Test finančnej gramotnosti, časť 2: vyznáte sa vo svete úverov a hypoték?
| 31.10.2018 | 4 minúty čítania
Úvery, hypotéky, úroky, fixácie. Či už si plánujete vziať nejakú pôžičku v blízkej budúcnosti, alebo nie, je dobré si tieto pojmy raz za čas zopakovať. Ste pripravení na náš druhý test finančnej gramotnosti?
Poďme na to!
1. Začnime jednoduchou, ale dôležitou otázkou. Aký je rozdiel medzi úverom a hypotékou?
1. Hypotéka je typ úveru, ktorý musí mať aspoň 10-ročnú splatnosť.
2. Hypotéka je typ úveru, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou.
3. Hypotéka je typ úveru, ktorý môže byť použitý len na kúpu/rekonštrukciu nehnuteľnosti.
2. Ktorý druh úveru má spravidla vyššiu úrokovú sadzbu?
1. Bezúčelový úver.
2. Účelový úver.
3. Je možné vziať si hypotéku aj na nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte?
1. Áno.
2. Áno, ale len v prípade, že vlastníkom je rodinný príslušník.
3. Nie.
4. Môže banka zmeniť výšku úrokovej sadzby počas doby splácania?
1. Áno, ale len v určitých časových úsekoch.
2. Áno, ale len v prípade, že s tým dlžník vopred súhlasí.
3. Nie.
5. Hypotéky sú väčšinou behy na dlhé trate. Za 20 – 30 rokov sa môže stať čokoľvek, aj keď na to neradi myslíme. Čo sa stane v prípade úmrtia, trvalej práceneschopnosti alebo inej straty solventnosti dlžníka?
1. Hypotéka sa automaticky splatí.
2. Banka vám vezme nehnuteľnosť, ktorou ručíte.
3. Závisí od toho, či ste poistení.
6. Ešte prednedávnom ste mohli získať hypotéku nad 90 % ceny nehnuteľnosti. Existuje takáto možnosť aj v súčasnosti?
1. Áno.
2. Nie.
7. Kým do konca roku 2017 štát poskytoval priamu finančnú pomoc mladým ľuďom s hypotékou, od roku 2018 táto možnosť už neexistuje. Namiesto toho si môžete uplatniť daňový bonus. Na aké percento sumy z úrokov úveru sa vzťahuje?
1. 30 %
2. 40 %
3. 50%
8. Pre banku je najdôležitejšie vedieť, či budete schopní splácať svoj úver. V prípade hypotéky, okrem vašej bonity, preverí aj takzvanú finančnú rezervu, bez ktorej hypotéku nedostanete. O aké percento vašej čistej mzdy ide?
1. 10 %
2. 15 %
3. 20 %
Správne odpovede
- B. Hypotéka je druh úveru, za ktorý musíte ručiť nehnuteľnosťou. V prípade, že ju nesplácate, nehnuteľnosť sa stáva majetkom banky. Hypotekárny úver však nemusíte použiť na kúpu bytu či domu. Existujú aj bezúčelové, takzvané americké hypotéky.
- A. Ak môžete úver použiť na čokoľvek, prirodzene zaň zaplatíte viac.
- A. Môžete založiť aj nehnuteľnosť, ktorú nemáte v osobnom vlastníctve. Musíte však mať písomný súhlas majiteľa.
- A. Na začiatku splácania hypotéky si vyberiete takzvanú dobu fixácie úrokovej sadzby – dĺžku obdobia, počas ktorého banka nemôže meniť výšku úrokovej sadzby. Spravidla si môžete vybrať medzi 1, 3, 5 a 10-ročnou fixačnou dobou. Banka môže po uplynutí fixácie zmeniť výšku úrokovej sadzby.
- C. Samozrejme, potrebujete mať uzatvorené životné poistenie alebo poistenie úveru. V opačnom prípade musia hypotéku/úver splatiť vaši rodinní príslušníci.
- B. Od 1.7.2018 platí zákaz Národnej banky Slovenska poskytovať hypotéky vo výške nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Navyše hypotéky vo výške 80 % budú od 1.7.2019 tvoriť maximálne 20 % všetkých poskytnutých hypoték.
- C. Daňový bonus si môžu uplatniť osoby do 35 rokov na 50 % uhradených úrokov za hypotéku, maximálne 400 eur ročne. To znamená, že túto sumu si môžete odpočítať z daňového vymeriavacieho základu. Avšak len v prípade, že váš priemerný mesačný príjem nepresahuje 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy.
- C. Finančná rezerva je suma, ktorá ostane z vašej mesačnej mzdy po odpočítaní životného minima na vás aj vaše deti (spolu so splátkami hypotéky). Rezerva musí dosiahnuť aspoň 20 % čistej mesačnej mzdy, aby ste získali hypotéku.
Ak sa vám náš kvíz zapáčil, otestujte si svoju finančnú gramotnosť aj v staršom článku.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/test-financnej-gramotnosti-cast-2-vyznate-vo-svete-uverov-hypotek.html