Poškodená bankovka: Viete, kedy máte nárok na jej výmenu?
| 01.08.2019 | 3 minúty čítania
Poškodená bankovka: Viete, kedy máte nárok na jej výmenu?
S poškodenými bankovkami sa už stretol zrejme každý. Niekedy si škodu spôsobíte sami – neopatrným vyberaním z peňaženky alebo z vrecka. Inokedy si nevšimnete, keď vám takúto bankovku vydajú pri nákupe v obchode. Viete, čo robiť s poškodenou bankovkou a kedy máte nárok na jej výmenu?
Platia jasné pravidlá
Bankovky sú z papiera a papier je krehký. Stačí chvíľa a bankovka sa poškodí, natrhne, navlhne alebo ju nechtiac oblejete niečím, čo na jej povrchu zanechá škvrny. S takýmto opotrebovaním a poškodením zákon počíta. Vtedy hovoríme o bankovkách opotrebovaných obehom.
Málo poškodené bankovky by mali obchodníci a predajcovia prijať a vy by ste nimi mali bez problémov zaplatiť. Čo však robiť, keď je bankovka poškodená natoľko, že ste nútení ju vymeniť? Aj pri výmene bankoviek platia jasné pravidlá.
Kedy máte nárok na výmenu?
Poškodené a zničené bankovky, ktoré spĺňajú určité kritériá,vymieňajú národné centrálne banky eurozóny a aj všetky komerčné banky. Tu si treba dať pozor, lebo komerčná banka vám vymení bankovky, ktoré sú kompletné, natrhnuté alebo im chýba iba nepatrná časť (menej ako 1 cm z bankovky). Centrálna banka, v našom prípade Národná banka Slovenska (NBS), vymení aj peniaze, ktorým chýba viac ako nepatrná časť.
NBS vymieňa bankovky a mince, znehodnotené do 50 %. V prípade poškodenia nad 50 % už musíte preukázať, že chýbajúce časti boli zničené. Vymenia vám aj bankovky popísané poznámkami, číslami alebo krátkymi vetami. Takisto vám vymenia znehodnotené mince, ak nie sú prevŕtané alebo inak úmyselne poškodené.
Kedy za výmenu neplatíte?
Výmena poškodených bankoviek v Národnej banke Slovenska je väčšinou bezplatná. Komerčné banky takúto výmenu nemusia urobiť zadarmo. Poškodené peniaze môžu zamieňať len v prípade, keď do šírky a do dĺžky bankovky chýba menej ako 1 cm. Poplatky si každá banka určuje podľa seba a cena za výmenu je zvyčajne určité percento z hodnoty bankovky.
Osobitné podmienky výmeny poškodených bankoviek
Ak existujú pochybnosti o vašom oprávnenom vlastníctve bankovky, musíte o tom doložiť dôkaz. Bankovky môžu byť poškodené a znehodnotené atramentovými škvrnami, zariadením proti krádeži alebo môžu byť znečistené natoľko, že ohrozujú zdravie a bezpečnosť. V takýchto prípadoch ste povinný predložiť príslušné vyhlásenie alebo posudok, ktoré preverí Národná banka Slovenska.
Náhradu vám neposkytnú za úmyselne poškodené bankovky, ak pochádzajú z trestného
činu alebo bol ich poškodením trestný čin spáchaný. Nárok na výmenu strácate aj v prípadoch podozrenia, že sú bankovky falošné alebo majú poškodené neviditeľné ochranné prvky.
Ak si poškodenie bankovky všimnete neskôr, nezúfajte. Opotrebovanie obehom a bežne poškodené bankovky sú zákonom akceptované a prijímajú ich aj pokladníci a obsluha. Problém nastáva až pri výraznejšom znehodnotení. Práve vtedy je čas navštíviť banku.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/poskodena-bankovka-viete-kedy-mate-narok-jej-vymenu/