Význam skratky IBAN a ako si ho vypočítať z čísla účtu?

| 24.06.2024 | 2 minúty čítania

Význam skratky IBAN a ako si ho vypočítať z čísla účtu?

Online platby sa stali bežnou súčasťou našich životov. Napriek tomu, že internet banking navštevujeme pravidelne, mnohí ešte stále nemajú jasno v platobných symboloch. Viete napríklad, čo presne sa skrýva pod IBAN číslom?

Čo je IBAN?

IBAN, alebo tiež „International Bank Account Number“, je medzinárodný formát čísla účtu, ktorý upravuje norma ISO 13616. Vďaka nemu je možné identifikovať nielen daný účet, ale aj krajinu, v ktorej bol otvorený, a takisto banku klienta.

To všetko napomáha rýchlejšiemu a jednoduchšiemu realizovaniu platieb v medzinárodnom platobnom styku. Štandardizovaný formát uľahčuje identifikáciu bankových účtov a minimalizuje riziko chýb pri prevodoch medzi rôznymi krajinami.

Z čoho sa IBAN skladá?

Na Slovensku má IBAN číslo rozsah 24 znakov, pričom:

  • prvé dva znaky sú vždy alfabetické a predstavujú kód krajiny,
  • ďalšie dva znaky sú numerické a ide o kontrolné číslice,
  • nasleduje štvorznakový kód banky,
  • potom šesťznakové predčíslie účtu,
  • a napokon základné číslo účtu (BBAN).

Základné číslo vášho účtu (BBAN) v Raiffeisen banke je: 2600000126/1100.

Príklad a zloženie IBAN čísla účtu:

Zdroj: nbs.sk

Ako zistíte IBAN číslo vášho účtu?

IBAN vám pri založení účtu pridelí banka a nájdete ho nielen v zmluve, ale tiež na výpise z účtu či vo svojom Internet bankingu. Nebojte sa, nebudete ho musieť vypisovať pred každou platbou. 

Podľa zákona je poskytovateľ platobných služieb, teda vaša banka, povinná oznámiť vám váš IBAN, ale aj spôsob jeho použitia v platobnom styku. 

Aký je rozdiel medzi IBAN a číslom účtu?

Rozdiel medzi číslom účtu a IBAN číslom účtu je vo formáte a účele použitia. Bežný formát čísla účtu sa môže v rámci jednotlivých krajín líšiť. IBAN je však štandardizovaný formát, ktorý používa väčšina Európy, ale tiež niektoré ďalšie krajiny sveta. 

V podstate je rozšírením vášho čísla účtu o ďalšie bankové identifikátory, ako sú kód krajiny či kód banky, ktoré uľahčujú medzinárodné prevody.

Dôležité je vedieť, že od roku 2016 je už na Slovensku povinné používať v bankovej komunikácii (domácej aj medzinárodnej) len IBAN formát

Pozrite si zoznam krajín, ktoré používajú IBAN formát.

Ako previesť číslo účtu na IBAN?

Ak máte problém zistiť IBAN formát svojho účtu, máte niekoľko možností. 

  1. Tou najjednoduchšou je otvoriť svoj Internet banking, kde túto informáciu hneď zistíte.
  2. IBAN určite nájdete aj na vašom výpise z účtu.
  3. Môžete tiež kontaktovať svoju banku, ktorá je povinná vám tento údaj poskytnúť. 
  4. Poslednou možnosťou je použiť konvertor, ktorý vám vaše číslo jednoducho prevedie na IBAN formát.

IBAN konvertor

Existujú tiež online nástroje na prevod čísla účtu na IBAN a naopak, ktoré vám všetko uľahčia. Stačí poznať svoje základné číslo účtu, predčíslie a kód banky, a nástroj vám okamžite vygeneruje potrebný formát.

Spoľahlivú kalkulačku IBAN nájdete napríklad na stránke NBS.

Zdroj: nbs.sk

Ako overiť či je IBAN správny? 

Posielate napríklad peniaze do zahraničia a potrebujete si overiť, či je uvedený IBAN správny? Často chybou je nesprávna dĺžka IBANu, pretože každá krajina má definovaný iný počet znakov. 

Pre dodatočnú kontrolu použite online overovač, napríklad na iban.sk. Znížite tak riziko chyby a neúspešnej transakcie na minimum a zabezpečíte si tak úspešný prevod.

Ďalšie symboly, ktoré by ste mali poznať

Pri online platbách sa najčastejšie stretávate okrem IBAN čísla aj so symbolmi, ako sú variabilný symbol, špecifický a konštantný symbol. V krátkosti vám povieme, čo každý z nich znamená a aký má vlastne význam.

Variabilný symbol

Nie je povinný, ale slúži na to, aby vaše platby vedel identifikovať ich príjemca. S variabilnými symbolmi sa pravidelne stretávame napríklad pri platení faktúr za telefón či iné služby

Vďaka variabilnému symbolu, ktorý je uvedený na faktúre, bude príjemca vedieť, že ste faktúru zaplatili a nájde si vás v systéme. Dĺžka variabilného symbolu je maximálne 10 znakov.

Špecifický a konštantný symbol

Ani jeden z týchto symbolov nie je povinné pri platbe vypĺňať. Špecifický symbol slúži na doplnenie identifikácie vašej platby. Vo všeobecnosti tieto symboly vypĺňajte iba vtedy, ak to od vás požaduje príjemca. Či už ide o firmu alebo o orgány štátnej správy.

Mohli by sme povedať, že poznať základné symboly z prostredia online platieb je základom vašej finančnej gramotnosti.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/iban-cislo-uctu-ako-si-ho-vypocitat-co-vlastne-znamena.html