5 užitočných tipov, ako šetriť počas pandémie koronavírusu
| 30.03.2021 | 5 minút čítania
Koronavírus väčšinu z nás zavrel medzi štyri steny bytov a domov a prinútil pracovať z home office. Či chceme, alebo nie, výrazne zasiahol aj oblasť našich financií. Napriek všetkým negatívam nám pandémia poskytla aj jednu skvelú príležitosť – priviedla nás k hľadaniu nových spôsobov, ako ušetriť.
Vyhodnoťte zmeny vo výdavkoch
Ak ste to doteraz neurobili, je čas na zhodnotenie aktuálnej finančnej situácie. Koronavírus prednedávnom „oslávil“ rok svojho vystrájania na Slovensku a vy tak môžete spoľahlivo povedať, ako sa vaše rodinné financie zmenili, čo sa dá zlepšiť a či vôbec vidíte priestor na šetrenie.
Výdavky všeobecne delíme na dva druhy:
- základné (nevyhnutné) výdavky,
- výdavky podľa vlastného uváženia.
Základné výdavky mohli pred pandémiou tvoriť približne 40 % vášho mesačného príjmu. Home office vám pomohol znížil cestovné náklady, spotreba energií však mohla stúpnuť. Prestali ste sa stravovať v reštauračných zariadeniach a namiesto toho ste prešli na domácu stravu.
Donášky jedla sú lákavé a môžete v rámci nich podporiť svoj obľúbený podnik, ak však chcete ušetriť, vzdajte sa ich alebo ich aspoň výrazne obmedzte (víkendová donáška „za odmenu“). Aj takýmto spôsobom môžete na základných výdavkoch ušetriť minimálne o 10 % viac.
Pred koronakrízou ste mohli na výdavky podľa vlastného uváženia (zábava, kávičkovanie, návštevy kina, divadla, atď.) minúť asi 20 % mesačného príjmu. Vďaka rôznym obmedzeniam a lockdownom môžete dosiahnuť výraznú úsporu až do výšky 10 %. Skontrolujte si svoje bankové výpisy za posledný polrok a odhadnite, koľko ste dokázali ušetriť na veciach, na ktoré vďaka kríze momentálne nemíňate peniaze.
Prerozdeľte svoje výdavky
Po vyhodnotení všetkých výdavkov by malo nastať ich opätovné prerozdelenie. Zamerajte sa sa na to, na čo peniaze míňať musíte (primárne výdavky) a na čo ich míňať chcete (sekundárne výdavky).
Mali by ste byť schopní zaradiť jednotlivé výdavky do príslušnej kategórie a rozhodnúť sa, čo je možné vylúčiť, aby ste dokázali udržať a vyvážiť svoje mesačné príjmy a výdavky. Pomôže vám to najmä vtedy, ak pandémia negatívne ovplyvnila vaše pravidelné príjmy – či už z dôvodu zníženia platu alebo straty zamestnania.
Pracujte s rozpočtom
„Budgeting“, alebo rozpočtovanie, je jednou z pozitívnych vecí, ktorú si môžete z pandémie odniesť. Veľa vecí momentálne nemôžete ovládať, kam však dávate svoje peniaze, to ovládať môžete. Stanoviť si presný mesačný rozpočet by malo byť vaším tretím krokom pri snahe o šetrenie. Tu je niekoľko položiek, ktoré vám môžu pomôcť znížiť výdavky a ušetriť:
- Predplatné online aplikácií – možno práve neutrácate veľa peňazí za fyzické služby, ale tie digitálne môžu časom znamenať dieru vo vašom rozpočte. Neznamená to, že musíte čeliť domácej karanténe bez Netflixu, mali by ste však obmedziť všetky aplikácie, ktoré nepotrebujete. Ak využívate viac streamovacích televíznych služieb, vyberte si len jednu. Platí to aj pre hudbu, spravodajstvo a všetky ďalšie služby, ktoré máte predplatené a možno o tom ani neviete.
- Internet a mobilný telefón – potrebujete toľko mobilných dát, aj keď ste stále doma pripojený na wifi? Informujte sa u svojho operátora, či pre vás nemá lepšiu ponuku, alebo si spravte prieskum aj u iných operátorov na trhu. Lacnejšia ponuka znamená viac ušetrených peňazí.
- Menej donášok jedla – o tomto bode sme už písali vyššie, ale je dôležité ho spomenúť zas. Pri snahe balansovať s mesačným budgetom na určitej úrovni vám môžu pravidelné donášky spôsobiť seriózne problémy. Snažte sa radšej pravidelne nakupovať a pripravovať si jedlo doma. Ktovie, možne v sebe objavíte nečakaný kuchársky talent. Čo však vieme určite je, že ušetríte.
- Začnite sporiť na dôchodok – tento bod sa oplatí najmä z dlhodobého hľadiska. Pandémia nám ukázala, aké dôležité je plánovať do budúcna. S Raiffeisen bankou môžete napríklad na osobnom dôchodkovom účte sporiť bez toho, aby ste čokoľvek platili zo svojich peňazí.
Neutrácajte za veci, ktoré nepotrebujete
Nákupnú paniku, ktorá sprevádzala prvý mesiac korony na Slovensku, máme našťastie za sebou. Skontrolujte, čo máte doma v policiach skôr, ako sa vyberiete do obchodu. Po roku pandémie by ste už mali mať vytvorené dostatočné zásoby trvanlivých potravín a v obchode si tak môžete všímať najmä čerstvé produkty.
Zbytočne neutrácajte ani za oblečenie. Načo vám je nová košeľa alebo nohavice, keď aj tak väčšinu času trávite doma v teplákoch? Aj takéto uvažovanie vám pomôže v pandemických časoch udržať rozpočet nad hladinou.
Nájdite si bočný zdroj príjmu
Nespoliehajte sa len na jeden zdroj príjmu. Pandémia je vynikajúcou príležitosťou, ako zúročiť svoje schopnosti a nájsť si „bokovku“. Tá môže znamenať zníženie finančného stresu, ktorý by ste inak pociťovali a zvýšenie vašich schopností efektívne si odkladať peniaze.
Existuje veľa pracovných príležitostí, ktoré môžete využiť. Radi šoférujete? Môžete si privyrobiť ako kuriér alebo rozvážať jedlo. Ak preferujete prácu online, môžete sa venovať copywritingu, gramatickým úpravám článkov, grafickému dizajnu, tvorbe webstránok a podobne.
Ušetríte, ak budete pripravení
Celý svet bojuje s pandémiou ochorenia COVID-19. Vaše financie však nemusia za každú cenu trpieť. Úplné zníženie určitých výdavkov nie je pre každého ideálnym riešením, ale pomôže vám udržať sa počas tejto krízy v dobrej finančnej forme.
Je tiež dôležité byť pripravený na to, čo príde po kríze. Ak už teraz podniknete základné kroky, zaistíte, aby bola vaša záchranná finančná sieť na dosah skôr, ako vás pandémia ovplyvní akýmkoľvek ďalším spôsobom.
Chcete sa o šetrení dozvedieť viac? Prečítajte si aj naše články o tom, ako efektívne šetriť v novom desaťročí, alebo ako ušetriť na spotrebe elektrickej energie a vykurovaní.
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/5-uzitocnych-tipov-ako-setrit-pocas-pandemie-koronavirusu/