Bezúčelový úver: Čo to je, ako ho získať a na čo si dať pozor?
| 25.05.2022 | 5 minút čítania
Vyskytli sa vo vašom živote náhle nečakané výdavky alebo sa vám len nechce čakať, kým si našetríte potrebnú sumu na vysnívanú vec? Riešením môže byť bezúčelový úver, ktorý je dnes už bežným bankovým produktom. Získať ho je totiž pomerne jednoduché.
Práve jednoduché podmienky získania, rýchlosť a dobrá dostupnosť robia z bezúčelového úveru obľúbený spôsob, ako nahradiť chýbajúce cifry v rodinnom rozpočte. Nikdy nevieme, kedy sa nám bude pár eur navyše hodiť, či už z dôvodu pokazeného spotrebiča, svadobných výdavkov alebo kúpy nového auta.
Je preto vhodné poznať podmienky takéhoto úveru.
Čo je bezúčelový úver?
Už od názvu „bezúčelový” si môžeme odvodiť, o aký typ produktu ide. Pri žiadosti o úver teda netreba preukazovať či dokladovať účel, na ktorý ho chcete použiť. Zamestnanca banky nebude zaujímať, či peniaze použijete na kúpu novej chladničky alebo na zaplatenie dovolenky na Zanzibare.
Nikto vás nebude súdiť, či už si chcete dopriať luxus navyše alebo potrebujete úver na zabezpečenie základných životných potrieb. Jednoducho je tento úver doslova na čokoľvek.
Zvyčajne tiež nie je potrebné zabezpečiť ho protihodnotou.
Bezúčelový úver často nazývame aj spotrebným alebo spotrebiteľským úverom. Slúži totiž na pokrytie potrieb bežnej spotreby a jeho využitie je naozaj široké. Naopak neslúži napríklad na rozbeh podnikania či kúpu nehnuteľnosti, čo riešia primárne iné typy pôžičiek, ako sú hypotekárny či podnikateľský úver. Tomu zodpovedá aj výška úveru, ktorá sa štandardne pohybuje v rozmedzí okolo 300 až 30 000 eur.
Keďže ide o krátkodobé typy úverov, dĺžka splácania sa pohybuje od niekoľkých mesiacov do približne 8-10 rokov pri vyšších sumách. Pri nezabezpečených typoch úveru, kde nie je potrebné ničím ručiť, býva spravidla vyššia úroková sadzba.
Vo väčšine bánk si však dnes už môžete sami prispôsobiť výšku splátky a dobu splácania tak, aby to pre vás bolo prijateľné.
Typy bezúčelových úverov
Okrem klasických spotrebných úverov existuje aj niekoľko špecifických typov, ktoré v portfóliách bánk nájdete pod takýmito produktmi:
1. Povolené prečerpanie
Užitočný produkt, ktorý vám pravidelne pomôže pokryť nečakané menšie výdavky. V prípade, že sa v daný mesiac vyskytne niečo, na čo vám vaše prostriedky na účte nestačia, jednoducho využijete povolené prečerpanie.
Môžete ísť takzvane do mínusu a využiť požičané peniaze od banky, ktoré nasledujúci mesiac splatíte jednoduchým strhnutím z účtu. To všetko bez toho, aby ste museli každý mesiac vybavovať novú pôžičku.
2. Kreditná karta
Ide o druh platobnej karty, ktorá je opakom tej debetnej. Pri debetnej karte disponujete vlastnými prostriedkami na svojom účte. Pri kreditnej karte naopak disponujete peniazmi poskytnutými bankou. Tieto peniaze sú v podstate pôžičkou, ktorú môžete podľa potreby ľubovoľne využívať, a neskôr ich banke splatíte.
Zvyčajne je stanovené tzv. bezúročné obdobie, počas ktorého za využitie prostriedkov neplatíte žiaden úver, ak ich splatíte do určitého termínu. Ak ich však vrátite neskôr, sú úročené vopred určenou sadzbou.
3. Americká hypotéka
Nedajte sa zmiasť názvom. Napriek tomu, že výraz hypotéka sa u nás zvyčajne spája s požičaním prostriedkov na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti, prívlastok „americká” jej dáva trochu iný význam.
V skutočnosti ide o typ bezúčelového hypotekárneho úveru, ktorý je len nehnuteľnosťou zabezpečený. Nemusí byť teda použitý na kúpu bytu či domu, ale na čokoľvek, podobne ako bežný bezúčelový úver.
Kto môže získať bezúčelový úver?
Napriek tomu, že pri bezúčelovom úvere nemusíte dokladovať jeho účel, neznamená to, že ho dostane každý, a že sa obídete bez akejkoľvek byrokracie. Aj pri tomto type úveru majú banky povinnosť overiť si vašu schopnosť splácania. Tá spolu s bonitou (vašou hodnotou a dôveryhodnosťou) často rozhodnuje o tom, či vám banka úver poskytne a akú výšku úrokovej sadzby dostanete.
Súvisí to s rizikom, ktoré banka podstupuje tým, že vám svoje prostriedky požičia.
Všeobecné pravidlá hovoria o tom, že vaše mesačné splátky úverov by nemali presiahnuť tretinu vášho príjmu. Skutočnosť je však často iná a každá žiadosť sa posudzuje individuálne a podľa pravidiel konkrétnej banky. Banku bude vo väčšine prípadov zaujímať výška vášho pravidelného príjmu, z ktorej odrátane vaše životné minimum a rezervu.
Zároveň si preverí aj vašu aktuálnu zadĺženosť, teda sumu iných úverov, ktoré už máte. Až potom môže posúdiť, koľko peňazí vám poskytne.
Dôvodom týchto opatrení je nielen ochrana peňazí banky, ale najmä ochrana spotrebiteľa a predchádzanie zbytočnému zadlžovaniu. Napriek nim je už dnes dostupnosť bezúčelových úverov veľmi dobrá a ako bonitný a dôveryhodný klient viete úver získať takmer okamžite, či už na pobočke alebo z pohodlia domova prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Parádna pôžička
U nás v Raiffeisen banke si môžete požičať od 300 do 30 000 eur vďaka Parádnej pôžičke. Viete ju použiť na čokoľvek, napríklad na nové auto, vynovenie domácnosti či vylepšenie bývania. Podľa toho si môžete nastaviť výšku splátky a dobu splácania, ktoré vám vyhovujú. Pre predstavu si ich môžete vypočítať v našej kalkulačke.
A čo viac?
Za poskytnutie pôžičky, predčasné splatenie či zmeny na pôžičke u nás nič neplatíte. Navyše, ak si požičiate viac ako 2 050 eur, za riadne splácanie vás každoročne odmeníme Parádnou odmenou.
Ako získať Parádnu pôžičku?
Stačí nás navštíviť v ktorejkoľvek pobočke Raiffeisen banky a vyplniť žiadosť. Jej schválenie trvá zvyčajne len pár minút a vy tak môžete mať peniaze na účte takmer okamžite. Naozaj, cesta za naplnením vašich potrieb a snov môže byť aj takáto jednoduchá. :)
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/bezucelovy-uver-co-je-ako-ho-ziskat-co-si-dat-pozor/