Recyklácia plastov: Ako správne triediť na Slovensku?

| 15.02.2022 | 4 minúty čítania

Recyklácia plastov: Ako správne triediť na Slovensku?

Dnes si čoraz viac uvedomujeme environmentálne problémy a snažíme sa myslieť na našu planétu. To najmenej, čo pre ňu môžeme robiť, je recyklovať, a to predovšetkým plasty, ktoré sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Viete však, ako správne recyklovať na Slovensku?

Mnohí ľudia sa s dobrým úmyslom snažia odpad recyklovať, no kvôli nevedomosti to nerobia správne. Možno sa to týka aj vás a ani o tom neviete. Prečítajte si preto, ako docieliť, aby vaše úsilie recyklovať padlo na úžitok, a nemrhali ste zbytočne energiou. Spolu to parádne zvládneme!

Do ktorého koša patria plasty?

V každej krajine je farebné kódovanie kontajnerov na recyklovaný plast trošku iné. Na Slovensku však plošne platí, že plastový odpad patrí do ŽLTÉHO kontajnera. Ak máte s farbami občas problém, máme pre vás geniálnu pomôcku.

Stačí si vždy spomenúť, aká je farba vašej najobľúbenejšej banky a tiež nášho maskota Ralfa. :)

Čo do plastov patrí?

Ako “plasty” označujeme najmä obalové materiály vyrobené z rôznych syntetických polymérov, pričom existuje množstvo druhov a zmesí. Recyklovať je možné najmä plasty s týmito označeniami: PET, HDPE, LDPE a PP. Obaly však musia byť vyrobené výhradne z plastu bez ďalších komponentov.  

Do žltého kontajnera patria najmä plastové fľaše a nádoby od potravín a drogérie, plastové obaly a fólie, plastové kelímky, plastové hračky či plastové tašky a vrecká. Väčšina tohto odpadu patrí k takzvaným jednorazovým obalom, ktoré nie je možné použiť opakovane.

Pre obmedzenie tvorby ďalšieho zbytočného odpadu je preto potrebná ich dôkladná recyklácia.

recyklácia pre deti

Čo do plastov nepatrí?

Asi vás neprekvapí, že do plastov nepatrí žiaden papier, sklo či kov. Poďme však na to zložitejšie. Z plastových materiálov sú to najmä znečistené obaly (najmä od priemyselných olejov a chemikálií), obaly od nebezpečných látok (rôzne chemikálie, farby, laky, motorové oleje), guma, podlahové krytiny či molitan.

Do žltého kontajnera tiež nepatrí elektronika, ktorá okrem plastu obsahuje množstvo iných materiálov. Je nutné ju odovzdať do na to určených červeno-bielych kontajnerov. Nepatrí tam tiež rôzny stavebný materiál, ako sú podlahy, linoleá, fólie či molitany.

Zo stavebných materiálov je možné recyklovať napríklad polystyrén. Je však nutné ho odovzdať do jedného zo zberných miest a do žltého kontajnera teda nepatrí.

A čo tetrapaky”?

Do žltých kontajnerov všeobecne patrí len odpad vyrobený z plastu. Výnimku však tvoria obalové kartóny, známe ako tetrapaky”, ktoré patria medzi kompozitné materiály. Okrem polyetylénu totiž obsahujú aj kartón a hliníkovú fóliu. Zber týchto obalov sa líši od obce k obci a je preto ideálne sa informovať v tej vašej.

Je totiž možné zbierať ich spolu s plastmi alebo kovmi. Zvyčajne sa zbierajú do žltého kontajnera, prípadne do červeného kontajnera na kov. V niektorých obciach však prebieha zber separátne do oranžových kontajnerov.

Je nutné obaly umývať?

Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že plastové obaly je nutné pred vytriedením očistiť. Nie je to tak úplne pravda. Obaly vôbec nie je nutné umývať vodou, je len potrebné odstrániť zvyšky potravín či drogérie.

Dôležité je tiež obaly pred vyhodením poriadne stlačiť a zmenšiť tak ich objem. Plasty sú síce ľahké, no veľmi objemné, a nestlačené obaly tak zaberajú príliš veľa miesta.

Zhrnutie

Ak budete mať kedykoľvek pochybnosti o tom, či konkrétny obal patrí alebo nepatrí, sledujte označenia na obale. Ak ani potom nebudete vedieť, zvyčajne je lepšie ho tam hodiť ako nehodiť. Obsah kontajnerov totiž prechádza cez kontrolu a ak tam niečo naozaj nepatrí, jednoducho sa to odstráni.

Ak by ste však recyklovateľný obal hodili do zmesového odpadu, už nie je cesty späť.

K správnemu triedeniu odpadu je ideálne viesť deti už odmalička, aby si osvojili dobré návyky. Aj z triedenia je možné urobiť zábavu alebo súťaž. Deti môžete zapojiť aj do spoločného čistenia okolia od odpadkov.

Vyskúšajte aj ďalšie ekologické aktivity, o ktorých sme písali v staršom článku.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/recyklacia-plastov-ako-spravne-triedit-slovensku/