SEPA platby využívame všetci. Viete, čo znamená táto skratka?
| 22.08.2024 | 5 minúty čítania
Už je to niekoľko rokov, čo boli 1. februára 2014 zavedené SEPA platby. Tie výrazne zmenili podobu bezhotovostného platobného styku a priniesli mnoho zjednodušení a vylepšení. Napriek tomu má veľa ľudí stále iba nejasnú predstavu, čo sa pod skratkou SEPA vlastne skrýva.
Pozrime sa na ňu teda trochu bližšie.
V tomto článku vám prinášame komplexné informácie o SEPA platbách a odpovede na najčastejšie otázky, ktoré tento typ platieb prináša.
Čo znamená SEPA?
SEPA je skratkou pre Single Euro Payments Area, čo by sa dalo preložiť ako Jednotná oblasť platieb v eurách. Už z názvu je jasné, že jeho cieľom je stierať akékoľvek pomyselné „transakčné hranice“ medzi členskými štátmi.
Táto iniciatíva Európskej únie umožňuje jednoduchú a efektívnu realizáciu bezhotovostných platieb v eurách v rámci 36 krajín, ktoré patria do tzv. SEPA zóny. Vďaka tomu sa platby medzi jednotlivými krajinami stali rovnako jednoduchými a lacnými ako domáce platby.
Čo je to SEPA platba, inkaso a čo prevod?
- SEPA platba, SEPA úhrada, alebo po anglicky SEPA Credit Transfer – je jednorazový bezhotovostný prevod finančných prostriedkov v eurách medzi bankovými účtami v rámci krajín SEPA zóny. Tento typ platby umožňuje jednoduché, rýchle a lacné prevody peňazí v rámci Európy. Je to úhrada, ktorú zadáva platca prostredníctvom bankového prevodu.
- SEPA inkaso alebo po anglicky SEPA Direct Debit – je vlastne inkaso, teda pravidelne opakovaná platba, v eurách v rámci SEPA zóny so štandardizovanými podmienkami. Umožňuje príjemcovi platby automaticky stiahnuť peňažné prostriedky z účtu platiteľa (dlžníka). Využíva sa pre zjednodušenú úhradu za služby, napr. za plyn, elektrinu, internet, nájom, predplatné, splátky úverov a podobne. Zaujímavosťou je, že pred zavedením SEPA nebolo vôbec možné realizovať medzištátne inkaso.
Ako platiť cez SEPA?
Platby v rámci SEPA zóny sú veľmi jednoduché, intuitívne a bezpečné, čo je aj ich cieľom. Existujú dva hlavné spôsoby, ako takéto platby realizovať, a je nimi SEPA platba a SEPA inkaso, ktoré sme vám vysvetlili v predošlých odstavcoch.
Ako tieto typy platieb zrealizovať?
Ako vykonať SEPA platbu
Tu je jednoduchý postup, ako zrealizovať SEPA úhradu:
-
Prihláste sa do svojho internet bankingu alebo navštívte pobočku svojej banky.
-
Vyberte možnosť pre SEPA platbu alebo možnosť zadať novú platbu. Táto možnosť sa môže v závislosti od banky nazývať rôzne.
-
Zadajte údaje príjemcu:
- Meno príjemcu (názov spoločnosti alebo meno osoby).
- IBAN (International Bank Account Number) príjemcu – číslo účtu v medzinárodnom formáte.
- BIC/SWIFT kód príjemcovej banky (ak je požadovaný, ale pre SEPA úhrady zvyčajne stačí IBAN).
- Zadajte sumu: Uveďte sumu, ktorú chcete previesť, a uistite sa, že mena je nastavená na eurá (EUR).
-
Pridať referenciu alebo poznámku (voliteľné): Môžete uviesť účel platby alebo číslo faktúry, ktoré pomôžu príjemcovi identifikovať platbu.
-
Skontrolujte zadané údaje: Pred potvrdením platby dôkladne skontrolujte všetky zadané informácie.
