Ako si udržať kvalitu života aj na dôchodku?

| 24.04.2023 | 4 minúty čítania

Ako si udržať kvalitu života aj na dôchodku?

Odchod do dôchodku je spojený s mnohými obavami. Zrejme tými najväčšími z nich sú zmena životného štýlu, prepad príjmu a zníženie kvality života. Ak sa však na dôchodok dostatočne pripravíme, môžeme si udržať svoj životný štandard a užiť si jeseň života naplno.

Spôsobov, ako sa na dôchodok pripraviť, je viacero. Všetky z nich však majú niečo spoločné.

Dôležité je začať realizovať potrebné kroky čo najskôr a ideálne hneď, ako nastúpime do prvého zamestnania. Získame tak totiž dostatočný čas na akumulovanie dostatočnej finančnej rezervy.

Len správne zvolené, pravidelné a dlhodobé sporenie nám môže zaručiť uspokojivý dôchodok.

Pripravte sa na prepad príjmov

Podľa aktuálnych údajov je výška priemerného dôchodku približne 520 EUR. Keď to porovnáme s priemernou mzdou v národnom hospodárstve, zistíme, že ide o viac ako 50 %-ný prepad. Vedeli by ste si dnes predstaviť vyžiť z polovice vášho aktuálneho príjmu?

Aj napriek tomu, že na dôchodku sa naše výdavky prirodzene znižujú, stále je to málo na dôstojný a plnohodnotný život.

S touto informáciou a s vedomím, že populácia starne a na dostatočne vysoké dôchodky onedlho nebude mať kto zarábať, je potrebné zobrať budúcnosť do vlastných rúk. Štátny dôchodok vám žiaľ dostatočne vysokú penziu nezabezpečí.

Starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier) sú preto vhodnými opatreniami, ktoré vám pomôžu udržať si kvalitu života aj na dôchodku.

Pomocou našej Dôchodkovej kalkulačky si viete po zadaní vstupných údajov jednoducho vypočítať výšku štátneho dôchodku aj výšku optimálneho dôchodku, ku ktorému vám pomôže doplnkové dôchodkové sporenie v III. pilieri. Jeho výšku si môžete nastaviť podľa vašich možností a predstáv.

Sporenie si viete otvoriť jednoducho telefonicky z pohodlia domova alebo na našej pobočke.

Čo vám prinesie doplnkové dôchodkové sporenie?

Tým, že si otvoríte III. pilier v Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS) Tatra banky, prevezmete zodpovednosť za svoju budúcnosť a zabezpečíte si starobu na úrovni.

Prinesie vám to predovšetkým:

  • príjmovú nezávislosť na dôchodku,
  • dostatok prostriedkov na trávenie voľného času,
  • dostatok prostriedkov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Oproti iným dôchodkovým riešeniam má toto mnoho ďalších výhod.

Jednoduchosť

Pravidelným sporením v III. pilieri sa tvorí váš základ budúceho doplnkového dôchodku. Príspevky sa odvádzajú v ľubovoľnej výške a veľmi jednoducho – buď trvalým príkazom alebo prostredníctvom zamestnávateľa. Ten môže alebo nemusí na vaše dôchodkové sporenie prispievať. Často to firmy ponúkajú ako súčasť firemných benefitov.

Zhodnocovanie a ochrana

Jedinečná stratégia tohto sporenia je nastavená tak, aby sa v prvých fázach zameriavala na dynamické zhodnocovanie vašich príspevkov. V ďalších fázach sa dynamika postupne utlmuje, aby v období pred odchodom do dôchodku, kedy je nasporená suma najvyššia, chránila vaše úspory pred nečakanými udalosťami.

Prax dokazuje, že táto stratégia je efektívna a bezpečná.

Sporenie je definované zákonom

Hlavnou autoritou nad doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami je Národná banka Slovenska. Ako hlavný regulátor definuje legislatívne procesy a vykonáva dohľad nad ich činnosťou.

Preto je investovanie v doplnkových dôchodkových fondoch bezpečné a spoľahlivé.

Peniaze sa nestratia

Jednou z hlavných výhod dôchodkového sporenia je možnosť jeho dedenia. Osoby oprávnené dediť tieto úspory si určuje sám sporiteľ alebo sporiteľka. V prípade, že sa sporiteľ dôchodku nedožije, peniaze sa nestratia.

Ochrana pred impulzívnymi rozhodnutiami

Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení určuje aj to, kedy je možné nasporené peniaze poberať. Nejde predsa o sporenie na dovolenku či darčeky, ale na vašu budúcnosť. Doplnkový dôchodok preto nie je možné vybrať naraz, ale je vyplácaný mesačne, podľa výberu sporiteľa napríklad postupne počas 10 rokov.

Nečakajte a otvorte si doplnkové dôchodkové sporenie ešte dnes. Teraz už nemusíte strácať čas návštevou pobočky, ale všetko vybavíte aj z pohodlia domova cez telefón.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/dds/ako-si-udrzat-kvalitu-zivota-aj-dochodku/