Národný štandard finančnej gramotnosti: Prečo je dôležitý?

| 10.02.2020 | 4 minúty čítania

Národný štandard finančnej gramotnosti: Prečo je dôležitý?

Rozmýšľate, ako je možné, že sused môže zobrať na dovolenku k moru celú rodinu a vy nie, hoci zarábate rovnako? Dôvodom môže byť nedostatočná finančná gramotnosť. Čo to vlastne je a ako ju dosiahnuť? Prečítajte si náš nasledujúci článok.

Čo je to finančná gramotnosť?

Mať finančnú gramotnosť znamená vedieť efektívne riadiť financie. Výplata príde na účet a vám sa zrazu v hlave vynorí hneď niekoľko nápadov, ako ju minúť? Máte pocit, že je ten pravý čas na kúpu výhodne zlacnenej kabelky? Presne takýto prístup je opakom finančnej gramotnosti. Správne hospodáriť s peniazmi by sme sa preto mali učiť už od malička.

5 tipov, ako naučiť deti finančnej gramotnosti

Na Slovensku podľa štatistík vládne dlhodobo nízka finančná gramotnosť. Môže za to práve nedostatočné vzdelávanie v tejto oblasti. Americká odborníčka na financie Beth Kobliner tvrdí, že deti by sa už od troch rokov mali učiť finančnej gramotnosti. Do siedmich rokov si tak celkom prirodzene vytvoria základné finančné návyky. Ako na to?

  1. Hovorte im, koľko ste minuli na veci, ktoré kupujete. Začnú si viac uvedomovať ich hodnotu,
  2. zadovážte deťom sporiace prasiatko alebo malú pokladničku. Ak si do nej každý deň vhodia pár mincí, zistia, ako dlho musia sporiť, aby si mohli kúpiť vytúženú hračku alebo sladkosť,
  3. vysvetlite im, že nemôžu mať hneď všetko, na čo ukážu prstom,
  4. naučte svoje deti rozoznávať, či danú vec skutočne potrebujú, alebo ju chcú (touto stratégiou by ste sa mali pri nákupe riadiť aj vy),
  5. povedzte im, ako dlho pracujete a čo všetko musíte spraviť pre to, aby ste peniaze zarobili.

Učiť sa finančnej gramotnosti a každodennému zvládaniu financií by sa deti mali nielen doma, ale aj v škole. Na slovenských školách vzniká stále väčší dopyt po vzdelávacích materiáloch, ktoré by túto náročnú tému žiakom podali atraktívnou formou.

Národný štandard finančnej gramotnosti

Národný štandard finančnej gramotnosti je východiskový dokument, podľa ktorého tento pojem definujeme. Ide o stratégiu vzdelávania vo finančnej oblasti a manažmentu osobných financií. Dokument bol schválený ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a vychádza z podnetov Ministerstva financií SR.

Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.

Národný štandard finančnej gramotnosti hovorí aj o zavedení jej vyučovania na školách. Učenie rozdeľuje do troch úrovní, od 1. stupňa základnej školy až po vysokú školu. Dôraz kladie najmä na praktické využitie poznatkov a prepojenie s realitou.

Ako naučiť efektívne hospodáriť dospelého?

Hovorí sa, že deti sú ako špongie, učia sa veľmi rýchlo. Zlé návyky u dospelých, napríklad neuvážené míňanie peňazí, sa však dajú odnaučiť omnoho ťažšie. Ako teda naučiť hospodáriť dospelého?

Skúste si napríklad zapisovať do tabuľky všetky výdavky a zistiť, na čo míňate najviac. Môžete dať šancu aj populárnemu pravidlu 50/20/30, ktoré vám pomôže ušetriť a zároveň efektívne prerozdeľovať peniaze. Viac užitočných tipov nájdete v našom článku, kde rozoberáme rôzne metódy šetrenia.

Test finančnej gramotnosti

Myslíte si, že viete správne hospodáriť s peniazmi? Určite by ste si nekúpili playstation hneď, ako vám príde výplata? Vyskúšajte si náš test finančnej gramotnosti, v ktorom zistíte, ako na tom ste.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/narodny-standard-financnej-gramotnosti-preco-je-dolezity/