Ako ušetriť na vykurovaní? 5 tipov na šetrenie tepelnej energie
| 20.12.2020 | 4 minúty čítania
Hoci zimné mesiace už nie sú také chladné, ako bývali, spotreba tepelnej energie za vykurovanie naďalej výrazne zasahuje do našich rodinných rozpočtov. Stále však existujú spôsoby, vďaka ktorým ušetríte peniaze a zvýšite účinnosť vykurovacieho systému. Poznáte ich?
Čo spôsobuje vysoké účty?
Dôvodov môže byť viacero. Domáce podmienky, stav vykurovacieho systému alebo kotla, aj vaše vlastné návyky. Preverte, či doma nekúrite viac, ako je potrebné. Ideálna teplota v miestnostiach by sa mala pohybovať medzi 20 – 23 °C, prekúrenie vám okrem iného môže spôsobiť aj podráždenie sliznice a častejší výskyt alergií.
Tepelné straty spôsobuje aj slabá a nekvalitná izolácia okien, dverí a ďalších oblastí. Zlý stav a vysoký vek vášho kotla alebo iného vykurovacieho systému tiež dokáže zavážiť a obrať vás o peniaze. Staršie systémy zvyčajne spotrebujú viac energie, ako tie novšie, ktoré sú energeticky efektívnejšie. Vyskúšajte naše nasledujúce rady a možno sa vám podarí ušetriť.
1. Zistite, kadiaľ uniká vaše teplo
Efektívnym spôsobom, ako zredukovať účty za kúrenie je preveriť, kadiaľ uniká teplo z vášho domova. Keďže domy ani byty nie sú vzduchotesné, teplo môže unikať cez tie najmenšie škáry, praskliny a otvory. Sústreďte sa najmä na tieto oblasti:
- okná a dvere,
- strop/strecha,
- steny,
- krb,
- zásuvky a ističe.
Skontrolujte, či práve na týchto miestach nepociťujete prievan alebo prúdenie vzduchu. Ak áno, snažte sa o čo najlepšiu izoláciu.
2. Pravidelne si nechávajte skontrolovať kotol
Alebo iný vykurovací systém, ktorý v domácnosti využívate. Odborník dokáže zistiť všetky prípadné poruchy a dôvody nízkej efektivity systému, ktoré vedú k vašim vysokým účtom. Ak je porucha závažná, niekedy je lepšie investovať do nového kotla. Počiatočné náklady budú síce vyššie, v budúcnosti sa vám však mnohonásobne vrátia.
3. Teplejšie sa obliekajte
Možno to znie ako banálna rada, ale čím teplejšie sa v zime vo svojej domácnosti oblečiete, tým menej musíte kúriť. Oblečte si na tričko teplejší sveter, noste tepláky alebo iné dlhé nohavice a skúste nechodiť bosý. Zaručene spoznáte rozdiel a kúrenie o pár stupňov znížite. Ak v noci dlho pozeráte televíziu alebo si čítate knihu, zabaľte sa do deky. Všetko samozrejme závisí od vašej tolerancie na chlad, vrstvenie oblečenia však spoľahlivo funguje vonku, prečo by nemalo aj vo vnútri?
4. Nepoužívané izby zatvárajte
Záleží od veľkosti vašej domácnosti, ak však máte viac miestností, ktoré nepoužívate, nemusíte ich zbytočne vykurovať. Zatvárajte dvere, aby vám cez tieto priestory zbytočne neunikalo teplo a takisto v nich vypnite alebo výrazne znížte kúrenie. Aby ste si boli úplne istí, že nepoužívané miestnosti sú izolované, môžete na spodok dverí priložiť zrolovaný uterák alebo inak zablokovať prievan. Dajte si však pozor, aby miestnosti neostali príliš chladné, najmä ak máte v niektorej stene umiestnené vodovodné potrubie. Ideálne je v nich preto udržiavať takú teplotu, ktorá zabráni zamrznutiu a prasknutiu rúr a udrží výšku vašich účtov na priaznivej úrovni.
5. Temperujte a vetrajte krátko
Kúrenie nikdy nevypínajte úplne, ani keď odchádzate z domu alebo počas noci. Radšej ho nastavte na nižšiu teplotu, vyjde vás to lacnejšie, než znovu vykurovať úplne chladné miestnosti. V noci sa takisto lepšie vyspíte, ak teplotu vo vašej spálni trochu znížite. Stále otvorené okná a vetračky nie sú počas zimných mesiacov práve ideálne. Konštantné vetranie spôsobuje únik tepla a vyššiu spotrebu energie, keďže musíte kúriť viac. Skúste vetrať len raz za čas, ale zato naozaj poriadne.
Šetrite rozumne
Ušetriť na vykurovaní sa dá aj šikovne a bez zbytočných investícií. Stačí, ak si osvojíte návyky šetriace energiu a lepšie sa rozhliadnete po domácnosti. Postupujte systematicky a hľadajte spôsoby, ako zabrániť tepelným stratám. Ak už investovať musíte, urobte to tak, aby sa vám všetky peniaze v budúcnosti vrátili.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/ako-usetrit-vykurovani-5-tipov-setrenie-tepelnej-energie/