Numizmatika: Forma investície
| 10.10.2020 | 4 minúty čítania
Ešte donedávna bolo zbieranie mincí brané ako obyčajný koníček. Občas sa v médiách objavila správa o dražbe vzácnych mincí v hodnote, ktorú si bežný človek nemohol dovoliť zaplatiť. Kedy sa z hobby stala seriózna forma investície?
Mince ako investícia
V predchádzajúcom článku sme sa zamysleli nad tým, či je numizmatika viac koníček alebo investícia. Dnes môžeme povedať, že zbieranie mincí predstavuje výhodný spôsob zhodnotenia majetku. Aj tá najkonzervatívnejšia forma investície do numizmatiky má z dlhodobého pohľadu potenciál na lepšie zhodnotenie.
Numizmatika nie je len vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá štúdiom peňazí. Čoraz častejšie sa z numizmatikov stávajú investori (a z investorov numizmatici), ktorí využívajú alternatívne investovanie ako formu rozumnej diverzifikácie svojho portfólia. „Hobby kráľov” je tak rovnako koníčkom, ako aj investíciou, záleží na vašich zberateľských preferenciách.
Ako sa stať zberateľom (a investorom)?
Celkom jednoducho – začnete zbierať mince. Pomôže vám k tomu vlastná zanietenosť, samoštúdium alebo stretávanie sa s ľuďmi s rovnakým koníčkom. Takisto sa môžete stať členom SNS (Slovenskej numizmatickej spoločnosti), a to obyčajným podaním prihlášky, ktorú nájdete na stránkach numizmatickej spoločnosti.
Pri investíciách zvážte svoje finančné a časové možnosti. Začnite euromincami, napríklad aj tými pamätnými. Tu však očakávajte len priemerné zhodnotenie zbierky. Chcete dosiahnuť lepšie výsledky? Prečítajte si pár návrhov, ako na to:
- začnite sa čo najskôr orientovať na vzácne historické mince vysokej kvality a s nízkym percentom výskytu,
- ak na to nemáte peniaze a čas, vyberte si konkrétne historické obdobie a sústreďte sa na mince konkrétneho panovníka (napr. Mária Terézia). Pamätajte, že ucelené zbierky majú vyššiu hodnotu, než jednotlivé mince z rôznych období,
- pre lepšiu diverzifikáciu rizika doplňte svoju zbierku novodobými mincami, zlatými tehličkami, prípadne inými investičnými aktívami,
- svoje mince najlepšie a najbezpečnejšie nakúpite a predáte na aukciách renomovaných spoločností. Tie vám dokážu garantovať kvalitu a pravosť mincí,
- nikdy nekupujte mince od niekoho, koho nepoznáte. Nedajte sa zlákať predstavou „výhodného“ nákupu, pretože možné riziko je v takomto prípade vždy len na strane kupujúceho.
Najvzácnejšie mince sveta
Ako mince nadobúdajú svoju hodnotu? Niektoré tým, že ich je málo. Iné majú chybu, získanú razením alebo tlačením (v prípade bankoviek). No a niektorým hodnotu pripíšu samotní zberatelia tak, že ich na aukciách kúpia za obrovské peniaze. Najvzácnejšou mincou sveta je aktuálne strieborný americký Flowing Hair Dollar z roku 1794. V januári 2013 bola jedna zo 130 existujúcich mincí predaná za viac ako 10 miliónov amerických dolárov.
Najdrahšou slovenskou mincou je zlatý pätnásťdukát kráľa Mateja. Slovenský obchodník mincí ju v dražbe vydražil za 100 000 eur a jej cena už stihla vzrásť na dvojnásobok. Obsah zlata, obsiahnutého v tejto minci však nedosahuje hodnotu ani 1000 eur. Krásny príklad toho, aký je rozdiel medzi zberateľskou a skutočnou hodnotou mince.
Prvou digitálnou zberateľskou mincou na svete je tzv. LBCOIN, ktorú v júli 2020 vydala Bank of Lithuania (BoL). Ide o kombináciu klasickej numizmatiky a moderných technológií. Je venovaná Aktu nezávislosti Litvy, ktorý bol podpísaný 20 osobnosťami v roku 1918. LBCOIN predstavuje zaujímavý príspevok a možný obraz zberateľstva a numizmatiky budúcnosti.
Prečo investovať do mincí?
Zberateľom sa dnes môže stať už ktokoľvek. V numizmatike sa mieša túžba po bohatstve a investícií s vášňou a túžbou po poznaní. Popri budovaní zbierky sa totiž človek naučí veľa o histórii. Prečo by ste mali aj vy investovať do numizmatiky práve teraz?
- Dlhodobá investícia – numizmatika sa výškou zhodnotenia majetku už niekoľko rokov umiestňuje na popredných priečkach ako jedna z najlepších dlhodobých investícií.
- Generačná obmena – dlhoroční zberatelia postupne opúšťajú tento svet a ich dediči s nimi nezdieľajú rovnakú zberateľskú vášeň. Veľa vzácnych zbierok sa tak opätovne dostáva do dražby.
- Ľahké skladovanie – mince, rovnako ako známky, nezaberajú veľa miesta, sú ľahko skladovateľné aj prenášateľné.
- Počet aukcií – o vzrastajúcej obľube zberateľstva a numizmatiky a investičnom potenciáli mincí svedčí rastúci počet aukcií na Slovensku.
Numizmatika je zaujímavým hobby s potenciálom investičnej návratnosti, ktoré už dávno nie je určené len pre bohatých. Vyskúšajte si to aj vy a možno časom vybudujete naozaj vzácnu zbierku.
Nezabudnite si prečítať aj náš článok o vzácnych 2-ojeurových minciach.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/numizmatika-forma-investicie/