Počet ľudí v dôchodkom veku neustále rastie – zabezpečte si ten svoj
| 05.11.2024 | 2 minúty čítania

Určite ste už počuli, že „Slovensko starne”. Aj keď sa vám to možno ešte nezdá, tento fakt má vplyv aj na vás. Prečo to tak je a na čo by ste sa mali pripraviť?Slovensko starne rýchlejšie, než by sme si mohli myslieť, ale stále si pomerne málo ľudí uvedomuje, na čo všetko má táto zmena dopad.
Koľko máme rokov?
Za posledných 30 rokov sa veková štruktúra obyvateľov Slovenska výrazne zmenila, aj keď celkový počet obyvateľov zostal takmer rovnaký.
- Kedysi deti do 14 rokov tvorili skoro 23 % populácie, dnes je to len 16 %.
- Podiel ľudí, ktorí pracujú, vzrástol len na 66 %.
- Výrazne vzrástol počet dôchodcov – z 11 % na 18 %.
Vypočitajte si svoj optimálny dôchodok
Aké bude vekové zloženie obyvateľstva v roku 2050?
Pozrime sa na to, ako bude Slovensko vyzerať v roku 2050 podľa najnovšej predpovede Eurostatu. Na Slovensku bude:
-
detí do 14 rokov bude približne o 150-tisíc menej,
-
počet obyvateľov v produktívnom veku klesne o viac ako 600-tisíc a
-
počet ľudí v poproduktívnom veku naopak narastie o ďalšieho pol milióna.
Zatiaľ čo dnes ľudia v produktívnom veku tvoria 66 % populácie, v roku 2050 to bude len 57 %, pričom počet ľudí v dôchodkovom veku sa zvýši z 18 % na takmer 30 %.
Pred 30 rokmi na jedného dôchodcu pripadalo skoro šesť pracujúcich ľudí. Dnes sú to menej ako štyria a v roku 2050 to budú už len dvaja. To znamená, že dvaja pracujúci budú musieť svojimi dôchodkovými odvodmi uživiť jedného dôchodcu, čo bude veľmi náročné.
Priemerný vek dožitia rastie, vek odchodu do dôchodku sa mení
Starnutie obyvateľstva už teraz spôsobuje veľké problémy. Dôchodkový systém je pod tlakom, v zdravotníctve chýbajú kapacity a v mnohých oblastiach je nedostatok pracovnej sily. Priemerný vek dožitia rastie, čo znamená, že náklady na dôchodky a zdravotnú starostlivosť sa zvyšujú.
V súvislosti s tým bol upravený aj nový vek odchodu do dôchodku.
Dotkne sa najmä narodených od roku 1967. Podľa platnej legislatívy sa bude dôchodkový vek opäť určovať podľa priemernej dĺžky života.
Výšku veku obyvateľstva neovplyvníte, avšak pripraviť sa na svoj dôchodok môžete už teraz. Myslite na svoju budúcnosť a začnite si sporiť na dôchodok, aby ste mali spokojnejšiu starobu, aj keď sa dôchodkový vek bude zvyšovať a podmienky budú náročnejšie.
Podobné správy
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/dds/pocet-ludi-dochodkom-veku-neustale-rastie-zabezpecte-si-ten-svoj/