Láka Vás nákup kryptomien? Pozor na šíriace sa podvody.
| 28.07.2023 | 3 minúty čítania

Aktuálne šíriaca sa reklama sľubuje zaujímavé výnosy a vidinu bohatstva. Za vklad 200 eur vám sľúbi výnosy vo výške 15 000 eur.
Na túto reklamu narazíte na internetových stránkach, ako je Facebook, Instagram a Youtube. Jej tvárou sú známe osobnosti, ktoré ani nemusia tušiť, že sa stali tvárou podvodného biznisu.
K investovaniu vás presviedčajú aj spokojní zákazníci. Ide o platených hercov, ktorí zdieľajú svoje pozitívne skúsenosti a opisujú, ako jednoducho zbohatli. Ich video recenzie sa potom šíria cez falošné účty na sociálnych sieťach.
Podvodná stránka na investovanie pôsobí veľmi profesionálne, pretože používa reálne grafy z kryptomenovej burzy. Prvým krokom k samotnému investovaniu je registrácia za pomoci kontaktných údajov – telefónneho čísla a e-mailu. Aj táto nevinná aktivita vám môže v budúcnosti spôsobiť veľké problémy.
Peniaze z prvotného investičného vkladu sa prevádzajú na rôzne účty fyzických osôb – bielych koní. Táto činnosť slúži na znemožnenie trasovania finančných prevodov. Za týmto podvodom môže stáť reálna firma, avšak zaregistrovaná v daňových rajoch.
Po prvej investícii podvodníci vyčkávajú dlhé obdobie, v niektorých prípadoch aj roky. Následne vás opätovne skontaktujú, aby vám oznámili pozitívne správy. Vaše investície dosiahli zisk a aktuálne je na vašom krypto účte niekoľko tisíc eur.
Ak sa však chcete dostať k vašim peniazom, musíte spoločnosti poskytnúť svoje prihlasovacie údaje do Internet bankingu alebo si nainštalovať vzdialený prístup (Anydesk, Anyconnect, Quicksupport, Supremo Mobile Assist, Teamviewer a pod.).
NEZABUDNITE!
Nezadávajte údaje o svojej platobnej karte či prístupy do Internet bankingu, ak ste sa na webovú stránku preklikli z e-mailu či chatu. Taktiež ich nikomu nezdieľajte a nehovorte.
Neinštalujte si nový softvér len na základe odporúčania cudzích ľudí a nezdieľajte im obrazovku svojho mobilu či notebooku alebo počítača. Ide o nástroj, ktorý dokáže podvodníkovi prezradiť vaše citlivé údaje.
Ak útočník získa takéto informácie, môže vám odcudziť finančné prostriedky z vášho účtu, načerpať úver vo vašom mene alebo zadávať podvodné platby z vášho účtu.
Je tiež vysoko pravdepodobné, že ako obeť budete čeliť hrubému nátlaku zo strany podvodníkov, dokonca aj v prípade odhalenia podvodu. Obete sú vydierané podvodnými platbami, ktoré odišli z ich účtu, a tiež nutnosťou splácať dlhy, ktoré vznikli nedokončením krypto obchodov.
Zo strachu, že by mohli ísť do väzenia, často odmietajú kontaktovať políciu a pokračujú v spolupráci s podvodníkmi.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/laka-vas-nakup-kryptomien-pozor-siriace-podvody/