Podvodné e-maily: Nenechajte sa kvôli svojej dobrosrdečnosti oklamať
| 04.06.2024 | 3 minúty čítania
Mnohí Slováci prekypujú dobrosrdečnosťou a ochotou pomáhať. Často sa preto stávajú obeťami podvodníkov, ktorí ich láskavosť zneužívajú vo svoj prospech. Vydávajú sa za rôzne fiktívne postavy a balamutia ľudí svojimi dojemnými príbehmi s cieľom získať od nich peniaze.
Ako sa nenechať nachytať?
Čo je podvod zvaný Scam?
Možno ste sa s týmto cudzojazyčným názvom ešte nestretli. Ide o označenie pre podvodnú činnosť, ktorou sa snažia zločinci oklamať ľudí a vytiahnuť z nich peniaze, osobné údaje alebo iné cenné informácie. Výnimkou nie je ani krádež identity.
Súčasťou podvodu je často fiktívna osoba s vymysleným príbehom, ktorý má ľudí chytiť za srdce a prinútiť ich poslať dotyčnému peniaze na rôzny účel.
K scamu môže dochádzať cez viaceré komunikačné kanály?:
- Podvodné e-maily,
- podvodné telefonáty,
- falošné webstránky.
Tentokrát sa sústredíme najmä na podvodné e-maily alebo správy, ktoré môžete obdržať na sociálnych sieťach.
Najčastejšie scenáre e-mailového Podvodu
Pri tomto type podvodu sa najčastejšie môžete stretnúť s podvodníkmi vydávajúcimi sa za nigérijskeho princa, amerického vojaka či iného občana cudzieho štátu. Zvyčajne sa s vami snažia spojiť prostredníctvom e-mailu, sociálnych sietí alebo cez chatovacie aplikácie.
Prostredníctvom rôznych vymyslených príbehov sa snažia presvedčiť vás, aby ste im na účet poslali určitú sumu.
Účel môže byť rôzny:
- potrebujú pomoc, aby sa dostali domov,
- potrebujú získať stratené dedičstvo či
- peniaze na charitu.
Za odmenu vám často sľubujú lákavé obnosy peňazí. Aby ste im uverili, niektorí vám pošlú aj falošné doklady totožnosti.
Podvodník vás pritom môže žiadať, aby ste klikli na webstránku, prostredníctvom ktorej mu dohodnuté peniaze pošlete. Pozor, táto stránka je pravdepodobne falošná! Ak by ste vyplnili svoje platobné údaje či prihlasovacie údaje do Internet bankingu, budú zneužité.
Buď prídete o peniaze alebo podvodník zneužije vašu identitu na ďalšie podvody. Nevedomky sa tak môžete stať súčasťou organizovaného zločinu či prania špinavých peňazí.
Príklad e-mailového podvodu
Správa, ktorú od podvodníkov obdržíte, môže vyzerať napríklad takto:
„Som Tayeb Souami, 55-ročný a starší občan z New Jersey, USA. Vyhral som jackpot 315,3 milióna dolárov. V mene svojej rodiny a činu dobrej vôle darujem vám a vašej rodine sumu (1 000 000,00 EUR EUR), ktorú sa snažím dosiahnuť vo verejnoprospešných sirotincoch. Prispieť k zníženiu chudoby a zabezpečiť primeranú zdravotnú starostlivosť pre jednotlivcov. Tiež chcem, aby ste časť tohto daru investovali do verejnej infraštruktúry s cieľom poskytnúť prácu nezamestnaným občanom vo vašej krajine. Môžete ma sledovať na YouTube nárokovaných https://www.youtube.com/watch?v=Z6ui8ZDQ6Ks. Vyberám si vás, pretože Verím ti. Potrebujem vašu plnú spoluprácu ohľadom tohto daru. Kontaktujte ma, prosím, späť tu na môj súkromný e-mail: [email protected]”
Ako sa chrániť pred Scam-om
Tou najlepšou ochranou pred takýmito podvodmi je informovanosť a obozretnosť. Ohrození sú najmä ľudia s nižšou digitálnou gramotnosťou a ochotou pomáhať, napríklad staršie generácie a dôchodci.
Informujte preto o týchto hrozbách aj svojich rodičov a starých rodičov. Prinášame vám tiež niekoľko tipov, na čo si dať pozor.
Znaky podvodných e-mailov:
- Gramatické chyby – texty majú zlú štylistiku a gramatiku, často vplyvom zlého prekladu.
- Naliehavosť – sú sprevádzané emotívnymi príbehmi s cieľom vyvolať naliehavosť.
- Obsahujú odkaz – súčasťou je často link na webstránku, prostredníctvom ktorej máte poslať peniaze či zadať údaje.
- Nereálne sľuby – podvodníci vám často sľubujú/odkazujú veľké dedičstvo či výhru, ktorej suma je absurdne vysoká.
Toto nikdy nerobte:
- Neklikajte na odkazy – falošné webstránky môžu obsahovať rôzne sledovacie súbory alebo vírusy.
- Nezverejňujte svoje údaje – nikdy neprezrádzajte svoje údaje k platobnej karte a nezadávajte prihlasovacie údaje do Internet bankingu inde ako na webe https://ib.raiffeisen.sk/ URL adresu si vždy skontrolujte.
- Neposielajte peniaze – neznámym osobám, nech sú ich prosby akokoľvek naliehavé. Ak ide o charitu, overte si organizáciu prostredníctvom oficiálnych údajov.
Čo robiť, ak naletíte:
Ak ste už podvodníkom poskytli svoje platobné údaje, bezodkladne si zablokujte svoju platobnú kartu v mobilnej aplikácii, cez Internet banking, alebo nás kontaktujte na bezplatnej Infolinke na čísle 0850 850 555.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/raifkujte-bezpecne/scam/digitalne-hrozby/podvodne-maily-nenechajte-kvoli-svojej-dobrosrdecnosti-oklamat/