Najlepšie spoločenské hry pre deti

| 30.04.2021 | 5 minút čítania

Najlepšie spoločenské hry pre deti

Už dávno neplatí, že spoločenské hry sa hrávajú, keď je vonku škaredé počasie a vy nemáte čo iné robiť. Tie najlepšie spoločenské hry môžete hrať kedykoľvek, pretože sú zábavné, deti sa pri nich veľa naučia, otestujú si svoju šikovnosť, trpezlivosť a logické myslenie. Vyberte si z našich tipov a pustite sa do hry. 

Aké hry sú spoločenské?  

Spoločenské hry sa nazývajú aj stolovými alebo doskovými hrami. Z týchto názvov vieme spoľahlivo odvodiť, o aký druh zábavy ide. Spoločenské sú preto, lebo ich spolu môže hrať viac ľudí (zvyčajne 2 – 12 a niekedy aj viac) v rôznom veku (3 – 99), ktorí medzi sebou súťažia alebo dosahujú spoločný cieľ.

Stolové sú preto, lebo najpohodlnejšie sa hrajú, keď sedíte pri stole (v kuchyni, jedálni alebo obývačke). Máte tak najlepší prehľad o tom, čo sa deje na hracom pláne, alebo „doske“ – odtiaľ názov doskové hry. Hrací plán tvorí podklad pre hru s vopred vyznačenými políčkami, cestami, úlohami a inými znakmi, ktoré sú charakteristické pre konkrétnu hru.

Pri hraní spoločenských hier si človek oddýchne, zabaví sa a zároveň sa naučí aj niečo nové. Práve edukatívny rozmer poskytuje deťom priestor pre vývin rečových, kognitívnych, ale aj logických schopností. Stolové hry navyše upevňujú kamarátske aj rodinné putá a sú zdrojom množstva zážitkov. Ktoré sú tie najlepšie? 

Človeče, nehnevaj sa

spoločenská hra pre deti do 5 rokov človeče nehnevaj sa 

Asi najznámejšia spoločenská hra, minimálne v našom česko-slovenskom regióne. Človeče, nehnevaj sa hrávali už naši rodičia a najlepšie na tejto hre je, že sa si ju užijú všetci rovnako, malí aj veľkí. Človeče, nehnevaj sa môžu hrať 2 – 4 hráči, ale nájdu sa aj variácie pre viac hráčov. Cieľ hry je jednoduchý: dostať svojich 4 panáčikov do „domčeka“ ako prvý. Hra je ohromnou zábavou a je napínavá od začiatku do konca.                  

Aktivity

 aktivity junior detská spoločenská hra

Mimoriadne obľúbená spoločenská hra, ktorú nájdete hneď v niekoľkých variáciách: pre deti, juniorov alebo so zameraním na šport. Vďaka tomu si ju z chuti zahrajú všetky vekové kategórie. Aktivity hrajú hráči vo dvojiciach a ich cieľom je uhádnuť jedno slovo alebo slovné spojenie. Toto slovo musí druhý hráč nakresliť, opísať, či pantomimicky znázorniť.

Vzniká pri tom množstvo vtipných situácií a hráči musia rýchlo reagovať, aby všetko stihli v časovom limite. Deti sú tak nútené rýchlejšie rozmýšľať, zlepšujú si slovnú zásobu a učia sa pracovať v tíme. Aktivity sú jednoducho skvelou zábavou pre celú rodinu.

Podobnou hrou je aj Párty Alias, ktorá je však o niečo variabilnejšia. Okrem pantomímy a opisovania slov hráči musia tvoriť rýmy, hádať známe osobnosti alebo vytvárať 20 slov na jedno z písmen abecedy.     

Monopoly

spoločenská hra od 8 rokov monopoly

Monopoly sú ďalšou z notoricky známych spoločenských hier, určených pre celú rodinu. V hre musíte investovať, uzatvárať obchody, vyberať nájomné. Vašim cieľom je rýchlo zbohatnúť a poraziť ostatných hráčov.

Monopolystrategickou hrou pre 2 – 6 hráčov s minimálnym vekom 8 rokov. Keďže sa v nej primárne musíte starať o financie, deti sa pri hraní naučia správne investovať a hospodáriť, narábať s peniazmi, vyjednávať a obchodovať. Monopoly vznikli pred vyše 100 rokmi v USA, ako výučba fungovania daní. Sú najviac tematicky spracovávanou hrou na svete s množstvom jazykových variácií.

Dobble

dobble spoločenská hra od 6 rokov

Jedna z najlepších obrázkových hier, pri ktorej sa spoľahlivo zabaví celá rodina. Dobble je nenáročná, ale zábavná hra, ktorú môžete kedykoľvek vytiahnuť a v momente sa hrať. Jedna hra trvá približne 15 minút a precvičí detskú pozornosť, rýchlosť reakcie, pamäť aj postreh. Všetky karty sú uložené v praktickej plechovej dóze, ktorú zmestíte naozaj všade.

Hra je určená deťom od 6 rokov. Dobble sa skladá z 55 okrúhlych kartičiek, na každej je 8 obrázkov. Vašou úlohou je hľadať rovnaké symboly na kartách. Vyhráva ten, kto uhádne najviac zhodných symbolov. Dobble je rýchla hra s jednoduchými pravidlami pre nenáročnú zábavu v ktorejkoľvek chvíli dňa.

Scrabble

scribble slovná spoločenská hra

Najznámejšia a najpopulárnejšia slovná hra na svete vznikla v roku 1948. Princíp hry je krížovka – zo svojich písmenok sa na hracej ploche snažíte vytvoriť nové slová, ktoré nadväzujú na už uložené slová v krížovke. Každé písmeno má bodovú hodnotu a víťazom je ten hráč, ktorý na konci zloží z písmen najviac slov a získa i najviac bodov.

Scrabble môžu hrať 2 – 4 hráči, jedna hra trvá dlhšie ako hodinu a výborne zabaví deti i dospelých. Rozvíja slovnú zásobu a myslenie. Hra obsahuje 100 kociek s písmenkami slovenskej abecedy vrátane mäkčeňov a dĺžňov, vďaka čomu musíte byť pri tvorení slov oveľa vynaliezavejší.

Neprestávajte sa hrať

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek z vyššie spomenutých hier, dôležité je, aby ste sa ani v dospelom veku neprestávali hrať. Pri hre totiž zabudnete na každodenné starosti, na povrch sa vyplavia hormóny šťastia a ešte k tomu utužíte rodinné vzťahy.
Ak chcete vedieť, kam cestovať s deťmi na výlety, alebo ako ich zabaviť počas pandémie a lockdownu, prečítajte si naše predchádzajúce články.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/najlepsie-spolocenske-hry-deti/