5 užitočných tipov, ako budovať finančnú gramotnosť detí

| 28.02.2021 | 5 minút čítania

5 užitočných tipov, ako budovať finančnú gramotnosť detí

Známy výrok “peniaze hýbu svetom” sa nehovorí nadarmo, a preto čím skôr sa s nimi človek naučí hospodáriť, tým lepšie. Ideálne je začať budovať finančnú gramotnosť u detí už v mladom veku. Môžete ich tak pomaly a vhodne privykať na svet dospelých, v ktorom má takmer všetko svoju cenu.

Zrejme každý rodič niekedy zažil situáciu, keď musí dieťaťu v obchode odoprieť hračku či sladkosť. Často sa pritom nevyhne hysterickej scéne, plaču či hádzaní sa o zem, čo vie byť  nepríjemné pre rodiča, okoloidúcich aj pre samotné dieťa.

Ako z toho von?

Učením detí, že všetko niečo stojí, že rodičia majú obmedzené prostriedky a je rozdiel medzi tým, keď niečo chceme a potrebujeme. Skúste niektoré z našich nasledujúcich tipov a uvidíte, ako rýchlo sa dočkáte (nielen) pokojných a ničím nerušených nákupov.

finančná gramotnosť aktivity pre deti 

Začnite už v predškolskom veku

Každé dieťa sa vyvíja individuálne a nedá sa preto určiť jednoznačná doba, kedy je správne začať s finančným vzdelávaním. Zvyčajne však dieťa dokáže chápať základy už v období 3 až 5 rokov, teda v predškolskom veku.

Určite je to preto vhodný čas začať deťom pomaly vysvetľovať mechanizmy a pojmy, ako sú ceny tovarov, peniaze a platenie, obchod, nákup a predaj, zarábanie či šetrenie.

S učením môžete začať už pri spomenutom nakupovaní tak, že dieťaťu budete ukazovať cenovky a vysvetľovať, že každá vec má určitú finančnú hodnotu a mamička či otecko zas majú v peňaženke len určitú sumu. Nemôžu si preto kúpiť všetko, na čo majú chuť, ale len to, čo naozaj potrebujú.

Ukážte im, že za všetko, čo si vyberú, treba pri pokladni zaplatiť a nemôžu si veci zobrať či zjesť len tak. Myslite na to, že pre deti je vždy jednoduchšia praktická ukážka ako teória.

Zvoľte správny jazyk a formu

S výukou finančnej gramotnosti môžete samozrejme začať aj doma. Užitočné sú na to rôzne hračkárske peniaze, no pokojne použite aj skutočné mince a bankovky. Nezabúdajte však, že nejde práve o najhygienickejšie predmety. Pomocou nich môžete dieťa učiť rozdiely medzi mincami, bankovkami a jednotlivými nominálnymi hodnotami.

Môžete ho naučiť spočítať si jednoduché nákupy tým, že k náhodným predmetom priradíte sumy podobne ako v obchode. Pri väčších deťoch si už viete zahrať aj rôzne spoločné hry typu Dostihy a stávky či Monopoly, ktorých je už dnes na trhu mnoho.

Pri vysvetľovaní finančných pojmov a mechanizmov vždy voľte čo najjednoduchší jazyk.

Dieťaťu samozrejme nebudete hneď vysvetľovať princíp hypotéky, úroku či inflácie, čo nechápu ani mnohí dospelí. Začnite od úplných základov a postupne vzhľadom na vek a mentálnu úroveň dieťaťa choďte viac do hĺbky. Keď pochopí, čo sú peniaze, na čo slúžia a ako funguje obchod, môže sa ďalej učiť, odkiaľ peniaze pochádzajú, ako ich zarábame, ako môžu vyzerať v ktorej krajine či prečo je dobré ich šetriť a zhodnocovať.

čo je to finančná gramotnosť 

Učte deti s Ralfom

Ak na výuku finančnej gramotnosti nemáte dostatok času či trpezlivosti, máme skvelé riešenie! Presne pre vás sme totiž vytvorili sériu náučno-zábavných videí RALF OBJAVUJE s naším vesmírnym maskotom Ralfom v hlavnej úlohe. V troch častiach sa vaše deti hravou formou naučia, ako sa peniaze zarábajú, ako sa šetria či ako sa platí platobnou kartou.

Obľúbená chlpatá žltá postavička Ralf deťom prostredníctvom jednoduchého detského jazyka vysvetľuje, na čo všetko sú vlastne peniaze a ako to s nimi na našej planéte funguje. Videá sú popretkávané veselými príhodami a milými vtipmi, vďaka ktorým sa deti okrem učenia aj zabavia.

Pustite si ich spolu s nimi a uvidíte, že pobavia aj vás. :)

Dajte deťom vreckové

Ako sa dá najjednoduchšie naučiť hospodáriť s peniazmi? No predsa praxou. Nebojte sa preto deťom zveriť malý obnos peňazí a nechajte ich, nech s nimi naložia podľa vlastného uváženia. Dovoľte im napríklad kúpiť si v obchode niečo do určitej hodnoty, napríklad 5 eur.

Nechajte voľbu len na nich, no následne ju s nimi skonzultujte a vysvetlite im, či s peniazmi naložili správne alebo by to šlo aj rozumnejšie. Učte ich tiež odkladať si peniaze na vysnívané veci, aby sa naučili, že trvá istý čas, kým si ich budú môcť dopriať. Naučia sa tak vážiť si hodnotu vecí.

Od istého veku, približne 6-7 rokov, je tiež vhodné deťom dávať vreckové.

V akej hodnote a akým spôsobom ho budete realizovať, je len na vás. Peniaze môže dieťa dostávať na dennej, týždennej aj mesačnej báze a pozorovaním jeho hospodárenia môžete pravidelnosť meniť. Pri mesačnom vreckovom sa dieťa rýchlejšie naučí, že si musí finančné prostriedky rozdeliť v čase a keď ich minie hneď, na zvyšok mesiaca mu nič neostane.

Denné vreckové mu zas dáva menšiu finančnú slobodu a vám väčšiu kontrolu nad tým, ako s peniazmi hospodári. Preto je pre menšie deti vhodná denná či týždenná frekvencia a až pre väčšie deti, na úrovni stredoškolákov, mesačná. Sumu vypočítajte približne podľa dní a toho, na čo by malo dieťa peniaze využiť - či na desiatu, šport, hračky, darčeky alebo záľuby.

financna gramotnost deti 

Choďte príkladom

Ako takmer pri všetkom, čo sa výchovy týka, aj tu platí, že by ste práve vy mali ísť príkladom. Ak vaše dieťa vidí, že s peniazmi zaobchádzate rozumne, riadite sa rozpočtom, nenakupujete impulzívne a premýšľate nad tým, za čo platíte, s veľkou pravdepodobnosťou preberie vaše vzorce správania.

Platí to aj opačne.

Ak je vaša finančná gramotnosť na nízkej úrovni a nehospodárite dobre, dieťa sa nebude mať odkiaľ naučiť správny spôsob. Žiadny extrém však nie je dobrý, preto napríklad ak budete dieťaťu materiálne veci príliš odopierať, bude si svoju depriváciu kompenzovať potajomky rôznymi dostupnými spôsobmi.

Finančná gramotnosť patrí k základným zručnostiam, ktoré potrebujeme pre spokojný život , preto veríme, že si ju vaše ratolesti osvoja už v útlom veku. Držíme vám palce a spravíme všetko pre to, aby sme vám aj naďalej prinášali užitočné tipy zo sveta financií.

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/5-uzitocnych-tipov-ako-budovat-financnu-gramotnost-deti/