Pozor na podvodné SMS: Hrozí smishing aj vám?
| 04.06.2024 | 3 minúty čítania
Prišla vám niekedy SMS správa z neznámeho čísla so žiadosťou o okamžité konanie? Možno sa vás podvodník snažil zneužiť prostredníctvom tzv. smishingu. O čo ide a ako sa pred touto praktikou chrániť? Poradíme vám niekoľko tipov.
Čo sú podvodné SMS správy a smishing
Pojem „smishing“ vznikol spojením slov SMS a phishing. Označuje teda praktiku podobnú phishingu, v ktorej hlavnú rolu hrajú podvodné SMS správy. Prostredníctvom nich sa páchatelia snažia oklamať prijímateľa správy a získať od neho peniaze alebo citlivé informácie.
Takto zaslané správy často vyzerajú, akoby ich odoslala dôveryhodná inštitúcia alebo firma, napríklad banka, pošta či kuriérska spoločnosť. V skutočnosti sa však za nimi môžu skrývať podvodníci.
Základným princípom tejto praktiky je využívať strach a pocit naliehavosti či ohrozenia, ktorý ľudí prinúti rýchlo a impulzívne konať. Často od vás odosielateľ žiada, aby ste klikli na priložený odkaz a vyplnili svoje údaje.
Ako smishing prebieha
Pozrime sa na najčastejšie scenáre podvodných SMS správ, s ktorými sa v praxi môžete kedykoľvek stretnúť:
1. SMS od pošty alebo kuriéra
Správa, ktorá vyzerá ako od pošty alebo kuriérskej spoločnosti. Oznamuje vám, že sa niečo stalo s vašou zásielkou, napr. bola zadržaná na hraniciach, v depe alebo zaslaná späť odosielateľovi. Doručovacia služba vás žiada, aby ste klikli na priložený odkaz a zaplatili clo alebo poštovné, aby vám balík mohol byť doručený.
Takto sa podvodníci obohatia na váš účet a vám fiktívny balík aj tak nepríde.
2. SMS od banky
Správa vyzerá ako od banky, v ktorej máte svoj účet. Oznámi vám, že s vaším účtom sa niečo stalo, napr. ho napadol hacker, bola zaznamenaná podozrivá aktivita, alebo bola zablokovaná vaša platobná karta.
Opäť je priložený odkaz, na ktorom si môžete svoj účet/kartu odblokovať alebo overiť. Ak však vyplníte svoje platobné údaje (číslo karty, dátum expirácie a CVV kód) alebo prihlasovacie údaje do Internet bankingu, podvodníci ich zneužijú.
3. SMS z inzertného portálu
Správa sa javí ako od predajcu alebo kupujúceho na inzertnom portáli. Reaguje v nej na vašu ponuku a vyvolá dojem naliehavosti. Chce tovar okamžite kúpiť a zaplatiť, alebo vám tovar naopak predať, pričom žiada, aby ste zabezpečili kuréra.
Ak sa stretnete s ktorýmkoľvek z týchto scenárov alebo im podobným, majte sa na pozore. Prečítajte si nasledovné rady, ako sa pred takýmto podvodom chrániť.
Ako sa pred smishingom chrániť
Chrániť sa pred podobnými praktikami je čoraz ťažšie. Podvodníci čoraz lepšie kopírujú dizajn webových stránok či znenie správ, ktoré je ťažké rozoznať od originálu. Na prvý dojem tak dokážu vyvolať dôveru a pri troche nepozornosti vás naozaj prinútia k akcii, ktorý často vedie k finančnej ujme.
Čo teda robiť alebo naopak nerobiť, aby ste sa ochránili?
- Pred kliknutím na odkaz či vyplnením akýchkoľvek údajov sa zamyslite nad tým, kto vám správu poslal a prečo. Naozaj ste si niečo objednali alebo ponúkli tovar na inzertnom portáli? Má vaša banka dôvod vás kontaktovať?
- Banka alebo kuriér od vás nebude žiadať informácie alebo peniaze takýmto spôsobom. Doručovateľské spoločnosti nevyžadujú platbu uprostred doručovania, ale vopred alebo pri prevzatí. Banka neposiela odkazy, na ktorých máte vyplniť svoje platobné údaje či iné citlivé informácie.
- Ak máte podozrenie, že sa niečo naozaj stalo s vaším účtom alebo platobnou kartou v Raiffeisen banke, zavolajte na bezplatnú Infolinku na čísle 0850 850 555. Pracovníci banky vaše obavy overia.
- Ak máte podozrenie, že sa naozaj niečo stalo s vašou zásielkou, kontaktujte predajcu alebo doručovateľskú spoločnosť cez oficiálny kontakt uvedený na webovej stránke či v e-maile, ktorý ste obdržali po objednaní.
- Ak vás kontaktuje neznáma osoba v súkromnej správe ohľadom inzercie a pošle vám odkaz na úhradu platby, nič nevypĺňajte a komunikáciu hneď ukončite.
- Každú SMS správu, ktorá obsahuje odkaz na presmerovanie na webstránku, ktorá vás žiada vyplniť citlivé údaje, pokladajte za podozrivú. Na odkaz nikdy neklikajte a najmä nič nevypĺňajte.
Najmä však neprestávajte byť opatrní a na žiadnu SMS výzvu nereagujte unáhlene a impulzívne. Podozrivé správy si najskôr preverte a podozrivú aktivitu prosím hláste príslušným inštitúciám, za ktoré sa podvodníci vydávajú.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/raifkujtebezpecne/phishing/digitalne-hrozby/pozor-podvodne-sms-hrozi-smishing-aj-vam/