Šetrenie elektrickej energie: 5 tipov na úsporu financií v domácnosti

| 10.01.2021 | 3 minúty čítania

Šetrenie elektrickej energie: 5 tipov na úsporu financií v domácnosti

Šetrenie bude veľkou témou aj v nasledujúcom roku. Šetriť elektrickou energiou neznamená len znižovať náklady v domácnosti, ale zároveň aj správať sa ohľaduplne k životnému prostrediu. Viete, ako efektívne ušetriť na spotrebe elektrickej energie? 

Koncoročné vyúčtovanie spotreby elektrickej energie v domácnosti býva väčšinou sprevádzané chvíľkou napätia. Pomaly otvárate obálku a vnútri sa objaví – nedoplatok. Ako je to možné? Hoci sa faktúram za elektrinu nevyhneme, existuje množstvo jednoduchých spôsobov, akými sa dá ušetriť na spotrebe elektrickej energie.

1.Vypínajte všetky svetlá

Šetrenie nie je o jednom veľkom rozhodnutí, ktoré spravíte a zrazu vám klesnú náklady na polovicu. Je to o množstve malých krokov, ktoré vás nakoniec privedú k úspore. Veľa ľudí preto napríklad podceňuje pravidelné vypínanie svetiel v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzajú, mysliac si, že to nespôsobí žiadny rozdiel. Z krátkodobého hľadiska nie, z dlhodobého však určite áno. 

Ak teda opúšťate miestnosť, zhasnite za sebou. Cez deň do svojho domova púšťajte denné svetlo, aj kvety sa potešia. Vypnutím svetla takisto predĺžite životnosť žiaroviek. Naučte deti, že takýmto spôsobom sa dá ušetriť a v budúcnosti sa vám určite poďakujú. 

2.Vymeňte staré žiarovky za moderné

Pod modernými myslíme ekologickejšie a úsporné LED žiarovky. Tie vám ročne dokážu ušetriť desiatky eur (opäť to dlhodobé hľadisko). Kvalitné LED žiarovky vydržia svietiť aj 40 000 hodín s 90 % úsporou celkovej elektrickej energie.

Energeticky úsporné sú dnes rovnako elektrospotrebiče. Ak sa dá, kupujte najmä chladničky a mrazničky (tie sú zvyčajne zapnuté 24h denne a „žerú“ najviac energie) s označením A (nízka spotreba). Takéto označenie je v EÚ povinné pre všetky spotrebiče.

3.Pozor na energetických upírov

Aj vo vašej domácnosti sú elektrospotrebiče, ktoré spotrebúvajú elektrickú energiu bez toho, aby boli zapnuté. Sú v tzv. pohotovostnej prevádzke a prezradia sa tým, že na nich svieti malé zelené alebo červené svetielko. Sú to väčšinou televízory, notebooky, rádia a podobne. Ak sa príkon všetkých týchto zariadení spočíta, môže predstavovať dokonca vyššiu spotrebu energie ako chladnička alebo mraznička.

Ak chcete znížiť účty, odpojte túto elektroniku od zdroja, keď ju nepoužívate. Jednoduchým riešením je využitie predlžovačky s vypínačom, ktorým ľahko vypnete viacero zariadení naraz. Dajte si pozor aj na nabíjačky telefónov, ktoré necháte zapojené v sieti, aj keď je váš telefón dávno nabitý.

4.Ušetrite pri varení a pečení

Chutné jedlo si viete pripraviť bez zbytočného mrhania elektrickou energiou. Varte vždy s pokrievkou, bez nej totiž stúpa spotreba o 150 – 300 %. Používajte primerané množstvo vody, ktorú si napríklad môžete predhriať v rýchlovarnej kanvici. Elektrický sporák zapínajte až keď je hrniec na platni a vypínajte ho pred koncom varenia. Kvalitný spotrebič si udrží teplotu aj po vypnutí.

Varenie na plyne je lacnejšie a ekologickejšie, ak však máte elektrickú rúru, snažte sa ju počas pečenia otvárať čo najmenej. Radšej si umyte dvierka, aby ste videli, čo sa deje vnútri. Energeticky výhodné pre vás bude používať moderné domáce elektrospotrebiče – rýchlovarné kanvice, mikrovlnné rúry, kávovary a pod. 

5.Myslite na maličkosti

Ako sme povedali na začiatku, šetrenie je o malých krokoch. Úsporu môžete dosiahnuť aj dôsledným zaizolovaním svojho domu či bytu. Myslite najmä na obvodové múry, strechu a podlahy. Drevené okná vymeňte za kvalitné plastové alebo drevené vákuované, ktoré radikálne znižujú únik tepelnej energie.

Utesnite všetky možné škáry na dverách a začnite používať hrubšie závesy, ktoré zabránia prievanu. Ak staviate dom, snažte sa okná orientovať na juh – vtedy majú nižší únik tepla. Vetrajte krátko, ale zato intenzívne a skúste sa poobzerať po kvalitných vonkajších roletách, ktoré takisto ochránia spotrebu vašej energie.

Ušetriť na spotrebe elektrickej energie vieme všetci. Stačí sa dlhodobo sústrediť a vytúžené zníženie nákladov sa určite dostaví. Pre každý prípad vám však odporúčame mať k dispozícii finančnú rezervu, ktorá pokryje nepredpokladané výdavky a takisto prehľadné sporenie, ktoré spoľahlivo zhodnotí vaše peniaze.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/ochrana-zivotneho-prostredia-je-jednou-z-hlavnych-tem-poslednych-rokov-aplikaciou-principov-eco-friendly-zivotneho-stylu-obm/