Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra: ako šetriť na dôchodok?
| 16.07.2018 | 4 minúty čítania
Jednoduchá matematika hovorí, že čím skôr začnete šetriť, tým viac peňazí si odložíte bokom. Aj keď do dôchodku máte možno ešte ďaleko, čím skôr si zožeňte svoje virtuálne prasiatko. Ukážeme vám, ako a hlavne prečo sa oplatí začať s dôchodkovým sporením.
Ako fungujú dôchodkové piliere na Slovensku?
Prvý pilier
Prvý dôchodkový pilier alebo priebežný dôchodkový systém je klasický dôchodok vyplácaný skrze Sociálnu poisťovňu. Zamestnávatelia aj zamestnanci odvádzajú isté percento vyplácanej mzdy (odvody), ktoré sa použijú na vyplácanie dôchodkov.
Výška vášho dôchodku sa odvíja od toho, akou sumou ste do Sociálnej poisťovne prispeli počas svojho života. Najhoršie sú na tom teda živnostníci či tí, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní.
Problémom klasického prvého piliera je postupné zvyšovanie priemerného veku obyvateľstva. Znamená to, že je čoraz viac starých a čoraz menej mladých ľudí. Výsledkom tohto stavu je, že kým dôchodok bude potrebovať čoraz viac ľudí, pracujúcich bude o to menej. Ekonómovia preto prišli s čiastočným riešením tohto problému – a tým je druhý pilier.
Druhý pilier
Ak vstúpite do druhého piliera, do Sociálnej poisťovne sa dostanú iba 3 vašich odvodov. Zvyšnú štvrtinu si odkladáte na svoj vlastný dôchodok. Tieto peniaze sa pošlú na váš účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti a budú vám vyplácané spolu s dôchodkom od Sociálnej poisťovne. Ak vstúpite do druhého piliera, o „klasický“ dôchodok, samozrejme, neprídete.
Do druhého piliera môžu vstúpiť osoby mladšie než 35 rokov, ktoré odvádzajú dôchodkové sporenie do Sociálnej poisťovne. Ak raz vstúpite do druhého piliera, už nemôžete z neho vystúpiť.
Tretí pilier
Prvý a druhý pilier tvoria vaše odvody Sociálnej poisťovni, ktorých výška je daná zo zákona. Odložiť si však môžete aj peniaze navyše zo svojich aktívnych príjmov.
Na tento účel slúži takzvaný tretí pilier, čiže doplnkové dôchodkové sporenie. Ide o klasický bankový produkt. Je skvelým spôsobom, ako sa vopred pripraviť na obdobie, keď budete mať nedostatok príjmov – napríklad na dôchodok. Počas rokov banka vaše úspory investuje a zvýši.
Ako sa zabezpečiť na dôchodok?
Vstúpte do druhého piliera
Ak ste ešte nedovŕšili 35 rokov, zvážte vstup do druhého piliera. Možno máte obavy, či nejde o nedostatok solidarity voči súčasným dôchodcom. Túto myšlienku však vyhoďte z hlavy. Už teraz vopred uľahčíte život nielen sebe, ale aj ľuďom, ktorí sa o vás budú starať.
Začnite si cielene sporiť
Sporiť treba vtedy, keď je z čoho. Pred výplatou sa to verí ťažko, ale peniaze vám budú teraz chýbať menej než na dôchodku. Doplnkové dôchodkové sporenie má aj mnoho iných výhod – získate napríklad príspevok od zamestnanca a ušetríte aj na daniach.
Ak si mesačne viete odložiť 20 eur, môže vám to zvýšiť dôchodok o stovky eur mesačne. Vypočítajte si informatívnu výšku dôchodku na našej kalkulačke.
Sporiť na dôchodok si môžete aj v prípade, že nie ste v druhom pilieri alebo máte viac než 35 rokov. Založenie dôchodkového sporenia je navyše veľmi jednoduché.
Investujte
Príležitostí na investovanie je neúrekom: podielové fondy, životné poistenia, akcie, dlhopisy, vznikajúce firmy, nehnuteľnosti… Investovaním si môžete vybudovať decentný pasívny príjem – čiže príjem, o ktorý sa nemusíte starať a ktorý máte dlhodobo zabezpečený.
Nájsť tie správne spôsoby, ako investovať však nie je jednoduché. Základné pravidlo znie, že investovať by ste mali len peniaze, ktoré vám nebudú chýbať. V opačnom prípade budú vaše rozhodnutia ovplyvňovať emócie a o peniaze prídete o to ľahšie.
Vzdelanie je takisto veľmi dôležité. Keď máte medzery vo vedomostiach o financiách, do investovania sa radšej nepúšťajte – zatiaľ. Čo ale nie je, pokojne môže byť. Ekonómia nie je taká komplikovaná, ako by sa mohlo zdať a aj poctivým samoštúdiom sa dokážete naučiť veľa. Začať môžete napríklad naším testom finančnej gramotnosti.
Koľko si odkladať na dôchodok?
Ideálna odpoveď na túto otázku je: koľko len viete. Samozrejme, to nie je jednoduché. Tretí pilier má tú výhodu oproti druhému, že výšku mesačného príspevku si môžete zvoliť sami.
Ak si na dôchodok sporíte u nás v Raiffeisen banke, výšku sumy si môžete kedykoľvek bezplatne zmeniť – podľa toho, čo si môžete momentálne dovoliť. Ak máte finančne náročnejšie obdobie, sporenie môžete dočasne úplne zastaviť, bez akýchkoľvek sankcií.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/co-mozes-urobit-dnes-neodkladaj-zajtra-ako-setrit-dochodok.html