Čo je to inkaso a ako vám pomôže pri platení účtov
| 04.09.2017 | 4 minúty čítania
Banky a finančné služby nám vo veľkej miere dokážu uľahčiť život. Evidujú naše príjmy a výdavky, strážia a zhodnocujú naše peniaze. Vďaka inkasu si dokonca nemusíme pamätať ani platbu za elektrinu či plyn. Ako pri všetkých finančných službách, aj pri ňom sa však oplatí zamyslieť nad tým, kedy a ako ho správne využívať.
Inkaso vs trvalý príkaz – poznáte rozdiel?
Ak v banke dáte pokyn na trvalý príkaz, znamená to, že v pravidelnom intervale (napríklad každý mesiac) sa z vášho účtu stiahne istá suma. Tá sa následne pošle na účet príjemcu, ktorého dopredu určíte. Výška tejto platby je vždy rovnaká.
Pri inkase si však výšku platby neurčujete vy. Robí tak spoločnosť, ktorej máte zaplatiť – inkasant. Navyše peniaze mu neposielate vy, ale sťahuje si ich z vášho účtu sám. Nemáte sa však čoho báť. Nie je to také jednoduché a vaše úspory sú chránené viacerými bezpečnostnými krokmi.
Ako si zriadiť inkaso?
Na to, aby mohla nejaká firma manipulovať s prostriedkami na vašom účte, potrebuje vaše povolenie. Predovšetkým musíte mať v banke zriadený podmienečne otvorený účet. On však sám o sebe nestačí. Cudzia firma musí splniť aj ďalšie podmienky:
- musí mať váš súhlas v rámci mandátovej zmluvy,
- výška ňou žiadanej sumy nesmie prekročiť hranicu, ktorý si taktiež určíte vy.
Banky odporúčajú, aby ste pri zriaďovaní inkasa v ich pobočke mali pri sebe podpísanú mandátovú zmluvu. Ide o zmluvu medzi vami a firmou, ktorá od vás žiada zaplatenie nejakej služby. V mandátovej zmluve by mali byť uvedené všetky detaily týkajúce sa inkasa, ako napríklad:
- maximálne povolená výška inkasa,
- frekvencia platby,
- presné údaje inkasanta.
Kde inkaso využijete najlepšie?
Inkaso vám zjednoduší život v tom prípade, ak viete, že musíte nejakej spoločnosti pravidelne platiť, no dopredu neviete, o akú sumu pôjde. Získate záruku, že sa s platbami neomeškáte a uhradíte presne toľko, koľko treba. Inkasom je výhodné uhrádzať platby za:
- energie: plyn, elektrinu, kúrenie,
- verejnoprávne médiá (RTVS),
- telefón,
- poistenie nehnuteľnosti alebo auta,
- stravu v školských a závodných jedálňach,
- vzdelávanie v základnej umeleckej škole, jazykovej škole...
Na čo treba pri inkase myslieť?
Ako pri podpisovaní akejkoľvek zmluvy, aj pri mandátovej zmluve platí „dvakrát čítaj, raz podpisuj“. Je lepšie si poctivo dopredu spočítať, aký maximálny strop inkasa je vhodné si nastaviť.
Pri nízkom strope môžete naraziť na problém, že inkaso budete musieť často dodatočne schvaľovať. Naopak, ak je hranica príliš vysoká, môže sa vám stať, že si neprimerane vysoké náklady všimnete neskoro.
Čo urobiť/aké kroky podniknúť, ak s inkasom nesúhlasíte?
Najneskôr deň pred vyplatením inkasa by sa vám na účte malo zobraziť takzvané čakajúce inkaso. Máte tak dosť času ho zastaviť, ak s ním nesúhlasíte. Okrem toho tento čas môžete využiť aj na to, aby ste si na účte zabezpečili dostatok finančných prostriedkov na platbu. Ak by sa inkaso nemohlo realizovať, pretože by ste na účte nemali dosť peňazí, mohli by ste sa dostať do zbytočných problémov vo forme pokuty za nedoplatok.
Ak by ste nejaké inkaso už mali zaplatené, ale spätne by ste s ním nesúhlasili, môžete požiadať o vrátenie peňazí do ôsmich týždňov.
Inkaso je skvelým nástrojom na zjednodušenie pravidelných platieb. S účtom od Raiffeisen banky získavate neobmedzený počet trvalých príkazov a inkás.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/co-je-inkaso-ako-vam-pomoze-pri-plateni-uctov.html