Podmienkou úveru je aj schopnosť splácať. Ako si nastaviť rozpočet?

| 29.05.2017 | 4 minúty čítania

Podmienkou úveru je aj schopnosť splácať. Ako si nastaviť rozpočet?

Jednou z podmienok získania pôžičky je aj to, že preukážete svoju schopnosť splácať. Život nás však vie niekedy prekvapiť, a preto treba byť pripravený aj na to, že splácanie nemusí byť vždy tak jednoduché. Máme pre vás niekoľko rád, ako si nastaviť mesačný rozpočet v prípade, že splácate pôžičku.

Dostať sa počas splácania úveru či hypotéky do situácie, kedy vám reálne hrozia úroky z omeškania či iné sankcie nie je pre nikoho príjemné. Aj preto treba myslieť dopredu. Tu sú naše tipy, ako hospodáriť s peniazmi počas splácania.

Vytvorte si menšiu finančnú rezervu

Možno sa vám to zdá paradoxné, ale skutočne by ste sa ešte predtým, ako si požičiate, mali pokúsiť vytvoriť aspoň malú finančnú rezervu. A to práve kvôli tým neočakávaným situáciám. Môže sa stať čokoľvek a zrazu nebudete mať z čoho zaplatiť mesačnú splátku. Oneskorí sa výplata, pokazí sa vám auto či práčka alebo vás prekvapia iné neočakávané výdavky. Práve tu by sa vám zišla rezerva pre prípad núdze. Keď začnete uvažovať nad pôžičkou, ihneď si založte vklad alebo sporenie práve pre tento účel.

Sem vložte text

Splátka nech odíde hneď po výplate

Nastavte si trvalý príkaz na každomesačnú splátku vašej pôžičky. A ideálne hneď deň po tom, ako vám chodieva výplata. S takto nastaveným trvalým príkazom nikdy nezabudnete na povinnú splátku. Zároveň budete (po odrátaní splátky z výplaty) presne vedieť, koľko peňazí máte na celý mesiac k dispozícii a budete si ich vedieť lepšie prerozdeliť.

Všeobecné sporiace rady

Šetriť nie je až tak náročné, ako by sa mohlo zdať. Len treba dodržiavať určité zásady. Začať treba jednoznačne s tým, že budete sledovať vaše výdavky. Zapisujte si všetko. Pravidelné účty a splátky, nákupy potravín, večerné návštevy podnikov či posedenia s priateľmi, cestovanie, darčeky... Len tak získate prehľad o tom, na čo míňate peniaze. A následne viete, bez čoho sa možno zaobídete a na čom ušetríte.

Ak sa vám zdá tvorba rozpočtu zdĺhavá a nudná, skúste rôzne mobilné aplikácie. Do takejto aplikácie si po každom nákupe môžete zapísať sumu, ktorú ste práve minuli a aplikácia pre vás pripraví grafy a prehľady o tom, koľko ste na čo minuli a ako ste na tom boli minulý mesiac.

Pomôcť môže aj stanovenie si hraníc. Jednoducho si poviete, že do bankomatu pôjdete raz za dva dni, vyberiete si určitú sumu peňazí a viac neminiete. A žiadne platby kartou.

Nie ste spokojní so splátkami? Zmena banky je jednoduchá

Samozrejme, aj výber banky je mimoriadne dôležitý. A to ako pri pôžičke, tak aj pri otváraní si bežného účtu. Nie ste spokojní s podmienkami, ktoré vám ponúka vaša banka? Myslíte si, že inde by to mohlo byť výhodnejšie? Zdajú sa vám splátky privysoké? Alebo potrebujete menšiu pôžičku, ktorú vaša banka nemá v ponuke? Zmeniť banku nie je nijako náročné. Aspoň nie v našom prípade.

Ak vás zaujala ponuka Raiffeisen banky, ale bojíte sa, že odísť z vašej súčasnej banky nebude ľahké, starosti môžete hodiť za hlavu. Stačí, ak navštívite niektorú z našich pobočiek a otvoríte si u nás nový bankový účet. My sa už postaráme o zrušenie vášho starého bankového účtu a aj o opätovné nastavenie všetkých trvalých príkazov či vkladov, ktoré ste mali na vašom starom účte. Ak však nie je zmena banky to jediné, čo hľadáte a zaujímajú vás aj tie pôžičky, určite vás potešíme aj naším produktom – pôžička s odmenou. Za riadne splácanie pôžičky vás totižto odmeníme sumou až do 400 eur. A to každý jeden rok počas toho, ako vašu pôžičku spoľahlivo a riadne splácate.

Nemajte z pôžičiek zbytočné obavy. Pripravte sa na pravidelné splácanie, vytvorte rezervu, nastavte si rozpočet a vyberte spoľahlivého partnera v podobe korektnej banky. Ak tak urobíte, nemáte sa čoho báť. U nás vás za to dokonca aj odmeníme.

 

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/podmienkou-uveru-je-aj-schopnost-splacat-ako-si-nastavit-rozpocet.html