Kontokorentný úver: Čo to je a ako vám môže pomôcť?
| 10.06.2021 | 4 minúty čítania
Možno ste už počuli o výraze “kontokorent”, možno vám ho dokonca ponúkali v banke, no doteraz vám nie je úplne jasné, o čo ide. Pozrieme sa preto na definíciu tohto bankového produktu a pomôžeme vám rozhodnúť sa, či je vhodný aj pre vás.
Začnime modelovou situáciou zo života:
Predstavte si, že sa blíži koniec mesiaca, vy ste práve prekonali finančne náročné obdobie, niečo z vašej výplaty putovalo na sporiaci účet a na vašom bežnom účte už nezostalo veľa prostriedkov. Potrebujete však zaplatiť blížiacu sa dovolenku a nemôžete čakať do ďalšej výplaty.
Za iných okolností by ste už zrejme museli žiadať o pôžičku, no ak máte kontokorent, ste v suchu. Prečo?
Umožní vám “ísť do mínusu”
Kontokorentný úver vám, jednoducho povedané, umožní ísť na vašom účte do mínusu, ktorého limit je však vopred určený. Aj preto ho často nazývame povoleným prečerpaním, pretože vám dáva možnosť prečerpať finančné prostriedky na vašom účte nad rámec aktuálneho zostatku a využiť v prípade potreby peniaze banky.
Zaručí vám tak flexibilný cash-flow a poskytne peniaze navyše vtedy, keď ich práve potrebujete.
Kontokorent je v skutočnosti bezúčelový spotrebiteľský úver a býva častým doplnkom k bežnému účtu. Je teda akousi kombináciou vkladového a úverového účtu. Klientovi poskytuje flexibilitu a poistku pre prípady, v ktorých by potreboval zaplatiť väčší obnos, než akým v danej chvíli disponuje. Keďže je kontokorent úverom, poskytuje sa s úrokovou sadzbou, ktorá sa väčšinou pohybuje na úrovni 10 až 25 % podľa jednotlivých bánk a podľa toho, či ste fyzická alebo právnická osoba.
Pri tomto type úveru, samozrejme, nemusíte preukazovať účel, na ktorý ste prostriedky použili.
Môžem využiť kontokorent každý mesiac?
Áno, povolené prečerpanie môžete využívať opakovane po tom, čo splatíte prečerpanú čiastku, a až do konca platnosti úveru. V praxi to znamená, že môžete ísť opätovne do mínusu, keď sa zostatok na vašom účte navýši minimálne o prečerpanú hodnotu (ktorá sa automaticky odčíta z účtu), napr. vplyvom prišlej výplaty.
Požičanú sumu splácate kedykoľvek, keď máte na účte dostatočný finančný obnos, preto nie je potrebné zostavovanie žiadneho splátkového kalendára.
Vďaka tomu je kontokorentný úver ideálnou pomocou aj pre podnikateľov, ktorí vďaka nemu pokryjú svoje pravidelné mesačné výdavky a vykryjú náročnejšie obdobia poklesu likvidity, kedy práve na účte nemajú dostatočné prostriedky. Treba však podotknúť, že v prípade pravidelného využívania prečerpania do maximálnej výšky je vhodné zvážiť iný typ úveru, ktorý by pre vás mohol byť výhodnejší.
Aké sú jeho výhody a nevýhody?
Výhody:
- Peniaze čerpáte opakovane bez nutnosti žiadať o pôžičku
- Nemusíte dokladovať, na čo peniaze použijete
- Ak nič nečerpáte, nič neplatíte
- Železná rezerva pre prípady núdze
Nevýhody:
- Peniaze môžete čerpať až vtedy, keď sa vám minú vlastné prostriedky
- Prečerpať môžete opätovne až po splatení predošlej sumy
- Vyšší úrok ako v prípade spotrebného úveru
- Riziko, že budete čerpať úver aj vtedy, keď ho v skutočnosti nepotrebujete
Ako je to u nás?
V Raiffke nájdete kontokorentný úver pod názvom Rezerva, pretože vám naozaj poskytuje pohodlnú finančnú rezervu pre nečakané situácie. O Rezervu môžete zdarma požiadať už pri zriadení Parádneho účtu a čerpať tak finančné prostriedky až do výšky 2 000 eur.
Navyše, pri prečerpaní do výšky 50 eur u nás neplatíte žiaden úrok.
Ak prekročíte túto sumu, platíte úrok len za to, čo naozaj prečerpáte a za dobu, počas ktorej prostriedky čerpáte. U nás sa nemusíte báť žiadnych dodatočných či skrytých poplatkov a k zriadení Rezervy nepotrebujete žiadne špeciálne doklady.
Zhrnutie
Vďaka kontokorentnému úveru môžete žiť bez strachu z náhleho nedostatku prostriedkov na vašom účte. Je to jednoduchý spôsob, ako si môže takmer každý zabezpečiť možnosť pravidelnej malej pôžičky na neodkladné výdavky. Mali by ste mať však na pamäti, že ide stále o úver, ktorý treba následne splatiť, a nie o vaše vlastné peniaze.
Preto je vhodné využívať prečerpanie len vtedy, keď ho naozaj potrebujete.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/kontokorentny-uver-co-je-ako-vam-moze-pomoct/