Na čo všetko si dať pri Pôžičke pozor?
| 25.06.2025 | 3 minúty čítania

Zvažujete pôžičku alebo úver, no neviete, čo všetko to môže obnášať? Skôr ako podpíšete akúkoľvek zmluvu s vidinou rýchlych peňazí, je dobré poznať všetky podmienky a riziká.
Poradíme vám, na si dať pozor.
Pôžička môže byť užitočným riešením v situáciách, keď potrebuje rýchlo získať peniaze na nečakané výdavky alebo splnenie finančne náročnejších cieľov, na ktoré nemáte dosť prostriedkov. Príkladom môže byť napríklad rekonštrukcia domácnosti alebo nové auto.
Pôžička dokáže byť dobrý sluha, ale zlý pán.
Mnohí ľudia si totiž berú úvery aj na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú, alebo si požičajú sumu, ktorú potom nedokážu riadne splácať. Prípadne si vezmú pôžičku s nevýhodnými podmienkami alebo skrytými poplatkami.
Aj preto je potrebné najskôr zvážiť všetky pre a proti a oboznámiť sa s tým, čo vlastne pôžička je a aké sú jej podmienky a riziká.
Čo je pôžička
Pôžička je finančná služba, pri ktorej jedna strana (veriteľ) poskytne druhej strane (dlžníkovi) určitú sumu peňazí. Je viazaná písomnou dohodou, že dlžník čiastku v stanovenom čase splatí, zvyčajne aj s úrokom (% z dlžnej sumy).
Vopred sa stanovia aj ďalšie podmienky – nastaví sa splátkový kalendár alebo výška a počet splátok, určí sa spôsob platby, splatnosť pôžičky, podmienky predčasného splatenia či dôsledky oneskoreného splácania alebo nesplácania.
Pôžičky poskytujú rôzne subjekty, pričom najčastejšie ide o banky. Ďalej môže ísť o nebankové spoločnosti, fyzické osoby alebo platformy typu peer to peer (P2P), ktoré spájajú investorov s osobami, ktoré si chcú požičať.
Podmienky nebankových pôžičiek bývajú menej výhodné.
Na čo si dať pozor pri pôžičke
Pri požičiavaní si peňazí je dobré byť obozretní, pretože vás pôžička vo výsledku môže stáť oveľa viac, než ste očakávali. Nenechajte sa preto zaslepiť rýchlym získaním peňazí a zvážte tieto aspekty.
1. Výška pôžičky a schopnosť splácať
Požičajte si len toľko, koľko naozaj potrebujete. Prečo? Čím viac si požičiate, tým viac zaplatíte na úrokoch a tým ťažšie pre vás môže byť splácanie záväzku. Zvážte preto, či vám váš pravidelný príjem a mesačné náklady dovolia pôžičku riadne splácať.
V opačnom prípade môžete ohroziť svoj rozpočet a narobiť si zbytočné dlhy. Zároveň vždy myslite na finančnú rezervu pre prípad nečakaných okolností.
2. Zmluva a jej podmienky
Nikdy nič nepodpisujte bez toho, aby ste si preštudovali zmluvné podmienky. V zmluve musia byť jasne stanovené – dlžná suma, výška splátky (fixná alebo variabilná), dĺžka splácania, výška úroku, poplatky, podmienky predčasného splatenia, sankcie za omeškanie platby, možnosť odkladu splátky a ďalšie.
Vyberte si dôveryhodného a overeného poskytovateľa.
3. Úroková sadzba a RPMN
Úroková sadzba ovplyvňuje to, koľko na pôžičke preplatíte. Nižší úrok znamená nižšie náklady, ale je potrebné dávať pozor aj na to, či je fixný alebo variabilný (môže sa zvýšiť v budúcnosti). RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) ukazuje celkovú cenu pôžičky vrátane úrokov, poplatkov a ďalších nákladov.
Je to najlepšie číslo na porovnanie rôznych ponúk.
4. Skryté poplatky a dodatočné náklady
Niektoré pôžičky môžu obsahovať rôzne dodatočné a skryté poplatky, napríklad za poskytnutie úveru, spracovanie, vedenie účtu či predčasné splatenie alebo omeškanú splátku. Práve tie môžu vašu pôžičku výrazne predražiť.
Vyššie poplatky sa často vyskytujú pri nebankových úveroch.
5. Overenie poskytovateľa
Je vhodné preveriť si reputáciu poskytovateľa pôžičky. Odporúčame len licencované subjekty pod dohľadom NBS. Spravidla platí, že banky sú spoľahlivejšie a ponúkajú výhodnejšie podmienky ako iné subjekty, ale na druhej strane môžu mať prísnejšie podmienky získania pôžičky.
6. Alternatívy k pôžičke
Pôžička nie je jediným spôsobom, ako získať peniaze na nečakané výdavky. Zvážte preto aj iné možnosti, ako sú:
- finančná rezerva,
- sporenie,
- pomoc rodiny alebo známych,
- predaj majetku (napr. elektroniky alebo starého auta),
- zvýšenie príjmu (napr. brigáda alebo vedľajší príjem),
- kreditná karta alebo
- kontokorent (napr. Rezerva k Parádnemu účtu).
V niektorých životných situáciách je možné čerpať jednorazové príspevky alebo bezúročné pôžičky.
Získajte Parádnu pôžičku od Raiffeisen
Vedeli ste, že Raiffeisen banka vám umožňuje požičať si od 300 do 40 000 eur na čokoľvek bez potreby dokladovať účel peňazí? Použiť ju môžete aj na refinancovanie starých alebo nevýhodných úverov. To všetko bez akýchkoľvek poplatkov a skrytých prekvapení.
Ako ju získať?
Stačí navštíviť najbližšiu pobočku Raiffeisen banky, alebo ak ste už naším klientom, o Pôžičku môžete požiadať telefonicky na 0850 850 555 alebo vo svojom Internet bankingu. Všetko od podania žiadosti až po obdržanie prostriedkov vybavíte už za pár minút.
Získajte Pôžičku s 0% úrokom už po 2 rokoch splácania! Ušetrite na úrokoch a investujte do svojich snov. Požiadajte o Pôžičku ešte dnes.
Vypočítajte si ideálne parametre svojej Pôžičky v Kalkulačke.
Záver
Či už sa rozhodnete pre pôžičku alebo nájdete iné riešenie, zváženie všetkých podmienok a možností vám pomôže vyhnúť sa zbytočnému zadĺženiu. Každá pôžička predstavuje finančný záväzok, ktorý môže na dlhú dobu ovplyvniť váš rozpočet.
Rozvaha sa preto vypláca.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/pozicka/na-co-vsetko-si-dat-pri-pozicke-pozor/