Ako využívať platbu kartou, aby sa z dobrého sluhu nestal zlý pán?
| 13.10.2017 | 5 minút čítania
Ako na bezpečnú online platbu kartou?
Na internete sa dnes dá zohnať doslova čokoľvek. Ponuka je bohatšia, tovar lacnejší, nákup rýchlejší… Na bezpečnosť a zdravý rozum však netreba zabúdať ani vtedy, keď si hľadáte lístok na vlak či topánky v e-shope.
Pred platbou sa vždy uistite, že vaše pripojenie je súkromné. V žiadnom prípade si takéto veci nevybavujte na verejnej sieti, napríklad v kaviarni či reštaurácii. Možno sa vám to zdá neuveriteľné, ale tam vonku naozaj číhajú šikovní zlodeji dát, ktorí spravia čokoľvek, aby vyňuchali vaše citlivé údaje. Detaily vašej platobnej karty sú najmenej, čo vám môžu ukradnúť.
Ak teda blúzka či voňavka nepočkajú, kým prídete domov, zapnite si radšej mobilné dáta. Finančné operácie cez ne sú bezpečné.
Ďalej si nezabudnite všimnúť, či je stránka e-shopu zabezpečená. Zistíte to jediným pohľadom – adresa začína písmenami https (s ako „secure“, čiže bezpečný). V prípade smartfónov vás môže upokojiť ikonka zámky pri názve stránky.
Ak vás zaujíma otázka bezpečnosti, prečítajte si článok o ďalších rizikách, ktoré číhajú na vaše peniaze na internete.
Ako prebieha platba online?
Vo väčšine prípadov si od vás obchodník vypýta tieto tri údaje:
- Číslo vašej karty – je to 16-miestne číslo na prednej strane karty.
- Dátum platnosti karty – zadáva sa vo formáte MM/RR, kde M značí mesiac a R rok. Čiže ak je vaša karta platná do januára 2019, zadáte 01/19.
- CVC-kód – sú to posledné 3 číslice čísla na zadnej strane karty.
Niektoré banky ponúkajú službu 3D Secure – overovanie online platieb. Po zadaní údajov vyššie vám príde SMS s kódom, pozostávajúcim z niekoľkých číslic, prípadne malých písmen. Webová stránka vás vyzve, aby ste zadali kód. Ak teda niekto ukradne vašu platobnú kartu, bez 3D kódu nebude vedieť na tejto stránke nič kúpiť.
Nie každá webová stránka podporuje 3D protokol. Ani táto bezpečnostná previerka teda nezaručuje, že prípadný zlodej nebude môcť zneužiť vašu kartu.
Sú bezkontaktné platby bezpečné?
Pri bezkontaktných kartách ste chránení viacerými spôsobmi. Zvyčajne sa pri platbách za viac než 20 EUR vyžaduje PIN kód. Taktiež, za jeden deň je možné spraviť len istý počet bezkontaktných platieb, ktorých celková suma nemôže prekročiť nastavený limit.
Pri každej platbe sa transakcia zaúčtuje iba raz. Nemusíte sa teda báť „dvojitého pípnutia“.
Bezkontaktná platba sa uskutoční len vtedy, ak je karta vzdialená od terminálu maximálne na 5 centimetrov. Nemajte obavy, že vám niekto ukradne peniaze z účtu „na diaľku“.
Platba kartou v zahraničí
Ak dovolenkujete, idete na služobnú cestu, alebo ste si len odskočili nakúpiť do zahraničia, pri platení sa všeobecne oplatí držať nasledujúcich pravidiel:
- Platba kartou je zvyčajne výhodnejšia než zmenáreň a výber hotovosti zo zahraničného bankomatu. Samozrejme, stále je nevyhnutné mať pri sebe aspoň nejakú hotovosť v cudzej mene. V jej prípade sa mnohokrát oplatí myslieť dopredu. Zmenárne pri hraniciach alebo vo veľkých turistických strediskách väčšinou ponúkajú nevýhodnejší kurz než tie vo „vnútrozemí“ Slovenska.
- Máte nastavený „denný limit na karte“, ktorý nemôžete presiahnuť? Premyslite si, či vám bude v zahraničí stačiť. Dávajte si pozor, aby sa vám nestalo, že po zaplatení ubytovania nebudete mať k dispozícii dostatočnú sumu na obed. Môžete požiadať o zvýšenie stropu v dostatočnom predstihu pred zahraničnou cestou, no nezabudnite si ho po príchode znovu znížiť.
- Sú banky, ktoré mesačne ponúkajú nejaký počet zahraničných výberov z karty zadarmo. Pred odchodom sa informujte, či máte túto možnosť aj vy.
- Pri platbe kartou sa vás terminál opýta, či si prajete platiť v eurách, alebo domácej mene (forintoch, českých korunách, kunách...). Nie je to možno intuitívne, ale je výhodnejšie zvoliť platbu v domácej mene.
Prečo je to tak?
Ak si zvolíte platbu v eurách, suma sa prepočíta podľa komerčného kurzu banky, ktorej terminál patrí. Ak zaplatíte vo forintoch, suma sa prepočíta podľa kurzu Národnej banky. Tá je takmer vždy výhodnejšia.
Pozrime sa na konkrétny príklad. Aničke sa počas výletu v Budapešti zapáčia šaty za 15 000 forintov a chce si ich kúpiť. Vytiahne svoju kartu, ktorou chce zaplatiť. Terminál jej dáva možnosť zaplatiť v eurách a forintoch.
Čo by sa stalo, ak by Anička ťukla na možnosť platby v eurách? Predaj valuty v slovenských bankách sa v čase písania tohto článku pohyboval pod 300 forintov za euro. Banka, ktorej terminál patrí, podľa svojho vlastného kurzu vypočíta, že Anička zaplatí 15 000/295 = 50,84 eur.
Ak však Anička zaplatí vo forintoch, suma sa prepočíta podľa kurzu Národnej banky, ktorý bol v čase písania tohto článku 310 forintov za euro (pozrite si aktuálny kurzový lístok). Z jej účtu sa teda stiahne 15 000/310 = 48,3 eur.
Rovnaký mechanizmus platí aj v prípade výberu hotovosti z bankomatu.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/ako-vyuzivat-platbu-kartou-aby-z-dobreho-sluhu-nestal-zly-pan.html