Ako nenaletieť na podvod s kryptomenou?
| 11.04.2024 | 2 minúty čítania
Kryptomeny sú čoraz populárnejšou formou platenia, no pre mnohých ľudí sú stále veľkou neznámou. Vidina rýchleho zisku však láka aj neznalých, aby sa púšťali do investícií s nejasným výsledkom. To využívajú mnohí podvodníci, aby sa na neznalosti ľudí obohatili.
Poradíme vám preto zopár tipov, ako sa nenechať nachytať.
Kto by sa nenechal zlákať možnosťou, ako rýchlo a jednoducho zarobiť? Stačí nakúpiť pár kryptomien, počkať, kým ich cena vystrelí do nebies a potom ich predať s obrovským ziskom.
Alebo žeby nie?
Kryptomeny síce majú veľký investičný potenciál, no zároveň nesú veľké riziko. Čoraz viac ľudí tak dopláca na praktiky podvodníkov s kryptomenami, ktorí im sľubujú hory doly.
Objavujú sa najmä podvody s novými revolučnými kryptomenami, ktoré sa majú stať novým Bitcoinom. Obchodníci ľuďom sľubujú štedrý pasívny príjem za kúpu podielov v tejto kryptomene. Ak bude kryptomena úspešná, rozprávkovo zbohatnete.
Často však ide o neexistujúcu kryptomenu, takže svoje peniaze už viac neuvidíte. Tento proces sa nazýva aj ICO – Initial Coin Offering a pre kupujúceho predstavuje vysoké riziko.
Ako funguje podvod s kryptomenou
Nekalé praktiky s predajom kryptomien zvyčajne nesú jeden alebo niekoľko spoločných znakov. Ak sa stretnete s nasledovnými praktikami, zbystrite pozornosť:
1. Oslovenie na sociálnej sieti
Podvodníci vás často oslovia na sociálnej sieti, napríklad na Facebooku či Instagrame. Snažia sa s vami spriateliť a získať si vašu dôveru. Aj konverzácia preto môže byť veľmi neformálna, nechýbajú osobné fotografie či informácie zo súkromia.
Postupne vám osoba prezradí, ako jednoducho a efektívne zarába peniaze a snaží sa vás zlákať na svoje podnikanie.
2. Príliš lákavá ponuka
Najčastejším znakom podvodov je príliš lákavá ponuka a prísľub zbohatnutia. Často je prítomná ohurujúca prezentácia. Podvodník vám ponúka možnosť kúpiť si predbežne podiel v zatiaľ neexistujúcej kryptomene.
Tá však na burzu nikdy nepríde a vy svoj peňažný vklad už nikdy neuvidíte. Podvodníci od vás môžu pýtať aj ďalšie peniaze z vášho účtu, napríklad zaplatenie dane.
3. Falošná kryptomena
Ak by kryptomena naozaj existovala, mal by byť dostupný dokument, nazývaný „White paper“. V ňom je zdrojový kód a tiež popis toho, ako celý systém kryptomeny funguje.
V prípade falošných kryptomien však takýto dokument neexistuje, alebo v ňom chýba zdrojový kód. Pre laikov to však môže byť ťažké odhaliť.
4. Skrytá identita
Ďalším znakom nekalého obchodovania s kryptomenami je neznáma alebo falošná identita obchodníkov. Neviete, s kým v skutočnosti komunikujete a identitu ľudí alebo spoločnosti, pre ktorú údajne pracujú, neviete dohľadať.
Vždy preto dôverujte len overeným obchodníkom.
Čo vám hrozí?
V prípade, že sa necháte zlákať sľubmi pofidérnych obchodníkov, riskujete:
- finančnú stratu – prídete (minimálne) o svoj vklad do neexistujúcej kryptomeny,
- odcudzenie platobných údajov – podvodníci môžu zneužiť vaše osobné údaje, údaje k bankovému účtu či platobnej karte,
- účasť na organizovanom zločine – nevedomky sa môžete stať obeťou kriminality či sa na nej dokonca podieľať.
Oplatí sa investovať do kryptomien?
Máte napriek tomu chuť investovať do niektorej kryptomeny? To vôbec nemusí byť zlý nápad. Skúste sa však riadiť nasledovnými radami:
- Zistite si čo najviac relevantných informácií o tomto fenoméne, sledujte situáciu na burze, prípadne sa poraďte s finančným poradcom, ktorý vám pomôže s investičnou stratégiou.
- Nedôverujte prehnaným sľubom a buďte si vedomí vysokého investičného rizika. Kryptomeny sú známe svojou vysokou volatilitou, čo znamená, že ich hodnota môže dramaticky rýchlo stúpať alebo klesať.
- Kupujte len známe či dôveryhodné kryptomeny s dohľadateľnými informáciami a začnite s malou časťou vášho investičného portfólia. Diverzifikácia portfólia vám pomôže minimalizovať riziko straty.
- Nezabúdajte, že keď sa niečo tvári ako veľmi ľahký zárobok, s veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o podvod. Nikomu tiež neposkytujte svoje citlivé osobné a platobné údaje.
Veríme, že s dostatočnou opatrnosťou a overenými informáciami budú vaše financie v bezpečí.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/bezpecnost/ako-nenaletiet-podvod-kryptomenou/