-
Potvrďte a autorizujte platbu: V závislosti od banky budete musieť platbu autorizovať pomocou SMS kódu, PIN kódu, biometrie alebo inej formy overenia.
-
Platba je spracovaná: Štandardné SEPA platby (s výnimkou Okamžitých platieb) sú obvykle zrealizované do jedného pracovného dňa (D+1).
Ako nastaviť SEPA inkaso
Tu je jednoduchý postup, ako si môžete nastaviť pravidelné platby za služby prostredníctvom SEPA inkaso:
-
Podpíšte mandát pre SEPA inkaso: Kontaktujte spoločnosť alebo poskytovateľa služieb, ktorému chcete povoliť inkaso. Vyplňte a podpíšte mandát (súhlas), kde uvediete svoje údaje, IBAN a ďalšie potrebné informácie.
-
Dajte mandát príjemcovi: Spoločnosť alebo poskytovateľ služieb predloží tento mandát vašej banke a začne proces inkasa.
-
Kontrolujte platby na svojom účte: Pravidelné platby budú automaticky strhávané z vášho účtu podľa podmienok uvedených v mandáte. Sledujte preto, či platby odchádzajú z vášho účtu správne.
Aký je to SEPA formát čísla účtu?
Jednou zo zmien, ktoré SEPA postupne prinieslo, bolo zavedenie čísla účtu IBAN (International Bank Account Number – Medzinárodný formát čísla bankového účtu) namiesto pôvodného formátu BBAN. Zanikla tak povinnosť uvádzať BIC SWIFT kód banky príjemcu.
IBAN je akýmsi jednotným tvarom, v ktorom sa skrývajú všetky čísla potrebné na identifikáciu účtu.
IBAN
Je kód zložený z kombinácie písmen a čísel, ktorý obsahuje:
- Kód krajiny
- Kontrolné číslice
- Kód banky
- Číslo účtu
Príklad IBAN: SK68 8180 0000 0070 0123 4567
Vysvetlenie:
- SK: Kód krajiny (Slovensko)
- 68: Kontrolné číslice
- 8180: Kód banky (napr. Štátna pokladnica)
- 0000 0070 0123 4567: Číslo účtu
Sú SEPA platby okamžité?
Okamžité platby umožňujú prevod finančných prostriedkov medzi bankovými účtami v rámci SEPA do niekoľkých sekúnd, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni, vrátane sviatkov. Nie všetky SEPA platby sú však automaticky okamžité.
Podmienkou je, aby tieto platby podporovala vaša banka a zároveň aj banka príjemcu.
Ktoré banky na Slovensku majú okamžité platby?
V súčasnosti túto možnosť podporuje väčšina veľkých bánk, a to vrátane Raiffeisen banky. Podmienky a poplatky bánk za realizáciu okamžitých platieb sa však môžu líšiť.
Okamžité platby v Raiffeisen banke
Pre okamžité SEPA platby u nás platia nasledovné podmienky:
- zadanie je možné len cez Internet banking,
- prevod trvá len niekoľko sekúnd,
- limit pre odoslané platby je 3 000 EUR denne.
- platby sú realizovateľné ktorýkoľvek deň v týždni aj počas víkendov a sviatkov.
Aký je rozdiel SEPA vs SWIFT?
SEPA (Single Euro Payments Area) a SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) sú dva rôzne systémy pre medzinárodné platby. Hoci oba systémy umožňujú vykonávanie cezhraničných transakcií, existujú medzi nimi rozdiely v:
- geografickej pôsobnosti,
- mene,
- rýchlosti,
- nákladoch a
- type transakcií.
V skratke je SEPA obmedzená na krajiny Európy a menu EUR, kým SWIFT je globálna sieť, ktorá zahŕňa viac ako 200 krajín a viacero mien.
SEPA zóna: Ktoré krajiny sú jej členmi?
SEPA zóna zahŕňa krajiny Európskej únie (EÚ), krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), a niektoré ďalšie krajiny a územia. Nie všetky krajiny SEPA používajú menu euro.
