Čo je čierny piatok (Black Friday) a na čo si dať pozor?

| 20.11.2020 | 4 minúty čítania

Čo je čierny piatok (Black Friday) a na čo si dať pozor?

Len máločo v súčasnej konzumnej spoločnosti rezonuje viac, ako čierny piatok. Deň obrovských zliav a nákupnej mánie, ktorý sa z USA postupne rozšíril do celého sveta, napríklad aj k nám. Poznáte čierny piatok (Black Friday) a viete, na čo by ste ste si mali pri nakupovaní dávať pozor?

Ako vznikol Black Friday?

Čierny piatok je deň po americkom Vďakyvzdaní (Thanksgiving day) a považuje sa začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. Ako všetky ostatné, aj čierny piatok je vymysleným sviatkom, jeho vznik však nemá nič spoločné s nakupovaním.

V piatok, 24. septembra 1869 dvaja americkí investori Jay Gould a Jim Fisk zvýšili cenu zlata a tzv. „zlatou panikou počas čierneho piatku“ spôsobili krach na burze a pokles akciového trhu o 20 %. V 50. rokoch 20. storočia policajti vo Philadelphii používali termín „Black Friday“ na označenie dňa po Vďakyvzdaní, kedy do ulíc vyrazili davy nakupujúcich a turistov a vznikali veľké dopravné problémy, ktoré museli dlho do noci riešiť. 

Svoje negatívne renomé si začal čierny piatok naprávať v 60. rokoch 20. storočia, kedy termín prvýkrát použili americké noviny v súvislosti s nakupovaním. V druhej polovici 80. rokov sa Black Friday definitívne stal synonymom konzumného spôsobu života a celý svet zobral útokom.

Načo si dávať pozor počas čierneho piatku?

V posledných rokoch to vyzerá tak, že Vianoce prichádzajú už v októbri, minimálne v televíznych reklamách. Čierny piatok je promovaný aj mesiac dopredu ako deň najvýhodnejších nákupov. Často sa z jedného dňa stáva obdobie, kedy zľavy trvajú hoci aj celý týždeň.

Black Friday v roku 2020 bude v piatok 27. novembra.

Aj keď je na jednej strane kritizovaný ako oslava konzumnej spoločnosti, na druhej strane môžete naraziť na kvalitný tovar za naozaj výhodné ceny. Možnosti online nakupovania takisto dodali tomuto sviatku nový rozmer. Je len na vás, ako sa k čiernemu piatku postavíte.

Ak ho však pravidelne využívate, skúste sa riadiť nasledujúcimi radami, aby ste zbytočne neprišli o peniaze a zdravý rozum:

  • Neverte každej zľave – niektoré zľavy nie sú také výhodné, ako sa zdajú. Čierny piatok nás láka vidinou lacných nákupov, ponúkaný tovar však môžeme nájsť za nízke ceny aj inokedy počas roka. Niektorí obchodníci umelo navyšujú ceny, aby následne mohli vybrané položky promovať ako zľavnené.
  • Preverujte a porovnávajte – tento bod súvisí s vyššie uvedeným. Dajte si pozor, kde nakupujete, preverte si dôveryhodnosť e-shopov a porovnávajte ceny. V súčasnosti existuje množstvo cenových online porovnávačov a ľahko sa dostanete aj k hodnoteniam iných nakupujúcich.
  • Zamyslite sa, či tovar naozaj potrebujete – nenakupujte bezhlavo a len preto, že je to lacné. Dôkladne si rozmyslite, či tovar využijete, alebo sa zmení na ďalší lapač prachu vo vašej domácnosti. Ušetríte tak peniaze aj životné prostredie.
  • Nákup si plánujte – Našli ste tovar, ktorý naozaj chcete, ale momentálne je drahý? Odložte si jeho nákup práve na Black Friday, keď bude veľká šanca, že ho kúpite výhodne. Vytvorte si cez rok svoj „wishlist“, aby ste počas predvianočného sviatku nákupov boli pripravení.
  • Spojte sily a objednávajte s kamarátmi – preverte, či niekto vo vašom okruhu rodiny a kamarátov tiež plánuje využiť zľavy. Spojte sa a vytvorte jednu veľkú objednávku. Nielenže ušetríte na poštovnom, spoločná objednávka znamená aj menej spotrebovaných obalov, menej kuriérov a šťastnejšiu planétu.

Nakupujte rozumne

Nakupovať s rozumom nie vždy znamená nakupovať najlacnejšie, ako sa dá. Niekedy to znamená nenakupovať vôbec, prípadne si to odložiť na neskôr. Pamätajte, že každý nákup má vplyv na vašu peňaženku a životné prostredie okolo nás. Preto radšej dvakrát merajte a raz nakupujte. 

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/co-je-cierny-piatok-black-friday-co-si-dat-pozor/