Medzinárodný deň stromov: viete, za čo všetko im vďačíme?

| 18.10.2018 | 4 minúty čítania

Medzinárodný deň stromov: viete, za čo všetko im vďačíme?

Nepreháňame, ak povieme, že bez stromov by sme neprežili. Ľudstvu pomáhajú tak, ako žiadna iná rastlina. Pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov sa pozrime na to, ako tieto výnimočné dreviny môžeme chrániť aj my.

Môžu rásť donekonečna

Stromy zaraďujeme medzi dreviny, čiže rastliny s trvácnymi drevenými stonkami. Živia sa vďaka fotosyntéze, procesu, v rámci ktorého sa z oxidu uhličitého a vody vytvára kyslík a sacharidy.

Listy stromov majú obmedzenú veľkosť, ale stonky a korene nie. To znamená, že stromy môžu teoreticky rásť donekonečna. Kvôli parazitom a ťažbe dreva sa však spravidla dožívajú len niekoľko desiatok rokov.

Stromoví rekordéri

Najstarší strom na svete nájdete v kalifornských Bielych horách (USA). Výskumníci určili jeho vek na úchvatných 5 060 rokov. Tým obral o dlhoročné prvenstvo svojho krajana, vyše 4 000-ročného Matuzalema.

Na Slovensku síce nemáme takýchto rekordmanov, no 850 rokov je tiež úctyhodné číslo. Taký je údajný vek duba vo východoslovenskej obci Dubinné. Tento strom-deduško je tak starší ako okolitá dedina, stáročia sa pod ním konali súdy a bol aj akýmsi posvätným centrom obce. V roku 1995 do neho dokonca udrel blesk, napriek tomu dodnes stojí a žije.

Naším ďalším známym stromom je Lipa kráľa Mateja na Bojnickom zámku, ktorá má viac než 700 rokov. Nezasadil ju Matej, ako by ste si to podľa jej mena mohli myslieť, no viedol pod ňou kráľovské snemovanie. Lipa meria 9 m a má obvod kmeňa 11 m. Od roku 1962 je vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Dobrí škriatkovia prírody

Stromy využívame na mnoho účelov: niektoré pestujeme kvôli ich plodom, iné slúžia ako okrasa v parkoch či záhradách.

Taktiež majú úžasný vplyv na životné prostredie: efektívne čistia ovzdušie, obohacujú ho o kyslík a absorbujú škodlivé plyny. Narušujú „tepelné mapy“ veľkomiest, takže v letných horúčavách znižujú teplotu svojho okolia.

Svojimi koreňmi dokážu zabrániť zosuvom a zvetrávaniu úrodnej pôdy. Majú dokonca aj liečivé účinky: viacero výskumov potvrdilo, že uvoľňujú úzkosť, znižujú agresivitu a zlepšujú stav hyperaktívnych detí.

Dôležitý je aj ich hospodársky význam. Z dreva sa vyrába obrovská škála každodenne používaných predmetov: papier, rôzne obaly, korky, ale aj napríklad vosk na autá, kozmetika či farby. Drevo zastáva dôležitú úlohu v stavebníctve a nábytkárstve.

Ako chrániť stromy?

Paradoxne, ľudstvo často pre stromy nevidí les a uprednostňuje drevo pred živým organizmom. Každú minútu zmizne v Amazónii okolo 60 hektárov lesa, na Slovensku sa vyrúbe zhruba 9 miliónov stromov ročne (spolu s kalamitným drevom).

Ťažbe dreva sa dá zabrániť iba ťažko, ale stromom dokážete pomôcť aj vy:

  • Recyklujte. Staré knihy, zošity, už nepotrebné dokumenty, ale aj škatule či obaly sa dajú väčšinou znovu použiť. Prírode pomôžete aj kupovaním výrobkov z recyklovaného papiera. 
  • Začnite u seba. Zasaďte strom namiesto kladenia dlažby či betónu, naučte sa oň starať a rozširujte zelenú plochu. Aj drobné veci sú cestou k pozitívnej zmene.
  • Majte otvorené oči. Ak na ulici zbadáte chorý strom, upozornite na to samosprávu. Možno tým zachránite jeden život.
  • Osvojte si strom. Prispejte na výsadbu nového stromčeka alebo si nejaký „adoptujte”. Zachránite ho tak pred vyrúbaním.

 

Prečítajte si tiež článok: 10 spôsobov, ako šetriť životné prostredie každý deň.

 

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/medzinarodny-den-stromov-viete-za-co-vsetko-im-vdacime.html