Podvod s investovaním láka na podozrivo dobrý zárobok
| 15.04.2025 | 3 minúty čítania

Investovanie môže byť dobrým spôsobom, ako zhodnotiť svoje peniaze. Pozor však, aby ste sa nenechali nachytať podvodníkmi, ktorí vás o ne oberú. Prinášame vám prehľad aktuálne najrozšírenejších podvodných praktík a poradíme vám, ako sa chrániť.
Komu by sa nepáčila vidina rýchleho zbohatnutia a zhodnotenia svojich úspor?
Stačí vložiť 500 eur a získate trojnásobok tejto sumy! Presne na takéto sľuby lákajú ľudí podvodníci prostredníctvom online reklamy na investovanie.
Ako spoznať investičný podvod
Prvým znakom podvodu je zvyčajne až podozrivo lákavá reklama. Môžete vás zasiahnuť na stránkach, ktoré bežne navštevujete, ako sú napríklad YouTube, Facebook či Instagram.
K typickým znakom patria:
- Garantované zhodnotenie a znásobenie vkladu, napríklad na trojnásobok.
- Investovanie do kryptomien, ktoré sú pre mnohých ľudí španielskou dedinou.
- Celebrita alebo známa tvár vystupujúca v reklame, pričom jej tvár bola zneužitá.
- Falošné recenzie spokojných zákazníkov, ktorí ľahko a rýchlo zbohatli.
- Reálne pôsobiace grafy z kryptomenovej burzy, ktoré však nezodpovedajú skutočnosti.
Hoci takýto investičný projekt pôsobí skutočne a stojí za ním reálna firma, zvyčajne je registrovaná v zahraničí v niektorom z daňových rajov.
Ako tento podvod prebieha
1. Začiatok investovania
Ak sa rozhodnete investovať, budete sa musieť najskôr zaregistrovať. Firma si od vás vyžiada kontaktné údaje (číslo a e-mail). Následne vás naláka na prvotné investovanie vo výške okolo 200 – 250 eur.
Je to suma, ktorú je väčšina ľudí ochotná jednorazovo investovať.
Tento vstupný vklad putuje na účty rôznych fyzických osôb, tzv. bielych koní, ktorí sťažujú vystopovanie finančných transakcií a vypátranie podvodných firiem. Po prvotnom kontakte podvodníci čakajú aj niekoľko týždňov či mesiacov, kým sa opäť ozvú.
Oznámia vám, že sa im podarilo zhodnotiť váš vklad a na krypto účte máte tisícky eur.
2. Vyplatenie zisku
Nasleduje druhá fáza podvodu, v ktorej sa útočník staží manipulovať obeť. Môžu vám tvrdiť, že na vyplatenie zisku musíte firme poskytnúť IAAP (identifikačné, autentifikačné a autorizačné prostriedky) alebo si nainštalovať vzdialený prístup (napr. Anydesk, Anyconnect, Quicksupport, Teamviewer).
Ak im to poskytnete, dáte im prístup k vašim citlivým údajom, prostredníctvom ktorých vám môžu odcudziť nemalé finančné prostriedky. Dokonca tak môžu načerpať spotrebný úver alebo posielať platby.
3. Dôsledky
Okrem odcudzenia peňazí môže mať tento podvod ďalšie dôsledky. Na vaše meno bol zrejme vytvorený kryptoúčet, cez ktorý útočníci presmerujú tok peňazí tam, kam potrebujú.
Pomôže im to stratiť sa v systéme a vy sa tak čiastočne stávate spolupáchateľom.
Keď sa o podvode konečne dozviete, môžete čeliť nátlaku a vydieraniu. Pomocou rôznych praktík vás útočníci prinútia naďalej zostať v tomto špinavom biznise. Obete majú často strach z väzenia či splácania dlhov, ktoré im podvodníci narobili.
Najčastejšie podvodné praktiky
K aktuálne najrozšírenejším typom podvodov, na ktoré by ste si mali dať pozor, patria tieto:
Deepfake
Pomocou umelej inteligencie (AI) sú zneužívané tváre známych osobností, napríklad zo sveta šoubiznisu alebo politiky, čo vytvára dojem dôveryhodnosti.
Internetom kolujú falošné videá, v ktorých osobnosti propagujú rôzne investičné produkty a garantujú vysoké zisky. V skutočnosti s tým však nemajú nič spoločné a často o tom ani nevedia.
Podvodné akcie
Podvodníci prostredníctvom klamlivých reklám lákajú na investície do zlata, ropy či akcií známych firiem (napr. Slovnaft). Po vyplnení formulára sa vám ozve falošný maklér, ktorý na zvýšenie dôveryhodnosti pošle overovací kód.
Presvedčí vás, že investovanie je jednoduché a pomôže vám s registráciou na investičnej platforme. Odporučí vám vložiť jednorazový vklad vo výške 200 – 250 eur, ktorý však už nikdy neuvidíte.
Falošní záchrancovia
Terčom sú ľudia, ktorí už prišli o peniaze pri investičnom podvode. Noví podvodníci im nasľubujú, že im pomôžu získať peniaze späť, za čo požadujú poplatky za právne služby či spracovanie.
V skutočnosti ide o ďalší podvod, ktorý obeť pripraví o ešte viac peňazí.
3 tipy ako sa chrániť
- Nikdy nezadávajte kompletné údaje o svojej platobnej karte (číslo, platnosť, CVV kód) či prístupy do internet bankingu, ak ste sa na webovú stránku preklikli z e-mailu či chatu. Rovnako tak tieto údaje nikomu neposielajte.
- Neinštalujte si žiaden neznámy softvér alebo aplikáciu na základe odporúčania cudzích ľudí. Môže totiž z vášho počítača vytiahnuť citlivé dáta alebo vykonávať zmeny vo vašom počítači.
- Ak sa rozhodnete investovať peniaze, vždy to robte len cez overenú platformu a dôveryhodnú inštitúciu. Buďte si vedomí toho, že aj skutočné investovanie prináša riziko a nie vždy garantuje výnos.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/raifkujtebezpecne/phishing/digitalne-hrozby/podvod-investovanim-laka-podozrivo-dobry-zarobok/