Lákavá reklama na rýchly zisk? Dajte si na ňu pozor
| 04.06.2024 | 2 minúty čítania

Aj vám už na internete vyskočila reklama na skvelú investičnú príležitosť? Skloňovali sa v nej pojmy ako kryptomeny, rýchly a vysoký zárobok? Zbystrite pozornosť. Je viac ako pravdepodobné, že ide o podvod. Ako ho rozpoznať?
Kryptomeny sú digitálne meny, ktoré majú svoje výhody, ale i riziká. Ak v tomto svete nie ste doma, ľahko naletíte podvodníkom, ktorí zneužívajú ľudskú dôveru.
Znaky podvodných ponúk
Podvodné ponuky majú spoločných niekoľko znakov:
- Neznáma značka, veľkolepá reklama – ponuky sú často prezentované prostredníctvom atraktívnych reklám na sociálnych sieťach ako YouTube, Facebook či Instagram, ktoré sľubujú vysoké zisky s minimálnym úsilím.
- Falošné osobnosti a referencie – podvodníci radi zneužívajú fotografie a mená známych osobností, aby zvýšili dôveryhodnosť svojej ponuky. Okrem toho uvádzajú vymyslené pozitívne referencie a videorecenzie ľudí, ktorý zbohatli takpovediac za noc.
- Reálne grafy a dáta – vo videách sa objavujú grafy a údaje z kryptomenových búrz, aby ponuky vyzerali autenticky. Firmy stojace za týmito podvodmi sú často registrované v daňových rajoch.
Priebeh podvodu
Falošní obchodníci s kryptomenami majú svoj zaužívaný postup, ktorým od vás vymámia peniaze. Ak zažívate niečo takéto, dávajte si pozor.
-
Po zadaní kontaktných údajov (telefónne číslo a e-mail) vás podvodníci navnadia na prvotné investovanie malej sumy, zvyčajne medzi 200 až 250 eurami.
-
Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch vás informujú o úspešnom zhodnotení vašej investície. Na vyplatenie zisku však požadujú inštaláciu softvéru na vzdialený prístup (napr. Anydesk, Anyconnect, Quicksupport, Supremo Mobile Assist, Teamviewer a pod.).) alebo poskytnutie citlivých osobných údajov. Týmto spôsobom získavajú prístup k vašim finančným prostriedkom.
-
Podvodníci vytvoria kryptoúčet na vaše meno a presmerujú tok peňazí tak, aby sa stratili v systéme. Obeť čelí nátlaku a vydieraniu, aby pokračovala v podvodných transakciách.
Ako sa chrániť?
- Nikdy neposkytujte údaje o svojej platobnej karte ani prístupy do elektronického bankovníctva, ak ste na stránku preklikli z e-mailu alebo chatu.
- Neinštalujte softvér na základe odporúčaní od neznámych ľudí.
- Vždy investujte len prostredníctvom overených a spoľahlivých platforiem alebo inštitúcií.
Podvody s investovaním môžu mať vážne následky, preto je dôležité byť obozretný a chrániť svoje osobné a finančné údaje. Ak máte akékoľvek pochybnosti, konzultujte svoje kroky s odborníkmi alebo priamo so svojou bankou.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/raifkujte-bezpecne/scam/digitalne-hrozby/lakava-reklama-rychly-zisk-dajte-si-nu-pozor/