Viete, kedy máte nárok na odchod do dôchodku a čo naň vplýva?

17.04.2019

Viete, kedy máte nárok na odchod do dôchodku a čo naň vplýva?

Viete, ako vypočítať dátum svojho odchodu do dôchodku? Ovplyvní vás novela zákona o takzvanom dôchodkovom strope? Na tieto otázky, ale aj na mnoho ďalších, nájdete odpoveď v tomto článku.

Dôchodkový vek sa dostal aj vďaka novele ústavy do centra pozornosti širokej verejnosti. Takzvané zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov nadobudne účinnosť od 01. 07. 2019.

Aké je nové znenie ústavy o takzvanom dôchodkovom strope?

Presná formulácia, ktorou sa ústava a odchod do dôchodku mení, znie: „vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov“. Nakoľko je táto zmena čerstvá, na konkrétnych metodických pokynoch pre Sociálnu poisťovňu ešte pracujú právnici.

Ako zistíte dátum odchodu do dôchodku do 30. 06. 2019?

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť výpočet svojho odchodu do dôchodku, je použitie kalkulačky. Okrem kalkulačky, ktorá vám pomôže s výpočtom do 30. 06. 2019, sa môžete priebežne informovať aj na stránkach Sociálnej poisťovne, kde môžete nájsť aj aktuálne novinky či zmeny týkajúce sa dôchodku.

Ako zohľadňuje novela ústavy ženy s deťmi?

Okrem spomínanej vrchnej vekovej hranice odchodu do dôchodku novela ústavy počíta aj s úľavami pre ženy s deťmi. Konkrétne ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, odídu do dôchodku o 6 mesiacov skôr. Ženy, ktoré vychovávali dve deti, majú nárok na odchod do dôchodku o jeden rok skôr.

Zmenou oproti pôvodnému stavu je kategória žien s troma a viacerými deťmi. Do 01. 07. 2019 zákon ešte rozlišuje ženy so štyrmi deťmi a ženy s piatimi a viacerými deťmi. Po novom však tieto dve kategórie zaniknú, pričom budú začlenené do skupiny žien s troma a viacerými deťmi. Tie budú mať nárok na zvýhodnený odchod do dôchodku o rok a pol.

Základné piliere dôchodkového zabezpečenia a ústava

Sporenie na dôchodok má svoje pevné miesto už aj v ústave: „Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.“

Čo to pre vás znamená? Nech už pôjdete do dôchodku v akomkoľvek veku, je dobré, keď sa budete spoliehať aj na seba, nielen na štát. Tak, ako sa mení politická situácia, menia sa aj zákony či ústava.

Ak ešte žiadne doplnkové dôchodkové sporenie zabezpečené nemáte, už so šetrením dlhšie nečakajte. V prípade, že sa v jednotlivých dôchodkových pilieroch až tak neorientujete, zoznámte sa s tretím pilierom v našom staršom článku.


Ako si založiť doplnkové dôchodkové sporenie?

1. Navštívte nás v ktorejkoľvek pobočke alebo nám zavolajte na Infolinku
Dôležité je zistiť, či vám na doplnkové dôchodkové sporenie bude prispievať váš zamestnávateľ. Mnohé firmy majú medzi svojimi benefitmi aj štedré príspevky zo strany zamestnávateľa. Informujte sa o tejto možnosti na svojom pracovisku a využite výhody, ktoré sú vám ponúkané.

2. Nechajte si vypočítať, koľko viete usporiť
Nastaviť čiastku, ktorú si môžete mesačne odkladať, nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Obráťte sa preto na odborníkov na našich pobočkách. Spoločne urobíme odhad sumy, ktorú si môžete dovoliť mesačne odkladať na dôchodok. Určíme ju na základe vašich údajov a vy tak získate obraz o tom, koľko si dokážete nasporiť kým odídete do dôchodku.

3. Nastavte si cieľovú sumu
Nastavenie každého sporenia sa viaže k výslednej sume, ktorú chcete získať. Sami viete, koľko chcete mať navyše ušetrené k dátumu odchodu do dôchodku. V priebehu sporenia môžete parametre ľubovoľne meniť, napríklad pri zvyšovaní platu.

4. Podpíšte účastnícku zmluvu
Doručte svojmu zamestnávateľovi podpísanú zmluvu a začnite čerpať výhody. Môžete o túto službu požiadať aj nás,zmluvu za vás radi vášmu zamestnávateľovi zašleme. Tým zabezpečíte, že dohodnutá čiastka vám každý mesiac poputuje zo mzdy rovno na sporenie. Prípadne si môžete nastaviť trvalý prevodný príkaz.

Neodkladajte svoje rozhodnutie, ale úspory
Ak chcete mať slušný dôchodok, je dôležité začať sporiť čo najskôr a v adekvátnej výške. V prípade, že budete svoje rozhodnutie odkladať „na zajtra“, zbytočne vám utečú nielen mesiace a roky, ale aj možnosť užiť si svoj dôchodok dôstojne a spokojne.

 

Tlačiť
www.raiffeisen.sk | Kontakt 0850 850 555 | © 2021 Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/viete-kedy-mate-narok-odchod-do-dochodku-co-nan-vplyva.html