povinná, sporiteľ bude mať možnosť do dvoch rokov od vstupu z druhého piliera vystúpiť.
- Ak si novovstupujúci sporiteľ do šiestich mesiacov nevyberie dôchodkovú správcovskú spoločnosť, priradí mu ju Sociálna poisťovňa.
- Zároveň však rok po vstupe do druhého piliera sa môže rozhodnúť pre zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Novelizácia zvýšila vekovú hranicu pre vstup do druhého piliera až do veku 40 rokov.
Táto zmena je dôležitá pre pracujúcich vo veku 36 – 40 rokov, ktorí vstup do druhého piliera nestihli. Počínajúc májom 2023 budú môcť do druhého piliera dobrovoľne vstúpiť pracujúci až do veku 40 rokov.
Vstup je dobrovoľný, následne je však účasť v druhom pilieri povinná.
Pre nových sporiteľov a pasívnych sporiteľov platí predvolená investičná stratégia automaticky. Sporitelia sa z nej však môžu vyviazať a ostatní môžu do nej.
Investičná stratégia reflektuje princíp, že do veku 50 rokov by mali byť všetky úspory v indexovom fonde, teda v akciových investíciách. Po dosiahnutí päťdesiatich rokov sporiteľa sa pomerné zastúpenie indexového fondu v jeho majetku znižuje o štyri percentá ročne.
Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude automaticky každý nový sporiteľ, ktorý do druhého piliera vstúpi.
Predvolená investičná stratégia je automatická aj pre súčasných sporiteľov, ktorí od presunu do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu v roku 2013 nespravili žiadne vlastné aktívne rozhodnutie o svojich dôchodkových úsporách.
Všetci ostatní sporitelia budú mať možnosť dobrovoľne vstúpiť do predvolenej investičnej stratégie na základe uváženia.
Každý sporiteľ dostane možnosť vyviazať sa z predvolenej investičnej stratégie a znova do nej vstúpiť.
Zároveň však stále platí, že o rozložení svojich dôchodkových úspor môžu sporitelia rozhodovať aktívne presunmi medzi fondami.
1. júl 2023
Cieľom presunu úspor podľa predvolenej investičnej stratégie je vyššie zhodnotenie úspor vzhľadom na dĺžku sporenia a potenciálu akciových investícií.
- Presun je dlhodobý a postupný a bude trvať od júla 2023 konca roku 2025.
- Ide o presuny úspor takzvaných pasívnych sporiteľov, čiže tých, ktorí po presune do dlhopisových fondov v roku 2013 neurobili žiadne rozhodnutie o svojich úsporách. V dlhopisových fondoch tak od roku 2013 zostal veľký objem úspor, ktoré mali potenciál vyššieho zhodnotenia v negarantovaných fondoch.
- Ak je sporiteľ narodený v roku 1969 a neskôr, presúvajú sa do predvolenej investičnej stratégie jeho úspory aj povinné príspevky.
- Ak je sporiteľ narodený pred rokom 1968, do indexového fondu sa presmerujú jeho povinné príspevky.
1. január 2024
Výplaty dôchodkov sa v roku 2023 riadia doterajšími pravidlami. V roku 2024 sa zmeny budú týkať programového výberu.
- Od 1. januára 2024 dôjde k úprave výplatnej fázy druhého piliera, pričom možnosť jednorazového výberu príspevkov zostane zachovaná.
- Sporiteľ si po splnení podmienok referenčnej sumy pre dôchodok bude môcť vybrať polovicu svojich úspor v druhom pilieri zrýchleným spôsobom. Druhá polovica bude určená na anuitu, ktorú si zakúpi po desiatich rokoch.
- Ak by sporiteľ medzitým zomrel, úspory sú súčasťou dedičského konania.
Dôchodok z II. piliera
Po dosiahnutí dôchodkového veku si v dôchodkovej spoločnosti alebo v Sociálnej poisťovni dohodnete vyplácanie doživotného alebo dočasného dôchodku.
Dôchodok je vyplácaný z dvoch zdrojov (I. pilier a II. pilier) a môže byť vyšší ako len ten z I. piliera. Nemusíte sa tak spoliehať len na štátny dôchodok, ktorého výška bude v budúcnosti otázna.
Ak dôchodok z I. piliera dosiahne určitú zákonom stanovenú úroveň (cca 430 EUR), všetky peniaze nasporené v II. pilieri si môžete nechať vyplatiť aj jednorazovo v hotovosti.
Podmienky získania
Do II. piliera môže vstúpiť každý, kto doposiaľ nedovŕšil vek 40 rokov a už v minulosti pracoval a platil odvody na dôchodkové pripoistenie do Sociálnej poisťovne. To môžu byť:
- zamestnanci, za ktorých odvody odvádzal zamestnávateľ,
- študenti na brigáde, za ktorých boli platené odvody
- samoplatcovia, ktorí si odvody platili dobrovoľne sami (dobrovoľne nezamestnaní...)
