Riziká, ktoré číhajú na vaše peniaze na internete. Ako sa zabezpečiť?

| 31.07.2017 | 3 minúty čítania

Neobávajte sa elektronických platieb. Zistite, aké hrozby číhajú na vaše peniaze a vyhnite sa im. Prvým krokom je vedieť, proti čomu bojujete.

Čo všetko na vás na internete číha?

Niektorí sa Internet bankingu vyhýbajú preto, že sa jednoducho o svoje peniaze boja. Niet sa čo diviť. Denne na nás na internete číha až 150-tisíc vírusov a rôznych iných hrozieb. Aj proti nim sa však dá chrániť. Prvým krokom je vedieť, aké hrozby sú najčastejšie. Zamerajme sa teda na tie, ktoré môžu ohroziť priamo vaše peniaze.

Najčastejší internetový podvod? Phishing

Slovo phishing síce znie záhadne, ale v skratke ide o obyčajné podvodné e-maily. Takéto e-maily sa tvária, že prišli priamo z vašej banky a vyžadujú od vás také údaje, ktoré by si nemal pýtať v žiadnom prípade nikto.

„Phishingové“ e-maily od vás najčastejšie požadujú:

  • telefónne číslo,
  • konkrétne informácie o vašich účtoch v danej banke,
  • prihlasovacie údaje do Internet bankingu.

Tieto údaje však od vás nemôže žiadať nikto. Ani vaša banka. Nevšímajte si, že v danom e-maile sa nachádza aj logo vašej banky. To predsa nič neznamená. Aj vy ste schopní stiahnuť logo vašej banky z jej stránky. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši.

S takýmito podvodnými e-mailami mali problémy už aj slovenské banky. Odhaliť ich však zatiaľ nebolo náročné. Najmä preto, že obsahovali veľké množstvo gramatických chýb, ktoré si všimne snáď aj žiak prvého stupňa základnej školy. Takisto pridávali odkazy na internetovú stránku banky či priamo na vstup do Internet bankingu. Toto banka nikdy nepridá do e-mailu, ktorý vám príde. Banka vás vždy bude vyzývať, aby ste sa do vášho Internet bankingu prihlasovali výlučne cez jej oficiálnu webovú stránku.

Od phishingu rovno k pharmingu

Pharming je ďalším spôsobom, ako sa vás internetoví podvodníci snažia oklamať. Ide o vytvorenie webovej stránky, ktorá pripomína tú vašej banky. Zväčša vás na ňu navádza práve podvodným e-mailom (phishingom). Následne sa máte prihlásiť do vášho Internet bankingu, vďaka čomu podvodníci získajú vaše prihlasovacie údaje, a tak majú prístup k vašim peniazom.

Ako poslať peniaze cez Internet banking bezpečne?

Základ je, aby ste sa do Internet bankingu prihlasovali jedine cez oficiálnu stránku vašej banky. Takisto sa neprihlasujte, ak ste na verejnej wi-fi sieti alebo na počítači, ktorý je verejne prístupný. Neublíži ani prítomnosť antivírusového programu vo vašom počítači a heslo, ktoré obsahuje číslice, veľké aj malé písmená.

Internetoví podvodníci sú úspešní len preto, že ľuďom chýba základná finančná a internetová gramotnosť. Ak však raz poznáte ich taktiky a viete, ako vyzerá internetový podvod, nemáte sa čoho obávať. Odhalíte ho veľmi jednoducho.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/rizika-ktore-cihaju-vase-peniaze-internete-ako-zabezpecit.html