Tu je zoznam členov:
Členské štáty Európskej únie (EÚ) |
Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko |
Krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) |
Island, Lichtenštajnsko, Nórsko |
Iné európske krajiny a územia, ktoré sú členmi SEPA |
Andorra, Monako, San Maríno, Spojené kráľovstvo (aj po Brexite), Švajčiarsko, Vatikánsky mestský štát (Vatikán) |
Zámorské územia a oblasti, ktoré sú členmi SEPA |
Gibraltar (zámorské územie Spojeného kráľovstva), Mayotte (zámorské územie Francúzska), Saint-Pierre a Miquelon (zámorské územie Francúzska) |
Ako to fungovalo pred SEPA platbami?
Možno si spomínate na situáciu spred vyše 10 rokov. Napriek tomu, že na Slovensku už bolo zavedené euro, so zahraničnými platbami to nevyzeralo bohvieako ružovo. Ak ste napríklad pracovali v Rakúsku alebo Nemecku, s veľkou pravdepodobnosťou ste museli mať dva bankové účty – jeden doma a jeden v zahraničí.
To isté platilo, ak vaše dieťa študovalo v cudzom štáte.
Uhrádzať mu školné alebo nájomné z domu bolo nadmieru nevýhodné. Mnohokrát to bola samotná škola či zamestnávateľ, ktorý vám prikázal, aby ste disponovali aj účtom v danej krajine.
Za úhradu hotela v Grécku či tovar z Talianska ste si nielen znamenite priplatili, ale museli ste si počkať aj 3 a viac dní, kým peniaze dorazili. O súvisiacich starostiach a vyskytujúcich sa zádrhoch ani nehovoriac.
Problémových situácií teda bolo viac než dosť. Práve tieto sa rozhodla Európska únia vyriešiť zavedením tzv. SEPA zóny. Motivovalo ju k tomu jednak rozšírenie spoločnej meny, ale aj zvýšený pohyb obyvateľov medzi členskými štátmi (hlavne študijné a pracovné pobyty) a expandovanie firiem na zahraničné trhy.
Vznikol teda projekt SEPA, ktorého cieľom bolo zjednotiť pravidlá a štandardy pri realizácii bezhotovostných platieb.
Čo nám SEPA platby umožňujú?
- Jednoduchší, lacnejší a rýchlejší bezhotovostný styk (oceníte ho napríklad pri úhrade vopred za hotel alebo objednávke cez internet),
- možnosť využívania jedného účtu, ako aj výberu a platby tou istou platobnou kartou doma a všade inde v SEPA zóne,
- štandardizované a všeobecne akceptované platobné karty s vycibrenými bezpečnostnými prvkami.
Navyše zmizli všetky rozdiely medzi domácimi a cezhraničnými finančnými transakciami. Všetky benefity SEPA platieb sa týkajú tak kreditných, ako aj debetných kariet.
Aké sú výhody SEPA pre organizácie a firmy?
SEPA zóna má, samozrejme, obrovský prínos hlavne pre spoločnosti, ktoré podnikajú vo viacerých štátoch. Keďže spracovanie transakcií prebieha v spoločnom formáte, vo veľkej miere sa zjednodušili firemné procesy.
Keďže firmám teoreticky stačí mať jeden účet, znížili sa aj náklady spojené s vedením účtov či poplatky za presuny financií.
Posielam peniaze vnútroštátne. Je to tiež SEPA platba?
Áno. Jednoducho povedané, všetky vnútroštátne transakcie (inkasá, prevody peňazí a iné formy úhrady) boli v roku 2014 nahradené SEPA transakciami. Môže byť trochu zavádzajúce vidieť pri vnútroštátnom prevode slovo SEPA, ale nemusíte sa báť.
Neznamená to, že za uskutočnenie transakcie vám bude stiahnutý vyšší poplatok. Veríme, že teraz už máte lepší prehľad o SEPA platbách a o všetkom, čo se sebou prinášajú.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/ucet/sepa-platby-vyuzivame-vsetci-viete-co-znamena-tato-skratka/