Bitcoin a iné kryptomeny: rýchle peniaze alebo spôsob, ako o ne prísť?

| 07.02.2018 | 4 minúty čítania

Bitcoin a iné kryptomeny: rýchle peniaze alebo spôsob, ako o ne prísť?

Kryptomeny, a špeciálne bitcoiny, sú ako niektorí politici – buď ich milujete, alebo zatracujete. V očiach mladých sú trendy spôsobom, ako rýchlo zarobiť. Finančníci v nich vidia zas čiernu dieru, kam sa skôr či neskôr vyparia milióny eur. Je pravda niekde uprostred?

Bitcoin síce vyzerá ako najnovší módny výstrelok, ale nie je to tak. Vo víre investičného ošiaľu sa ocitol iba niekoľko mesiacov dozadu, no existuje už od roku 2009. Spravme si výlet do tajomného sveta tohto fenoménu, počas ktorého možno prehodnotíte, ako ho vnímate.

Čo je bitcoin?

Bitcoin reprezentuje výpočtovú silu, nie je za ním žiadna reálna hodnota. Bol umelo vytvorený osobou alebo skupinou s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Je to kryptomena, čiže ho nikdy neuvidíte – existuje iba v digitálnej podobe. V čom sa teda líši od klasických eur, ktoré máte na účte?

Kryptomeny sú založené na kryptografii, vedeckej oblasti, ktorá sa zaoberá vytváraním a skúmaním šifrovacích mechanizmov. Kryptografiu nájdete dnes na každom kroku: chráni vaše peniaze pri platbe cez internet či vaše e-maily očami tretej osoby. Vytváranie kryptomien a transakčné mechanizmy šikovne využívajú matematiku a kódovanie, o ktorých si detailne môžete prečítať napríklad na tomto portáli.

Ako sa dá dostať k bitcoinom?

Dolovaním

Dlhé roky to bol najlepší spôsob, ako sa k nim mohol prekopať bežný smrteľník. Spustili ste na svojom počítači špeciálny program a honba na virtuálny poklad z kancelárskej stoličky sa mohla začať. Počítače dostali matematickú úlohu a ten, komu sa ju podarilo najrýchlejšie vyrátať, získal bitcoin (alebo nejaký zlomok bitcoinu).

Postupne sa náročnosť týchto úloh stupňuje, pretože sa zvyšuje počet strojov, ktoré sa do dolovania púšťajú. V súčasnosti je už prakticky nemožné vydolovať si bitcoin z domáceho prostredia, pretože si to vyžaduje obrovské množstvo energie a výpočtovej sily.

Koľko je to presne, je veľmi ťažké spočítať. No odhaduje sa, že za rok sa na dolovanie bitcoinu minie približne toľko energie, koľko za takú istú dobu skonzumuje Dánsko. 

Kúpou

Ak sa rozhodnete zaobstarať si nejaký ten bitcoin, na každý prst si nájdete jeden portál, ktorý vám túto kúpu sprostredkuje. Pozor však na podvodníkov. Ako ich s istotou rozoznať, na to neexistuje recept.

Výhody bitcoinu

Je decentralizovaný

Znamená to, že nie je regulovaný žiadnou vládou, bankou či kýmkoľvek, údajne ani svojimi tvorcami. Pri bežných menách sú ľudia kontrolovaní mnohými spôsobmi: musia platiť dane, zrážky či odvody. Keďže vlastník bitcoinu je prakticky nevystopovateľný, celý príjem v kryptomene si môže nechať.

Bitcoin taktiež nepodlieha žiadnym „klasickým“ reguláciám, infláciám ani defláciám, riadeným centrálnymi bankami.

Je bezpečný

Ak máte majetok v bitcoinoch, nikto vám ho nemôže ukradnúť či siahnuť naň bez vášho povolenia. Teoreticky.

Dá sa rýchlo a lacno posúvať medzi rôznymi štátmi

Je to určite benefit, ktorý využijete v prípade, ak napríklad často posielate peniaze do Ázie či Spojených štátov.

Nevýhody bitcoinu

Je decentralizovaný

Ako to už býva, na najlákavejšom svetielku bitcoinu si môže najviac ľudí popáliť ruky. Život bez pravidiel nás neprestáva lákať ani napriek tomu, že sme ho totálne neschopní žiť.

Je úsmevné sledovať, ako sa ľudia stavajú k reguláciám, ktoré boli vymyslené primárne preto, aby chránili ich úspory a záujmy. Ak raz hodnota bitcoinu spadne zo 7 tisíc dolárov na 7 centov, tak nebudú žiadne ochranné siete, žiadne reklamácie, žiadne práva spotrebiteľov, žiadna reštrukturalizácia a drvivá väčšina investorov stratí všetky peniaze, ktoré do bitcoinov dala.

Je (takmer) nevystopovateľný

Ďalšia vec, z ktorej najviac vyťažia kriminálnici. Bitcoin bol „oficiálnou menou“ neslávne slávneho portálu Silk Road, na ktorom sa dali zohnať drogy, detskú pornografiu či zbrane. Jednoducho miesto, ktorým by sme sa „určite“ mali inšpirovať.

Každá transakcia v bitcoinoch je evidovaná, no je prakticky nemožné identifikovať kupujúceho či predajcu.

Oplatí sa do niečoho vôbec investovať?

Dostali ste vďaka bitcoinu chuť investovať? Výborne. Túto chuť si udržte. Netreba však zabúdať, že ak sa niečo tvári ako ľahký zárobok, pravdepodobne je to podfuk. Veľké peniaze sa rýchlo dajú zarobiť len tak, že ich niekto iný stratí. A skúste si tipnúť, na ktorej strane skončia malí hráči.

Prečítajte si tiež článok: Ako bezpečne investovať peniaze?

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/bitcoin-ine-kryptomeny-rychle-peniaze-alebo-sposob-ako-ne-prist.html