Existujú špeciálne profesie, ktoré nie sú zapojené do dôchodkového systému prostredníctvom Sociálnej poisťovne (policajti, hasiči, vojaci). Takíto klienti by mohli vstúpiť do II. piliera vtedy, ak by sa prihlásili do Sociálnej poisťovne, stali sa samoplatcami a dobrovoľne si aspoň jeden krát zaplatili dôchodkové odvody.
Účastnícku zmluvu k II. pilieru Allianz SDSS môžete uzatvoriť v ktorejkoľvek pobočke Raiffeisen banky.
Často kladené otázky
Výhodnosť II. piliera závisí od zhodnotenia peňazí vo fonde a od dĺžky obdobia, počas ktorého si budete sporiť. Výšku dôchodkov nie je možné presne vypočítať, pretože nikto nevie, akú sumu dosiahnu štátne dôchodky o 30 rokov. A preto neexistuje ani presný údaj o tom, koľko rokov treba sporiť, aby výsledný dôchodok bol určite vyšší.
Odhady a prognózy hovoria, že ak sporíme 20 rokov a viac, výsledný dôchodok by mal byť vyšší. Podľa zákona je možné do II. piliera vstúpiť len do veku 40 rokov. Každý sporiteľ tak má možnosť sporiť si 30 a viac rokov.
II. pilier má ďalšie dve veľké výhody. Prvou výhodou je, že na váš dôchodkový účet v II. pilieri sa presúva časť dôchodkových odvodov, ktoré vy a váš zamestnávateľ platíte tak či tak, čo znamená, že na sporenie nemusíte použiť vlastné finančné prostriedky. Druhou výhodou je možnosť dedenia. Peniaze na dôchodkovom účte sú vašim majetkom a všetky nasporené peniaze môžu dediť vaši blízki. V čase, keď sa budete blížiť dôchodkovému veku, môžete mať nasporených niekoľko desiatok tisíc EUR. V 1. pilieri možnosť dedenia nie je, tam všetky peniaze ostanú štátu.
Výber fondu závisí od vášho postoja k riziku a výnosom. Ak ste konzervatívny a preferujete sporenie s minimálnym rizikom poklesu, zvoľte si garantovaný dlhopisový fond. Hoci vám prinesie len nízke zhodnotenie, budete mať istotu, že neprerobí. Nevyhnutnou podmienkou na dosiahnutie vyššieho dôchodku je vyššie priemerné zhodnotenie. Ak ho chcete získať, zvoľte si negarantovaný akciový fond. V ňom môže hodnota majetku aj dočasne klesnúť, ale počas dlhého horizontu sporenia prinesie vyššie zhodnotenie..
Allianz SDSS spravuje dva fondy: GARANT – garantovaný dlhopisový fond a PROGRES – negarantovaný akciový fond. Svoje peniaze môžete aj ľubovoľným pomerom rozdeliť medzi oba fondy.
Áno, zmenu fondov (rozloženie existujúceho majetku alebo aj rozloženie nových príspevkov) môžete uskutočniť kedykoľvek. Táto zmena je bezplatná.
Na váš dôchodkový účet sa viete prihlásiť prostredníctvom klientskeho webového portálu. Prístupové údaje vám pošle dôchodková spoločnosť. Na klientskom portáli vidíte nielen stav svojho dôchodkového účtu, ale môžete zadávať aj pokyny na zmenu fondov. Raz ročne dostanete informáciu o stave vášho sporenia aj písomne.
Nakoľko peniaze na dôchodkovom účte sú určené na financovanie vášho dôchodku, nie je možné vybrať ich predčasne. Môžete nimi disponovať až po dovŕšení dôchodkového veku.
O dôchodok z II. piliera môžete požiadať po dosiahnutí dôchodkového veku. Ak splníte zákonné kritériá, môžete požiadať o vyplatenie celej sumy, alebo jej časti aj v hotovosti.
Do II. piliera môže vstúpiť každý, kto ešte nedovŕšil vek 40 rokov a je evidovaný v Sociálnej poisťovni, čiže už bol zamestnaný a platil odvody. Vstúpiť môžu:
- zamestnanci,
- živnostníci,
- cudzinci, ktorí pracujú na Slovensku,
- ženy na materskej alebo rodičovskej dovolenke,
- osoby poberajúce invalidný dôchodok.
Zákon výstup z II. piliera v štandardnom režime neumožňuje. V minulosti bol II. pilier niekoľkokrát „otvorený“ a vstúpiť aj vystúpiť mohli tí ľudia, ktorým to zákon v štandardnom režime neumožňoval.
https://www.raiffeisen.sk/sk/dochodok/dochodok-ii-pilier/starobne-dochodkove-sporenie-ii-pilier/