Sporenie a sporiaci účet: Prečo sa oplatí myslieť na budúcnosť?

| 10.08.2021 | 5 minút čítania

Sporenie a sporiaci účet: Prečo sa oplatí myslieť na budúcnosť?

Akokoľvek moderné je dnes propagovať “žitie v prítomnom okamihu”, neplatí to pre každý aspekt nášho života. V niektorých záležitostiach je dobré myslieť aj na budúcnosť a vopred sa na ňu pripraviť. Takýmto prípadom je napríklad naša finančná budúcnosť alebo dôchodok, ktorý si, v tom lepšom prípade, na nás aj tak počká.

Dnes sú už preč tie časy, kedy sa dalo spoliehať na štátny dôchodkový systém a upokojovať sa myšlienkou, že sa o nás na staré kolená postará. So starnúcou populáciou a množstvom mladých žijúcich v zahraničí sa znižuje aj šanca, že o niekoľko desiatok rokov nás dôchodkový systém a dôchodok z I. piliera “podrží”. Preto aj keď máte do dôchodku ďaleko, možno je ten správny čas začať rozmýšľať nad vašimi možnosťami sporenia.

Prečo sporiť v II. pilieri

Často platí, že menej je viac, no v prípade dôchodkových pilierov vychádza rovnica, že dva sú vždy viac ako jeden. Ako zamestnanec preto využite možnosť sporiť si na “extra” dôchodok v II. pilieri. Neznamená to, že musíte odkladať peniaze z vašich príjmov alebo platiť čokoľvek navyše. Na váš dôchodkový účet sa jednoducho každý mesiac pripíše časť odvodov, ktoré by ste inak odviedli do Sociálnej poisťovne, teda zaplatili štátu. Takto ich využijete vo svoj vlastný prospech a nebude vás to stáť ani euro navyše.

Ak ešte stále patríte do klubu 20-tnikov či 30-tnikov a hovoríte si, že na toto máte predsa čas, vyvedieme vás z omylu. Do II. piliera môžete vstúpiť len do času, keď dovŕšite vek 35 rokov. Neskôr už to žiaľ možné nie je. Ďalšou podmienkou je, že ste už v minulosti pracovali a platili odvody do Sociálnej poistenie, či už ako zamestnanec, brigádnik alebo samoplatca. Ak teda patríte do tejto skupiny, využite to a nenechajte svoje peniaze len tak odtekať.

Starobné dôchodkové sporenie do II. piliera si môžete otvoriť aj v Raiffeisen banke. Stačí, keď navštívite ktorúkoľvek našu pobočku. Poistíte sa tak do budúcnosti a vaše peniaze na dôchodkovom účte budú pomaly narastať a zhodnocovať sa v dôchodkových fondoch. Dnes síce nikto netuší, akú hodnotu dôchodky dosiahnu o 30 či 40 rokov, no jedno je isté - váš dôchodok bude určite hodnotnejší s účasťou viacerých pilierov.

Vstúpiť môžete aj do III. piliera, na ktorý si už však budete sporiť z vlastných peňazí, alebo o to môžete požiadať aj svojho zamestnávateľa, ktorým vám tam môže prispievať dobrovoľne v rámci firemných benefitov.sporiaci účet v banke 

Odkladanie vs. investovanie

Ak ste živnostník alebo podnikateľ, nemáte žiaľ možnosť sporiť si na dôchodok v II. alebo III. pilieri. Môžete sa spoliehať len na ten prvý, no to vám určite neodporúčame. Väčšina živnostníkov odvádza do poisťovne len minimálne odvody, ktoré na dôstojný dôchodok zrejme stačiť nebudú. Svoju budúcnosť by ste mali vziať do vlastných rúk a začať si na ňu sporiť čo najskôr. Využiť môžete staré dobré odkladanie peňazí na sporiaci účet, kde sa vám čiastočne zhodnotia.

Obyčajné odkladanie “bokom” vám neodporúčame, pretože vaše financie tak stoja a ich hodnota sa bude infláciou pravdepodobne len znižovať. Oveľa lepšou stratégiou je premyslené investovanie, ktoré síce prináša isté riziká, no aj istoty zhodnotenia peňazí v čase.

Na výber máte veľa možností a investovať môžete do akcií, fondov, dlhopisov, do zlata, kryptomien či nehnuteľností. Ak je to pre vás úplna neznáma, poraďte sa s odborníkom a investujte len do toho, čomu aspoň trochu rozumiete. Ak si môžete dovoliť riskovať, zvoľte aj menej konzervatívne spôsoby investovania. Ak máte radšej istotu, choďte bezpečnejšou cestou dlhodobého konzervatívneho zhodnocovania.

Sporenie do kasičky

Vaším prvým krokom, ako si začať sporiť na budúcnosť, môže byť aj produkt Kasička. Ide o sporiacu časť Parádneho účtu od Raiffeisen banky, ktorú získate v rámci účtu zadarmo. Do Kasičky si môžete vkladať ľubovoľnú sumu peňazí, ktoré budú úročené aj v prípade, že si nebudete sporiť pravidelne. V tomto prípade však nemusíte na peniaze čakať do dôchodku. Vaše peniaze budete mať stále k dispozícii a môžete si ich kedykoľvek vybrať v ktorejkoľvek našej pobočke. Zostatok vo vašej Kasičke vždy uvidíte vo svojom Internet bankingu.

Neobmedzený prístup k peniazom však nesie riziko, že sumu využijete aj vtedy, keď ju v skutočnosti nepotrebujete. Ak ste skôr typ, ktorý potrebuje väčšie “hranice”, možno pre vás bude vhodné sporenie prostredníctvom Viazaného vkladu. Vaše uložené peniaze v neobmedzenej výške sa v ňom budú zhodnocovať, a to počas viazanosti 1, 2 alebo 3 rokov.

Všetko, čo stačí urobiť, je navštíviť našu pobočku, zvoliť si dĺžku viazanosti a potom už len vložiť peniaze v hotovosti alebo prevodom na účet. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom sporenia či ďalších našich produktov, neváhajte nás kontaktovať na infolinke 0850 850 555.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/sporenie-sporiaci-ucet-preco-oplati-mysliet-buducnost/