Nízky či minimálny dôchodok: Ako mu predísť?

| 17.04.2023 | 3 minúty čítania

Nízky či minimálny dôchodok: Ako mu predísť?

Asi každý z nás sa chce mať na dôchodku dobre a užiť si jeseň života naplno. Predpokladom k naplneniu tohto cieľa je nielen pevné zdravie, ale aj slušný dôchodok. Poradíme vám, čo robiť, aby vaša penzia nebola nízka.

Dôchodok je obdobím v živote človeka, kedy by mu mal byť dopriaty zaslúžený odpočinok a dostatok času na rodinu a záľuby. Na druhej strane však môže dôchodok priniesť aj rapídny pokles príjmov a s tým spojené finančné problémy.

Napriek tomu, že životné náklady na dôchodku zvyčajne klesajú, nízky príjem môže zatočiť s vaším rozpočtom.

O koľko sa môže znížiť váš príjem?

Výšku vášho budúceho dôchodku ovplyvňuje viacero faktorov, pričom tým najdôležitejším z nich je výška vášho príjmu a stav vašich úspor v II.III. pilieri. Aj keď je váš aktuálny príjem dostatočný, neznamená to, že taký musí byť aj váš dôchodok. Aby ste mali akú-takú predstavu, jeho orientačnú výšku si môžete vypočítať v dôchodkovej kalkulačke.

Na rýchle ilustrovanie poklesu v príjmoch poslúži aj porovnanie aktuálnej priemernej mzdy s priemerným dôchodkom na Slovensku. Kým priemerná mzda v národnom hospodárstve dosiahla v roku 2022 hodnotu 1 304 EUR, priemerný dôchodok v rovnakom období iba 520 EUR.

Ide teda o asi 60-percentný pokles príjmu.

Prečo dôchodky klesajú?

Dôvodov, prečo sa zväčšuje rozdiel medzi platmi a dôchodkami, je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším je demografický vývoj. Podľa neho naša populácia stále viac starne. Kým dnes na jedného dôchodcu pripadajú 4 ľudia v produktívnom veku, v roku 2050 to nebudú ani 2 ľudia.

Príčinou tejto demografie je najmä dlhodobo nízka pôrodnosť.

V porovnaní s dneškom tak bude počet ľudí poberajúcich dôchodok narastať a počet tých, ktorí budú vstupovať na trh práce, bude naopak klesať. To má za následok postupné znižovanie príjmov odvodov do Sociálnej poisťovne, ktorá ich bude mať čoraz menej.

Štát tak bude môcť vyplácať len také dôchodky, na ktoré bude mať peniaze. Nízke dôchodky sú tak realitou, ktorá nás čaká a na ktorú sa musíme pripraviť.

Demografický vývoj ilustruje nasledujúci obrázok:

Ako si zabezpečiť dobrý dôchodok?

Keďže štát nám dostatočne vysoký dôchodok nebude môcť zaručiť, budúcnosť máme predovšetkým vo svojich rukách. Spôsobom, ako si vyšší dôchodok zabezpečiť, je doplnkové dôchodkové sporenie, známe aj ako III. pilier.

Sporenie v III. pilieri vám môže zvýšiť mesačný príjem na dôchodku až o stovky eur.

Čím skôr sporenie uzavriete, tým viac si môžete nasporiť. Podľa aktuálnych odhadov si napríklad aktívne sporiaci klienti DDS Tatra banky dokážu zvýšiť svoj príjem na dôchodku v priemere až o 260 EUR* počas desiatich rokov. 

Vezmite budúcnosť do vlastných rúk a začnite si odkladať na dôchodok už dnes

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/dds/nizky-ci-minimalny-dochodok-ako-mu-predist/