Ako zabaviť deti počas lockdownu?
| 10.02.2021 | 5 minút čítania
Koronavírus naďalej trvá a s ním všetky dôsledky, ktoré pred rokom nikto nemohol predvídať. Pandémia neustále ovplyvňuje naše súkromné a pracovné životy. Pocitmi izolácie a nudy však najviac trpia deti. Už viac ako rok sa snažíme vymýšľať nové a nové spôsoby, ako ich zabaviť. Darí sa nám to?
Deti sú klbká energie. Dokážu byť aktívne 24/7. Bez každodenných interkacií s kamarátmi, školských a mimoškolských aktivít či možností kedykoľvek vybehnúť von na ne prirodzene doľahne nuda, ktorá môže prerásť do hnevu a konfliktov.
Ani po roku strávenom v obmedzenom priestore domova sa vám úplne nepodarilo zbaviť sa nudy? S koncom pandémie v nedohľadne možno stoja za vyskúšanie niektoré z našich nasledujúcich tipov, ako zabaviť deti doma či v záhrade počas lockdownu.
Nastavte si režim
Na začiatku pandémie bolo náročné synchronizovať aktivity všetkých členov rodiny, pretože všetko bolo pre nás nové. Prešiel rok a dnes by ste mali už bezpečne vedieť, ako prebieha váš deň. Nastaviť si režim a dodržiavať ho tvorí základ bezproblémového fungovania počas lockdownu. Ak na to?
- Vytvorte si základnú týždennú kostru vášho plánu a zahrňte do nej povinnosti, prestávky, čas na jedlo aj voľné aktivity.
- Nevytvárajte plán sami, zapojte do procesu aj deti. Spýtajte sa ich, aké aktivity by v ňom chceli mať a kedy. Výsledkom bude plán, ktorý vyhovuje všetkým.
- Doprajte deťom nezávislosť, ktorá však pramení zo zodpovednosti. Dajte im voľnú ruku pri príprave desiaty alebo organizovania domácich prác.
- Každú nedeľu doplňte konkrétne aktivity do vášho plánu a s celou rodinou sa o nich porozprávajte, aby bolo všetkým jasné, čo sa od každého nasledujúci týždeň očakáva.
Váš plán by mal rátať s tým, že musíte pracovať. Vtedy naplánujte povinnosti aj pre svoje deti. Dôležité sú však aj prestávky, ktoré strávite spoločným rozhovorom alebo krátkym cvičením. Skutočne dobrý plán je taký, ktorý každý týždeň dokážete za 10 minút naplniť aktivitami a viete, že bude fungovať.
Škola hrou
Učenie môže byť aj zábavné. Všetci vieme, aká škola niekedy je. Nie každá látka deti zaujíma a nevidia v nej prínos do budúcna. Dištančné vyučovanie počas korony nie je 100 % a deti nedostávajú toľko pozornosti, koľko by mali. Našťastie, stále existujú vynaliezaví rodičia.
Ak vidíte, že vaše dieťa bojuje s demotiváciou, skúste do jeho dodatočného vzdelávania zapojiť tieto prvky:
- Využite domáce prostredie – hráte takpovediac na „domácom ihrisku“, prečo teda nevyužiť všetky zdroje, ktoré vám ponúka? V kuchyni môžete deťom vysvetliť, ako vzniká para a iné základné chemické a fyzikálne javy. V záhrade sa zamerajte na biológiu.
- Preskúmajte oblasti, ktoré sa deťom páčia, ale nevenujú sa im v škole – je veľa vecí, ktoré by deti chceli vedieť, ale v škole im ich nikto nevysvetlí. Ak sa im páčia filmy, spoločne sa naučte, ako sa strihá video. Ak ich láka hudba, skúmajte hudobné štýly, vyberte vysnívaný nástroj a nájdite si online kurz.
- Zúročte svoje rodičovské zručnosti/talent – odovzdajte deťom niečo zo svojich schopností. Ak pracujete ako novinár, učte deti, ako napísať kvalitný článok a ako pracovať so zdrojmi. Ak máte dobré kuchárske zručnosti, vysvetlite im, ako kombinovať chute a navariť chutné jedlo. Ste zdatný v matematike? Naučte ich pracovať s peniazmi a ako ušetriť viac, než minúť. Vy ste všetky svoje schopnosti nadobudli praxou, vaše deti ich môžu získať od vás.
Ďalšie zábavné aktivity
Keď máme za sebou zábavnú tvorbu plánu a vieme, ako ku školským povinnostiam pristupovať hravou formou, môžeme začať vymýšľať ďalšie aktivity pre naše deti. Vonku prší a máte pocit, že ste už vyskúšali naozaj všetko?
Verte nám, že práve v náročných časoch rodičovská predstavivosť nemá hraníc:
- Puzzle preteky – puzzle sú skvelou zábavkou pre deti v rôznom veku. Vyzvite ich, či zvládnu dokončiť puzzle skladačku skôr, ako vy vašu Excel tabuľku.
- Nekonečné lego – lego milujú všetci. V tomto konkrétnom prípade je dôležité mať ho veľa a rovnako dávať deťom rôzne úlohy. Jeden deň to môže byť mesto budúcnosti, inokedy zoologická záhrada alebo najvyššia lego veža. Nezabudnite sa potom s deťmi a ich výtvormi do sýtosti vyhrať.
- Detský film – na začiatku týždňa zadajte deťom úlohu, aby vymysleli vlastný príbeh na konkrétnu tému (napr. záchrana zvieratiek z horiacej džungle). Na konci týždňa vám ho musia celý vyrozprávať alebo zahrať. Dokonca si ho môžete celý natočiť na kameru/smartfón a potom spoločne pozrieť.
- Užitočné batoľa – deti od jedného do troch rokov veľmi radi triedia veci – svojím spôsobom. Či už ide o rozdelenie prádla podľa farby, triedenie rôznych typov stavebníc a farebných cestovín alebo topánok do páru, batoľatá budú mať o zábavu postarané. Na záver môžete všetko spoločne upratať.
- Výstavba pevnosti – táto aktivita neomrzí nikdy žiadne dieťa, ktoré potrebuje rozvíjať svoju fantáziu. Či už ide o pevnosť z matracov, bunker z diek alebo hrad z kartónu, všetko, čo máte doma, sa dá využiť na stavbu impozantného diela. A tá nekonečná zábava, ktorú pri dobývaní či obrane pevnosti s deťmi zažijete, je na nezaplatenie.
Zabaviť deti sa dá kedykoľvek
Pandemická situácia je náročná a byť zavretý s rodinou v jednom dome alebo byte dokáže niekedy poriadne brnkať na nervy. Stačí však, keď si nastolíte režim a prispôsobíte ho veku členov svojej rodiny. Deti budú vďačné za každú voľnú chvíľu, ktorú im ako rodič venujete.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/ako-zabavit-deti-pocas-lockdownu/