Dajte si pozor na nový SMS podvod cielený na rodičov

| 11.03.2025 | 2 minúty čítania

Dajte si pozor na nový SMS podvod cielený na rodičov

Rodičia svoje deti nadovšetko milujú a často sú ochotní urobiť pre ne čokoľvek. Aj preto sú ľahkým cieľom podvodníkov, ktorí sa ich snažia okradnúť čoraz sofistikovanejším spôsobom.

Dajte si pozor na nový typ SMS podvodov.

V posledných mesiacoch sa na Slovensku šíri nový typ podvodu, ktorý na rodičov útočí prostredníctvom SMS správ alebo cez sieť WhatsApp. Útočníci rozosielajú správy, v ktorých sa vydávajú za ich deti.

Ako podvod prebieha

Správy sa začínajú asi takto: „Ahoj mami/oci, mám nové číslo. To staré mi nefunguje, takže mi na neho nepíš/nevolaj.Ako dôvod uvedú zablokované číslo alebo poškodený mobil, ktorý napríklad spadol do vody.

V prípade pokusu volať na nové číslo používateľ hovor nezdvihne s ďalším vymysleným odôvodnením. Ak sa rodič na klamstvo chytí, komunikácia môže pokračovať cez aplikáciu WhatsApp.

V ďalších správach žiadajú podvodníci, vydávajúci sa za syna alebo dcéru, poslanie určitého obnosu peňazí, často v rozmedzí od 1 000 do 3 000 eur. 

Dôvody môžu byť rôzne – potrebujú peniaze na nový mobil či notebook, prípadne na zaplatenie faktúry.

Platbu požadujú poslať na zahraničný bankový účet, pričom tvrdia, že nemajú prístup k svojmu vlastnému účtu. V prípade, že rodič podvod včas neodhalí a bude slepo dôverovať osobe, s ktorou komunikuje, príde o množstvo peňazí, niekedy aj opakovane.

Príklad komunikácie:

Na čo si dať pozor

Napriek tomu, že komunikácia môže pôsobiť dôverne, je možné všimnúť si veľa podozrivých vecí. Podvodníci volia rôzny štýl komunikácie – buď dôverný alebo naopak formálny, pričom obidva môžu pôsobiť podozrivo.

Objaviť sa môžu gramatické chyby alebo nesprávne oslovenie.

Vo väčšine prípadov komunikácia pôsobí naliehavo. Podvodník žiada okamžitú akciu a rýchly prevod peňazí, inak sa môže niečo stať. Často požaduje screenshot uskutočnenej platby alebo ďalší prevod s tým, že platba neprešla.

Zvyčajne sa snaží zapôsobiť na city, využiť vašu dôveru a vyvolať neuvážené konanie pod stresom. Všetko toto sú typické znaky SMS phishingu.

Ako sa chrániť

V prípade, že sa niekto pokúsi o podobný útok na vás pod akoukoľvek zámienkou, konajte podľa nasledovných rád:

Zachovajte pokoj

Aj keď sa bude osoba snažiť vyvolať dojem súrnosti a bude žiadať okamžitú reakciu, nepodliehajte nátlaku a nenechajte sa vystresovať. Nič nie je nikdy také súrne, aby ste si to nemohli najskôr v pokoji overiť.

Overte si kontakt

Ak vás bude dieťa kontaktovať z neznámeho čísla, určite si ho najskôr overte. Zavolajte naň a nenechajte sa odbiť tým, že teraz nemôže hovoriť. Kým si nebudete 100 % istí, že je to naozaj vaše dieťa, neposielajte žiadne peniaze a neprezrádzajte citlivé údaje.

Všímajte si podozrivé znaky

Sledujte podozrivé správanie. Ak si všimnete, že komunikácia má nezvyčajný tón a osoba s vami hovorí inak ako by s vami hovorilo vaše dieťa, napríklad vám vyká alebo robí gramatické chyby, buďte opatrní.

Zrejme ide o podvod.

Kontaktujte banku

Ak ide naozaj o podvod, no zistili ste to až potom, čo ste peniaze poslali, bezodkladne kontaktujte svoju banku. Vysvetlite, čo sa stalo, a požiadajte o sprostredkovanie vrátenia platby.

Nezabúdajte, že podvodníci sú čoraz sofistikovanejší. Len keď sa budete riadiť týmito radami a zostanete obozretní, ochránite seba aj svoje peniaze.

Kategórie

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/dajte-si-pozor-novy-sms-podvod-cieleny-rodicov/