5 dôvodov, prečo vám zapisovanie výdavkov uľahčí život

| 01.06.2018 | 4 minúty čítania

5 dôvodov, prečo vám zapisovanie výdavkov uľahčí život

Používate nákupné zoznamy? Píšete si do diára povinnosti, ktoré na vás v ten deň čakajú? Máte v kalendári vyznačené narodeniny vašich blízkych? Ak si niečo zapíšeme, viac si to pamätáme, máme väčší prehľad a ľahší život. Prečo potom nezačať aj so zapisovaním si výdavkov?

1. Získate reálny prehľad, koľko míňate

Všetci máme nejaký obraz o tom, koľko peňazí ide na bývanie, na stravu, na šatstvo, topánky, voľnočasové aktivity, deti… Otázka však je: aké presné sú tieto odhady? Líšia sa od skutočnosti o pár drobných alebo niekoľko desiatok eur? Priemerný plat na Slovensku je okolo 900 eur. Takže je rozdiel, či na stravu miniete mesačne 300 eur, ako si to myslíte, alebo 350, ako to je v skutočnosti.

Často máme strach z čísel. Niekedy si vyžaduje duševnú silu pozrieť sa na to, koľko na jednotlivé položky míňame. No je veľmi dôležité si uvedomiť, že tie výdavky tu budú aj vtedy, ak si ich nebudete evidovať. Ak si ich začnete zapisovať a uvedomovať, máte väčšiu šancu ich aj znížiť.

2. Nájdete a identifikujete finančné „diery“

Hneď na začiatku si rozdeľte výdavky do niekoľkých skupín:

Nutné výdavky, ktorých výšku viete ovplyvniť

Sem pripočítajte náklady, ktoré nemôžete vynechať, ale môžete znížiť. Patria sem napríklad výdavky za:

  • Energie – vody ani elektriny sa pravdepodobne „nezbavíte”. Ak ich ale budete používať úsporne, môžete na nich ušetriť.
  • Dopravu – nie je tajomstvom, že ak zvolíte MHD namiesto auta, neušetríte len na benzíne, ale aj parkovaní, poplatkoch za servis, STK či daň za motorové vozidlo.
  • Poistenie a hypotéku – ak sa vám vaša hypotéka zdá nevýhodná, skúste zvážiť, či sa vám neoplatí refinancovať.
  • Internet a paušál – využívate svoj paušál v celej jeho výške? Neprečerpávate ho pravidelne? Ak áno, venujte trochu času výberu výhodnejšieho programu. Môžete tak mesačne ušetriť aj 10 – 15 eur.
  • Stravovanie – Slováci vo všeobecnosti míňajú veľa na „zbytočné” jedlá, ako sú čipsy, sladené nápoje alebo cukrovinky, o alkohole a cigaretách nehovoriac. Okrem toho že sú nezdravé, dokážu aj poriadne prevetrať peňaženky. Výdavky za stravu obmedzíte napríklad aj tým, že si budete nosiť obedy do prácepripravíte väčšie dávky, ktoré môžete rozdeliť na viac dní. 
  • Šatstvo – Samozrejme, nemôžete si deťom dovoliť nekúpiť zimné topánky, ak vyrastú zo starých. Na ošatení sa ale dá ušetriť naozaj veľa. Základné pravidlo: nekupujte vtedy, keď to potrebujete, ale vtedy, keď to je dostať. Ideálne vo výpredaji.

Nutné výdavky, ktorých výšku neviete ovplyvniť.

Patria sem napríklad náklady na:

  • bývanie,
  • školské potreby a obedy pre deti,
  • MHD,
  • dane,
  • lieky.

Všetky ostatné výdavky.

Sem zaraďte to, čo platíte za zábavu, sociálny život, knihy, výlety, cestovanie – jednoducho za všetko, čo robí váš život krajším a zaujímavejším.

Keď budete mať pred sebou toto rozdelenie, veľmi rýchlo zistíte, kde míňate viac, než by ste potrebovali.

3. Objavíte priestory, kde dokážete (u)šetriť

Výhoda, ktorá logicky vyplýva z predošlého benefitu. Keď uvidíte čierne na bielom, koľko míňate na zbytočnosti, budete oveľa viac motivovaní to jednoducho nerobiť. Ak si výdavky poctivo zanalyzujete, nájdete možnosti, ako míňať menej tak, aby sa vaša životná úroveň nijako neznížila.

4. Vyčistíte si hlavu

Keď máte niečo na papieri alebo v telefóne, znamená to, že to už nemusíte dlhšie držať v hlave. Menej zaťažíte svoju pamäť a môžete pracovať s konkrétnymi číslami.

5. Budete pripravení vypracovať si dlhodobú stratégiu

Chcete si o pár rokov kúpiť nové auto? Túžite po luxusnej dovolenke? Plánujete deťom našetriť väčšiu sumu? Keď budete mať pod kontrolou výdavky, potrebné peniaze sa nájdu ľahšie. Prípadne tieto položky môžete rovno zaradiť medzi ostatné výdavky a hľadať spôsoby, ako ich optimalizovať.

Pár tipov na záver

  • Stiahnite si dobrú aplikáciu na evidenciu výdavkov. Ak vám angličtina nerobí problémy, použite Money Lover alebo Mint. Obe aplikácie sú zadarmo a sú dostupné v Google Play i v App Store. Po slovensky beží aplikácia Kill Bills, ktorú, mimochodom, vyvinuli študenti na STU v Bratislave.
  • Začnite zbierať bločky. Či už budete výdavky zapisovať priebežne, teda vždy, keď nejaké peniaze miniete, alebo v nejakom intervale, napríklad raz denne alebo raz týždenne, bločky budú slúžiť ako dobrá kontrola. Samozrejme, platí, že čím rýchlejšie si nejaký výdavok zapíšete, tým menšia je šanca, že naň zabudnete. Najefektívnejšie je spraviť si z toho zvyk a všetko hneď evidovať.
Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/5-dovodov-preco-vam-zapisovanie-vydavkov-ulahci-zivot.html